OSB’lere has teşvik uygulansın

Erzincan OSB Bölge Müdürü Ergül Kolak, yatırımların OSB’lere çekilmesi için OSB’lere has teşvik uygulaması oluşturulmasını istedi. Kolak, OSB’lerin ve sanayicilerin omuzlarındaki yükü azaltacak uygulamalarında olması gerektiğini söyledi.

OSB’lere has teşvik uygulansın

Erzincan OSB Bölge Müdürü Ergül Kolak, yatırımların OSB’lere çekilmesi için OSB’lere has teşvik uygulaması oluşturulmasını istedi. Kolak, OSB’lerin ve sanayicilerin omuzlarındaki yükü azaltacak uygulamalarında olması gerektiğini söyledi.

26 Mayıs 2012 Cumartesi 13:50
OSB’lere has teşvik uygulansın

Erzincan OSB Bölge Müdürü Ergül Kolak, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Altyapı şebekesi tamamlanmış bölgede yatırımcılara enerji, kanalizasyon, içme suyu, doğalgaz ve 500 abonelik fiberoptik santral ile haberleşme hizmeti sunduklarını belirten Kolak, “Kesintisiz ve tarifedeki ucuz fiyat avantajıyla elektrik sağlıyor olmamız bölgemizi dahada cazip hale getiriyor” dedi. Ergül Kolak, OSB olan yörelerde OSB dışındaki sanayi yapılaşmasına, ilgili makamların bu tür yapılaşmalara ruhsat vermemesi gerektiğini söyledi. Kolak, teknik eleman boyutunda sağlıklı istihdam oluşabilmesi için öncelikle OSB’ler içinde teknik okulların açılması ve bu okulların tanıtımının yapılması gerektiğini bildirdi.

 

Bölgeniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Erzincan OSB, karma OSB olup 3.720.113 metrekare alan üzerine kuruludur. Erzincan İl Özel İdaresi ve Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası’nın yüzde 50 eşit katılım payı ile Müteşebbis Heyet olarak ortaklaşa kurulmuş olup, 3 bin ile 50 bin metrekare arasında değişen 220 adet parselden oluşuyor. Şu an üretim halinde 43, inşaat halinde 15 ve proje safhasında 33 olmak üzere toplamda 91 yatırımcımız bulunuyor. Yeni teşvik sistemiyle bu sayının daha da artmasını temenni ediyoruz.

 

Bölgenizdeki ulaşım imkanları nasıl?

İl merkezine 8,5 kilometre mesafede olup, E-80 karayoluna çevre yolu bağlantısı mevcut. Erzincan, E-80 karayoluyla uluslararası yük taşımacılığında önemli bir konuma sahiptir. Ayrıca T.C. Devlet Demiryolu tarafından Erzincan OSB’nin imar hudutları dahilinde inşa edilmiş olan yük rampası ile Erzincan OSB’nin Devlet Demiryolları ile bağlantısı sağlanmış bulunuyor. Uluslararası havaalanımızdan İstanbul, Ankara ve İzmir’e günlük uçak seferleri mevcuttur.

 

Bölgenin ne gibi sorunları var. Yetkili makamlardan talepleriniz neler?

Şuan bölgemizde projelendirilmiş olmasına rağmen itfaiye tesisi, sağlık kuruluşu, sosyal tesis bulunmuyor. Bunların yapılması içinde Bölge Müdürlüğünün yeterli bütçesi yok.Yetkili makamlardan talebimiz , bunların hayata geçmesi için uygun kredilendirme imkanın sunulmasıdır.

 

Bölgeniz yatırımcılara ne gibi imkanlar sunuyor?

Bölgesel Teşvik Sistemine göre 4. Bölgede yer alan Erzincan’daki yatırımlar 1. , 2. ve 3. Bölgedeki illere göre daha fazla destekten yararlanmaktadır. Bu yasayla, bölgede yapılacak yatırımlara bedelsiz arsa verilmekte, yatırımcılar ucuz kredi ve faiz indirimi gibi avantajlardan yararlanıyor. İşçilerin sigorta primlerinin işveren hissesinin tamamı devletçe karşılanmakta, kurumlar ve gelir vergisinde de yüzde 90 indirim yapılıyor. Altyapı şebekesi tamamlanmış Bölgemizde yatırımcılara enerji, kanalizasyon, içme suyu, doğalgaz ve 500 abonelik fiberoptik santral ile haberleşme hizmeti sunuyoruz. Üretimde elektrik enerjisinin önemi göz önünde bulundurulduğunda yatırımcılara kesintisiz ve tarifedeki ucuz fiyat avantajıyla elektrik sağlıyor olmamız Bölgemizi dahada cazip hale getirmektedir. Ayrıca Erzincan Valiliği bünyesinde kurulan Kalkinma Ajansı ve Erzincan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yatırımcılara destek verilmektedir.

Bölgenin 2012 yılı hedefleri neler? Bölgeye yönelik ne gibi çalışmalar gerçekleştireceksiniz?

Sağlıklı, ucuz, güvenilir bir altyapı ve ortak sosyal tesislerin kurularak müşterek arıtma tesisleri ile çevre kirliliğinin önlenmesi öncelikli hedefler arasında yer aldığından arıtma tesisinin yaptırılması için tesisin fizibilitesi yaptırılmış olup, Bölgenin ihtiyacına ve doluluk oranına bağlı olarak 2012 yılı içerisinde yapımı gerçekleştirilecek. Bölgemizde, ileride yapılmak üzere projelendirilen eğitim tesisleri ve gelişme alanları için rezerv olarak 25 bin metrekarelik arsa ayrıldı. İşgem Projesi kapsamında küçük ölçekli yatırımcılar için tahsisi edilmiş 100 metrekare ile 400 metrekare arasında değişen 22 adet iş alanı projelendirilmiş olup, çalışmalarımız devam ediyor.

OSB sanayicisinin omzundaki yükleri azaltmak için emlak vergilerinin OSB’lere ödenmesi gerektiği yönünde OSB yöneticileri görüş belirtiyor. Bu konuyla ilgili sizin düşünceleriniz neler?

Yatırımcılarımızdan alınan vergiler daha kaliteli bir sanayi ortamı olarak müşterilerimize elbetteki geri dönecektir.

 

Boş OSB’leri doldurmak için OSB’lerde uygulanan arsa teşvikini nasıl buldunuz. Uygulanan teşvikin OSB’lere ve sanayicilere sizce ne gibi faydası olacak?

Doluluk hadisesinin yanında yatırımların OSB’lere çekilmesi için OSB’lere has teşvik uygulaması oluşturulmalıdır. Ayrıca mevcut arsa teşvikinin yanında enerji indirimi gibi OSB’lerin ve sanayicilerin omuzlarındaki yükü azaltacak uygulamalarda olmalıdır.

 

OSB dışı alanların sanayi imarına kapatılması gerektiği yönünde görüşler ifade ediliyor. Bir OSB yetkilisi olarak sizce de OSB dışı alanların sanayiye kapatılması gerekiyor mu? Kapatılırsa ne gibi fayda sağlar.

OSB olan yörelerde OSB dışındaki sanayi yapılaşması plansız altyapının oluşması, çevre kirliliğinin artması tarım arazilerinin sanayi alanına dönüşmesi, kaynak israfı gibi bir çok olumsuz durum teşkil ediyor. Bu noktada ilgili resmi makamların bu tür yapılaşmalara ruhsat vermemesi gerekir.

 

Türkiye’deki OSB’lerin haklarını savunmak için kurulan OSBÜK ile OSBDER’in çalışmalarını nasıl buluyorsunuz. Bu kuruluşlarla ilgili OSB olarak beklentileriniz neler?

OSBÜK’ün tüm OSB’ler adına faaliyetlerinin faydalı olduğu kanaatindeyiz.

 

OSB sanayicileri nitelikli eleman konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Çözüm önerileriniz neler?

Teknik eleman boyutunda sağlıklı istihdam oluşabilmesi için öncelikle OSB’ler içinde teknik okulların açılması ve bu okulların tanıtımının yapılması gerekir. Ayrıca çeşitli sektörlerde meslek edindirme kurslarınada ağırlık verilerek istihdamın artırılması, mevcut çalışanlarında çalıştığı iş kolunda yeni teknolojilere uyumları ve mesleklerinde gelişmeleri sağlanmalıdır.

 

Türkiye’nin belirlemiş olduğu 2023 hedefleriyle alakalı düşünleriniz nelerdir?

Cumhuriyetin 100. yılına tekabül eden yılda, Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyet seviyesine ulaşma politikası doğrultusunda sanayileşmesini tamamlamış bilgi, teknoloji, işgücü ve özelliklede ekonomik yönden bağımsızlık kazanmış bir ülke ekonomisi oluşmasını temenni ediyoruz.

 

 

 

 

Son Güncelleme: 28.05.2012 11:53
Anahtar Kelimeler:
OsbTeşvikUygulama
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.