OSB’lere özel teşvik

Hükümetin teşvik paketinden OSB’lere özel teşvik çıktı. Başbakan Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı yeni teşvik sistemine göre OSB’lere yatırım yapan sanayicilere özel teşvikler uygulanacak.

OSB’lere özel teşvik

Hükümetin teşvik paketinden OSB’lere özel teşvik çıktı. Başbakan Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı yeni teşvik sistemine göre OSB’lere yatırım yapan sanayicilere özel teşvikler uygulanacak.

09 Nisan 2012 Pazartesi 08:49
OSB’lere özel teşvik


  Haftalardır merakla beklenen yeni teşvik sistemini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. 4 ana bileşenden oluşan ve 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren geçerli olan teşvik sisteminin ana amacı çarı açığı azaltmak.  Türkiye’yi 6 ayrı bölgeye ayıran ve 4 ana bileşenden oluşan yeni teşvik sistemiyle, yatırımcılara KDV istisnası, Gümrük Vergisi muafiyeti, vergi indirimi, sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz desteği, yatırım yeri tahsisi, gelir vergisi stopajı desteği, KDV iadesi desteği verilecek. İl bazlı gerçekleştirilecek olan teşviklerde şayet yatırımlar OSB’lerde yapılıyorsa, aynı sektörde faaliyet gösteren 5 yatırımcı bir araya gelip yatırım yapıyorsa ve eğer Ar-Ge projeleri neticesinde geliştirilen ürünün üretimine yönelik bir yatırım yapılıyorsa o zaman yatırımcı bir alt bölgede uygulanan oran, süre ve teşviklerden yararlanacak.


OSB YATIRIMLARINA ÖZEL İNDİRİM
Yeni sistemde 6’ıncı bölgede bulunan illere yapılacak yatırımlar avantajlı şekilde desteklenecek.  Bu illerde asgari sabit yatırım tutarının üzerinde gerçekleştirilecek yatırımların, sektör ayrımı yapılmaksızın bölgesel desteklerden yararlanacak.  Bu illerde yatırım yapacak olanların ödemeleri gereken sigorta primi, işveren hissesinin asgari ücrete tekabül eden tutarı 10 yıl süreyle, yatırımların OSB yapılması halinde ise 12 yıl süreyle devlet tarafından karşılanacak.  Altıncı bölgede yatırım yapacak firmaların yatırımlarının yüzde 50’sine, OSB’lerde yapılacak yatırımlar için ise yüzde 55’ine tekabül eden tutar kadar vergi ödeme yükümlülüğünden muaf tutulacak. Yine bu bölgelerde gerçekleştirilecek yatırımlar için öngörülen faiz desteği tavanları da yükseltilecek.  

STRATEJİK YATIRIMLAR DESTEKLENECEK
Sanayinin yapısal dönüşümüne katkı sağlayacak stratejik yatırımları özellikle desteklenecek. İthal edilen malların Türkiye’de üretilmesi için teşvik verilecek. Bu kapsamda yatırım yapılacak yere, yatırımcı karar verecek. Bu çerçevede hangi ilde yapılırsa yapılsan, stratejik yatırımlar aynı desteklerle ve aynı koşullar altında desteklenecek.  Yeni teşvik sisteminde bazı lokomotif sektörler desteklenecek. Belirli büyüklükteki savunma, havacılık ve uzay alanındaki yatırımlarla, otomotiv uzay veya savunma sanayine yönelik test merkezleri ve rüzgar tüneli yatırımlarının yatırım yerine bakılmaksızın 5’inci bölge desteklerinden yararlanacak. Özellikle eczacılık ürünleri olan biyoteknolojik ve onkolojik ilaçlar ile kan ürünleri üretimine yönelik yatırımların, yatırım yeri dikkate alınmaksızın 5’inci bölge desteklerinden yararlanacak.

STRATEJİK YATIRIMLARA VERİLECEK DESTEKLER
1- Yatırım malı ithal makine ve teçhizat için Gümrük Vergisi muafiyeti.

2- Makine ve teçhizat için ayrıca KDV istisnası.

3- Yatırımı tamamlanmasını müteakiben 7 yıl süreyle sigorta primi işveren hissesi desteği.

4- Yapılan yatırım tutarının yüzde 50’sine tekabül eden miktarda vergi indirimi imkanı.

5- Yatırımcıların kullanacakları yatırım kredileri için 50 milyon liraya ulaşan faiz desteği.

6- Yatırım yeri tahsisi.

7- Asgari 500 milyon lira tutarındaki yatırımların, bina, inşaat harcamaları için KDV iadesi.

HANGİ BÖLGEYE NE TEŞVİK VAR?
1. BÖLGE: 31 Aralık 2013 sonuna kadar başlanılan yatırımlar için kazanç/yatırıma katkı oranı yüzde 15'e, 1 Ocak 2014'ten  sonra başlanacak yatırımlar için yüzde 10'a ulaşana kadar indirim uygulanacak. Büyük ölçekli yatırımlar için bu oran, 2013 sonuna kadar yüzde 25, 2014 başından itibaren yüzde 20 olacak.

 

2. BÖLGE: 31 Aralık 2013 sonuna kadar başlanılan yatırımlar için kazanç/yatırıma katkı oranı yüzde 20'ye, 1 Ocak 2014'ten sonra başlanacak yatırımlar için yüzde 15'e ulaşana kadar indirim uygulanacak. Büyük ölçekli yatırımlar için bu oran, 2013 sonuna kadar yüzde 30, 2014 başından itibaren yüzde 25 olacak.

 

3. BÖLGE: 31 Aralık 2013 sonuna kadar başlanılan yatırımlar için kazanç/yatırıma katkı oranı yüzde 25'e, 1 Ocak 2014'ten sonra başlanacak yatırımlar için yüzde 20'e ulaşana kadar indirim uygulanacak. Büyük ölçekli yatırımlar için bu oran, 2013 sonuna kadar yüzde 35, 2014 başından itibaren yüzde 30 olacak.

 

4. BÖLGE: 31 Aralık 2013 sonuna kadar başlanılan yatırımlar için kazanç/yatırıma katkı oranı yüzde 30'a, 1 Ocak 2014'ten sonra başlanacak yatırımlar için yüzde 25'e ulaşana kadar indirim uygulanacak. Büyük ölçekli yatırımlar için bu oran, 2013 sonuna kadar yüzde 40, 2014 başından itibaren yüzde 35 olacak.

 

5. BÖLGE: 31 Aralık 2013 sonuna kadar başlanılan yatırımlar için kazanç/yatırıma katkı oranı yüzde 40'a, 1 Ocak 2014'ten sonra başlanacak yatırımlar için yüzde 30'a ulaşana kadar indirim uygulanacak. Büyük ölçekli yatırımlar için bu oran, 2013 sonuna kadar yüzde 50, 2014 başından itibaren yüzde 40 olacak.

 

6. BÖLGE: 31 Aralık 2013 sonuna kadar başlanılan yatırımlar için kazanç/yatırıma katkı oranı yüzde 50'ye, 1 Ocak 2014'ten sonra başlanacak yatırımlar için yüzde 35'e ulaşana kadar indirim uygulanacak. Büyük ölçekli yatırımlar için bu oran, 2013 sonuna kadar yüzde 60, 2014 başından itibaren yüzde 45 olacak.


Son Güncelleme: 19.06.2013 15:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.