“OSB’ler sanayi için daha avantajlı”

TBMM Sanayi Komisyonu Üyesi, Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, sanayileşmeyi ve OSB’leri Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi. Filiz, OSB’lerin sanayi kuruluşları için çok daha avantalı olduğunu söyledi.

“OSB’ler sanayi için daha avantajlı”

TBMM Sanayi Komisyonu Üyesi, Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz, sanayileşmeyi ve OSB’leri Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi. Filiz, OSB’lerin sanayi kuruluşları için çok daha avantalı olduğunu söyledi.

25 Eylül 2013 Çarşamba 08:43
“OSB’ler sanayi için daha avantajlı”
 

    TBMM Sanayi Komisyonu Üyesi, Çankırı Milletvekili Hüseyin Filiz,  gündemi üzerine Sanayi Gazetesi’ne konuştu. Önemli açıklamalarda bulunan Filiz ülkemizin dünyada söz sahibi olmasının gerektiğini ve bunun yolunun da sanayileşmekten geçtiğini söyledi. Filiz, “Bir ülkenin demokrasisi, sanayisi geliştikçe gelişebilir. İnsanların refah seviyesinin yükseklere ulaşabilmesi de sanayileşmekten geçer. Sanayileştikçe ülkemizdeki terör sorunu da ortadan kalkacaktır” dedi. Sanayi yapılanmasının ise OSB’lerde olmasının önemli avantajlar içerdiğini, OSB’lerdeki firmaların teşviklerden yüzde 10 oranında daha fazla yararlandığını kaydeden Filiz, “OSB’lerde sunulan teşvik ve imkanlar paralelinde sanayiciler OSB dışında kümeleşmenin doğru olmadığını göreceklerdir” diye konuştu. Filiz, Sanayi Gazetesi’nin sorularına şu yanıtları verdi:

Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine ulaşması temelinde sanayinin ne tür bir gelişme ve biçimlenmesi gerektiğini savunuyorsunuz. Türkiye’nin ihracatta belirlediği rakamı tutturabilmesi için gereğine kanaat getirilen yüksek katma değerli üretim için yapılması gereken nedir?
-          Ülkemizin 2023 hedefi çok önemli ve dikkate alınması gereken bir hedeftir. Bu hedef doğrultusunda alınması gereken tedbirlere de dikkatle uymak gerekir. Buna paralel ülkemizde Cumhuriyet tarihi boyunca verilen en büyük teşvikler, bu hedefler paralelinde verilmiş ve verilmeye devam etmektedir. Kalkınmada dört olan bölge sayısı altıya çıkartılmış ve teşvik kapsamı genişletilmiştir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki illerimize daha çok önem verilmiştir. Burada; ‘Kalkınacaksa daha çok verelim’, ‘İşsizlik duracak, terör bitecekse biraz daha teşvik verelim’ diyerek dördüncü bölge teşviklerinden beş ve altıncı bölge teşviklerine geçildi. Bu bölgelere paralel olarak İç Anadolu Bölgesi’nde de kalkınmamış illeri de kapsayan teşviklere önem verildi.  Buna paralel olarak Çankırı ilimizin kalkınabilirlik konusunda önemi anlaşıldı. Bence eski düzende olduğu gibi devlere değil küçük ve orta ölçekli sanayi kuruluşlarına, bir diğer tanımla Anadolu aslanlarına adil ve eşit şekilde teşvikler vererek 2023 hedefine başarıyla ulaşacağız. Bu zamana kadar büyüme seviyesi yüzde 5 olan işletmeler ülke kaynaklarını yüzde 90 oranında kullanarak zarar vermişlerdir. Çünkü yerli üretim ve marka oluşturmaktansa montaj sanayisine yönelmişlerdir. Montaj sanayisinden rant eden firmalar Türkiye’nin 2023 yılı hedeflerine hiçbir katkı sağlamayacaktır.

Sanayinin ülkemizin her bölgesine yayılması istihdamın yanı sıra üretim ve istihdama ne tür katkı sağlayacaktır?
-          Ülkemizin dünyada söz sahibi olabilmesinin yolu sanayileşmekten geçer. Sanayileştikçe bir ülkenin demokrasisi de gelişir ve insanlar refah seviyesine ulaşabilir. Bu oluşuma en iyi örnek Avrupa’dır. Ben ayrıca sanayileşme yayıldıkça ülkemizdeki terör sorununun da tamamen ortadan kalkacağına inanıyorum.

OSB dışı alanlara sanayi ruhsatı verilmemesi konusunda düşünceniz nedir. Yaygınlaştırılmalı mıdır? Yeni TGB’ler ve SB’ler kurulmasında kurulacak bölgeye yönelik olarak hangi kıstaslar sağlanmalıdır?
-          OSB’lerin kuruluş aşaması kolaylaştırılmalıdır. OSB dışındaki sanayi de göz ardı edilmemelidir ancak OSB’lerde sanayi kuruluşlarının yapılaşması daha avantajlıdır. Sanayi kuruluşları OSB’lerde teşviklerden yüzde 10 oranında daha fazla faydalanabilmektedir. Buna paralel olarak verilen teşvik ve sunulan imkanlar doğrultusunda OSB dışında kümeleşmenin doğru olmadığı görülecektir.

Moody’s tarafından Türkiye’nin notunun yatırım yapılabilir seviyeye çıkartılması üretim ve yatırıma ne tür katkıları olmasını bekliyorsunuz?
-          Moody’s tarafından verilen not gerek yabancı yatırımcı, gerekse bizler için önemli. Dünyada ülkemizi takip eden firmalar var ve bunlar yatırımlarını ülkemize yönlendiriyorlar. Örneğin Çankırı’da kurulan OSB’ye bir Japon firması tarafından yatırım yapılması için anlaşma gerçekleştirildi.

OSB içlerinde yer alan sanayi kuruluşlarının, OSB’lere tüm hizmetlerin OSB müdürlüklerince verilmesinden esasla emlak vergisi ödememesi veya belediyelere ödenen bu verginin OSB müdürlüklerine ödenmesi gerektiğine dair görüşünüz nedir?
-          Uygulamayı doğru buluyorum. Belediyenin hizmet alanına giren OSB’ler belediyenin tüm imkanlarından faydalanabiliyor. Belediyeler OSB’lerdeki firmalardan emlak vergisi almalı ancak vergi, OSB’deki firmalara yarı yarıya uygulanmalı. Bu indirim OSB’lerdeki emlak vergisi sorununa bir nebze olsun fayda sağlayacaktır. Ancak emlak vergisinin OSB’lerdeki firmalardan hiç alınmaması doğru değildir.

Savunma sanayinin Ankara ve İstanbul dışındaki illerde de aktif hale gelmesi için yapılması gereken çalışmalar nedir?
-          Sanayiyi büyük iller ile sınırlandırmamalıyız. Savunma sanayine yönelik yatırımlar Ankara ve İstanbul’un dışında farklı illere de yapılabilir. Bu yapılanma ülkemiz istihdamı içinde olumlu sonuçlar doğuracaktır. Savunma sanayinde farklı illerde üretim üssü olabilir.

Milletvekili seçildiğiniz Çankırı’nın sanayileşmesine dair bilgilendirmede bulunur musunuz? İlinizin sanayileşmede çıtasının daha da yükselmesi için yapılması gereken çalışmalar nedir?
-          Çankırı ülkemizin sanayileşmesinde önemli rol oynayabilir. Çankırı’da şu ana kadar kurulan en hızlı OSB’yi kurduk ve yabancı firmalar ile yatırım anlaşmaları yaptık. Çankırı’da yabancı sermayenin 500 milyon lira tutarında yatırımı olacak. Çankırı özellikle savunma sanayi için uygun bir ildir.

 

                                                                                   
Son Güncelleme: 25.09.2013 08:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.