banner250

OSB’lerin gücüne güç katıyor

OSBÜK Başkanı Cahit Nakıboğlu “OSB’lerimizin gücüne güç katmak, tek durak ofis haline getirmek için çalışıyoruz” dedi.

OSB’lerin gücüne güç katıyor

OSBÜK Başkanı Cahit Nakıboğlu “OSB’lerimizin gücüne güç katmak, tek durak ofis haline getirmek için çalışıyoruz” dedi.

23 Aralık 2013 Pazartesi 12:26
OSB’lerin gücüne güç katıyor
OSBÜK Başkanı Cahit Nakıboğlu, OSB’leri ilgilendiren her konunun OSBÜK’ün ilgi alanına girdiğini ifade ederek “OSB’lerimizin gücüne güç katmak, tek durak ofis haline getirmek için çalışıyoruz” dedi.

    Sanayigazetesi.com.tr/ÖZEL HABER OSBÜK Başkanı Cahit Nakıboğlu, son dönemlerde OSB’lerin gündemini meşgul konularla ilgili Sanayi Gazetesi’ne önemli açıklamalarda bulundu. OSBÜK’ün OSB’leri “tek durak ofis” haline getirmek için önemli çalışmalara imza attığını ifade eden Nakıboğlu, OSB bölge müdürlüklerinin her yönüyle güçlendirilmesi gerektiğini ifade etti. Anayasa Mahkemesi’nin OSB’lerin kamulaştırma yetkisini iptal etmesiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Nakıboğlu, OSBÜK olarak sorunun çözümüne yönelik öneriyi Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na sunduklarını kaydetti. Nakipoğlu, OSB’lere büyük kolaylık getirecek “TAKBİS” projesi hakkında da bilgiler verdi.


OSBÜK, OSB’ler için neler yapıyor? Genel olarak OSBÜK’ün çalışmalarını özetler misiniz?

  OSB Üst Kuruluşu’nun (OSBÜK); 4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu’nun 27’nci maddesi gereğince “OSB’lerin kendi aralarında yardımlaşmaları ve ortak sorunlarını çözüme kavuşturmalarını sağlamak” amacıyla 2002 yılından bu yana faaliyet gösteren, OSB’lerin yasal mesleki üst kuruluşu olduğu malumunuzdur.

  OSBÜK, kurulduğu günden bugüne kadar geçen 11 yıldır yaptığı çok önemli çalışmaları ile ülkemiz ekonomisinin orta direği olan OSB’lerimizi, “Tek Durak Ofis” haline getirerek görev ve yetkilerinin arttırılması yönünde önemli projelere imza atmıştır. Bu konudaki çalışmalarımıza devam edilmektedir.


Bünyesinde bulunan 45 binden fazla işletme ve sağladığı 1 milyon 500 bin kişilik istihdamla sosyal hayatın ve ekonominin bir parçası olan OSB’lerimizin çok önemli görev ve sorumlulukları olan bölge müdürlüklerinin her yönüyle güçlenmesi için çok yönlü çalışmalara devam ediyoruz.

 Kendi iş yerlerimizdeki tecrübemize de dayanarak biliyor ve inanıyoruz ki, her şeyde olduğu gibi iyi ve kaliteli hizmetin de yolu eğitimden geçmektedir. Biliyorsunuz ülkemizde OSB yönetimine haz bir eğitim sistemi yok. OSB’cilik tecrübeyle ve OSB’lerin birbirleri ile yardımlaşmaları sonucu öğreniliyor. Bu hassasiyetin farkında olan OSBÜK, kuruluşundan beri eğitime önem vermiş ve toplu eğitim programları, zirveler ile bu görevi yapmaya çalışmıştır.

 Bu kapsamda sanayicilerin kalifiye eleman ihtiyacı ilgililere sunulmuş ve yapılan görüşmeler sonucu OSB’lerde kurulan meslek liselerine devlet desteği sağlayan kanun yürürlüğe girmiş ve bu gün itibariyle 12 OSB’de meslek lisesi açılmıştır. Bu sayının önümüzdeki yıllarda hızla artacağını tahmin ediyoruz.

 OSBÜK olarak OSB çalışanlarına düşünülen eğitimin daha gelişmiş ve sistematik hale getirilmesi için “OSB Akademisi” adı altında eğitim departmanı kurulmuş ve hizmet vermeye başlamıştır.

  Burada OSB’lerden gelen eğitim talepleri değerlendirilip ihtiyaç duyulan eğitimler, periyodik olarak planlanarak 25-30 kişilik sınıf halinde,  konusunun uzmanı ve/veya bürokratlar eşliğinde “Hizmet İçi Eğitimler”  şeklinde verilmektedir. Tabii ki hizmetler bununla sınırlı değildir, OSB’leri ilgilendiren her konu OSBÜK’ün ilgi alanına girmektedir.


Anayasa Mahkemesi’nin OSB Kanunu’nda bazı hükümleri iptal etmesi konusunda neler söyleyeceksiniz?

 
 Öncelikle şunu belirteyim ki OSB Kanunu’nda Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararı alması ilk değil. Hatırladığım kadarıyla daha önce de bir iki maddeyi Anayasa Mahkemesi iptal etmişti. Bakanlığımız buna göre yeni düzenlemeler yaparak OSB’lerde herhangi bir aksaklığa meydan vermemiştir.


  
Ancak bu defa söz konusu olan iptal kararı; öncekilere göre çok çok önemli hatta hayati denilebilir. Bahse konu 

karar Anayasa Mahkemesi’nin resmi web sitesinde yayınlanan karar özetlerinden öğrenilmiş olup, gerekçeli karar Resmi Gazete’de yayınlanmadığından daha detaylı bilgi sahibi değiliz. Yine özet bilgiden anlaşıldığı kadarı ile karar, yayın tarihinden itibaren yürürlüğe girecek.

Sanayici yönetiminin farkı

  Kanunu’nun 5’nci maddesindeki “yapabilen veya” sözcükleri iptal edilerek OSB’leri; “Bakanlığın verdiği kamu yararı kararı gereğince kamulaştırma yaptırabilen özel hukuk tüzel kişiliği” haline dönüştürmüştür. Yeni bir düzenleme yapılmaz ise kararın yürürlüğe girmesinden sonra elinde “Kamu Yararı Kararı” olan OSB’ler Kamulaştırma Kanunu’nun 5’nci maddesinde sayılan yetkili kurumların kapısını çalacak ve anlaşabildiği bir kurum aracılığı ile kamulaştırma yaptıracaktır.


  Konu, bu hususu değerlendirmek amacıyla 22 Kasım günü olağanüstü toplanan OSBÜK yönetim kurulunda, topl
antıya davet edilen hukukçu ve akademisyenlerinde katkıları ile değerlendirilmiştir. OSB’ler için kısa, kesin ve kalıcı bir çözüm yolu olduğuna karar verilen önerimizi, aynı gün makamında ziyaret edilen Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sayın Müsteşar Yardımcımıza yazılı olarak sunduk. Şimdi Bakanlık önerimizi inceliyor veya üzerinde çalışıyor.

 Umuyoruz ve bekliyoruz ki; OSB Kanunu’na bir paragraf eklenerek OSB’lerin başka kapılara gitmesine gerek kalmadan aile içerisinde kamulaştırma işlemlerinin yapılmasına yönelik önerimiz kısa sürede yasalaşır ve bu soruna da kalıcı bir çözüm bulunmuş olunur.

OSBÜK olarak OSB’lere TAKBİS imkanı sundunuz. TAKBİS nedir, OSB’ler bundan nasıl fayd
alanabilecekler? 


  Biliyorsunuz OSB’ler yer seçme komisyonu kararı ile sınırları belirlenen araziler üzerinde kamulaştırma, imar planı, yapı ruhsatı, yapı kullanma izni, iş yeri açma ve çalışma izni vermekte ve sanayi parsellerinin devrini yaptıktan sonra da bunların alım satımı sırasında tapuya muvafakat vermektedirler. Yani bir OSB bölge müdürlüğü yetki alanı içerisindeki taşınmazların tapu kayıtlarından her zaman bilgi sahibi olması gerekmektedir.   

   TAKBİS yani Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi; tüm Türkiye deki tapu ve kadastro kayıtları ve haritalarını elektronik ortama taşıyan ve internet üzerinden ulaşılarak bilgi alınabilen bir sistemdir. 


  İşte bütün bu iş ve işlemlerde OSB’nin bir çalışanı sık sık tapu ve kadastro müdürlüğüne giderek bilgi ve b

elge toplamaya çalışmaktadır. Bu iş bazen uzun zaman almaktadır. OSBÜK olarak bu hizmeti OSB’lerin ofisine, elinin altına getirebilmek amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile görüşmeler ve çalışmalar yapıldı ve sonuçta yapılan bir protokol ile OSBÜK üyesi OSB’lere bu hizmetin verilmesi için gerekli altyapı ve donanımlar temin edildi.


  Şimdi 1 Ocak 2014 gününden itibaren sisteme üye olarak OSBÜK’ten şifre alan OSB’ler tapu ve kadastro müdürlüklerine gitmeden bölgesi ile ilgili her türlü tapu ve kadastro bilgilerine ulaşabileceklerdir. OSB’lerimize hayırlı uğurlu olmasını dilerim. OSB’lerimize yönelik yeni projeler üzerinde çalışmalarımız devam etmektedir.
 

Son Güncelleme: 27.12.2013 17:20
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.