OSB’leri yakından ilgilendiriyor

Elektrik piyasası bağlantı ve sistem kullanım yönetmeliği değişti;

OSB’leri yakından ilgilendiriyor

Elektrik piyasası bağlantı ve sistem kullanım yönetmeliği değişti;

28 Ocak 2014 Salı 11:58
 OSB’leri yakından ilgilendiriyorİletim sistemine bağlanmak ve iletim sistemini kullanmak isteyen OSB’ler TEİAŞ’a başvuracak, TEİAŞ, bu konudaki görüşünü başvuru tarihinden itibaren 45 gün içerisinde gerekçeleriyle birlikte OSB’lere yazılı olarak bildirecek.

  

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) hazırlanan Elektrik Piyasası Bağlantı ve Sistem Kullanım Yönetmeliği, yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenlemeye göre, OSB’lerin, iletim ve dağıtım sistemine bağlantı ve sistem kullanım talepleri, TEİAŞ ve dağıtım şirketi tarafından eşit taraflar arasında ayrım gözetilmeksizin karşılanacak. OSB’lerin, TEİAŞ veya dağıtım şirketi tarafından işletilmekte olan iletim veya dağıtım sistemlerine bağlantısı ve sistem kullanımı hakkında belirli istisnalar hariç olumsuz görüş verilemeyecek. İletim veya dağıtım sistemine bağlantı yapmak isteyen OSB’ler, TEİAŞ veya dağıtım şirketi tarafından kendilerine iletim veya dağıtım sistemine bağlantı ve sistem kullanımı konusunda itirazları EPDK tarafından incelenerek, başvuru tarihinden itibaren azami 60 gün içerisinde sonuca bağlanacak. Üretim tesislerine ilişkin itirazlar Kurul kararıyla sonuçlandırılacak.


  İletim sistemine bağlı olduğu halde TEİAŞ ile bağlantı ve sistem kullanım anlaşması imzalamayan OSB’ler, sistem kullanım ve sistem işletim bedelini TEİAŞ’a ödemekle yükümlü olacak. TEİAŞ, iletim sisteminin güvenliği üzerinde risk oluşturacak şekilde anlaşma gücünü aşan OSB’yi, ihlalin sonlandırılması için uyaracak, iletim sistemini olumsuz yönde etkileyecek şekilde anlaşma gücünün üzerinde elektrik enerjisi alınmaması ve verilmemesi için otomatik enerji kesme sistemlerini devreye alabilecek. Elektrik enerjisinin kesilmesi ve tekrar verilmesi durumunda oluşan maliyetler, ilgili kullanıcı tarafından karşılanacak.


 Dağıtım sistemine bağlantı başvurusunda bulunmak isteyen OSB’ler, bulundukları dağıtım bölgesindeki dağıtım şirketine müracaat edecek. Dağıtım şirketi, lisansına kayıtlı olan dağıtım bölgesinde kurulmak istenen üretim veya tüketim tesislerinin bağlantı taleplerini, kendi dağıtım bölgesi sınırları içerisinde karşılamayı teknik veya ekonomik olarak uygun bulmaması halinde, bu durumu gerekçeleri ile yazılı olarak OSB’lere ve EPDK’ya, tüketim tesislerine ilişkin başvurularda saha etüdü gerektirmeyen hallerde başvuru tarihinden itibaren 10 iş günü, saha etüdü gerektiren hallerde ise başvuru tarihinden itibaren 20 iş günü; üretim tesislerine ilişkin başvurularda ise her durumda başvuru tarihinden itibaren 45 gün içerisinde bildirecek.


  İletim ve dağıtım sistemlerine bağlantı, sistem kullanımı ve enterkonneksiyon kullanımı kapsamında OSB’lerden teminatlar alınacak. TEİAŞ veya dağıtım şirketi, her türlü vergi ve yükümlülükler de ilave edilmiş olan ayrıntılı ödeme bildirimini, takip eden ay içerisinde sistem kullanım anlaşması veya enterkonneksiyon kullanım anlaşmasının tarafı olan OSB’lere gönderecek. OSB’ler, ödeme bildiriminin tebliğ edildiği günü izleyen 15 gün içerisinde bildirimde yer alan tutarı, TEİAŞ veya dağıtım şirketine ödeyecek. Öte yandan, Elektrik Piyasasında İletim ve Dağıtım Sistemlerine Bağlantı ve Sistem Kullanımı Hakkında Tebliğ yürürlükten kaldırıldı.

Son Güncelleme: 28.01.2014 13:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.