“OSB okullarına verilen destek mesleki eğitimde devrimdir”

Kocaeli Makine OSB’de kurulu bulunan Özel Enka Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin Müdürü Refik Sargın yeni yasayı gazetemize değerlendirdi. 35 yıllık eğitimci Sargın, OSB’ler içindeki eğitim kurumlarında öğrenci başı maliyetin 1.5 katı destek sağlandığını hatırlatarak “Bu kanun mesleki eğitimde devrim niteliğindedir” dedi.

“OSB okullarına verilen destek mesleki eğitimde devrimdir”

Kocaeli Makine OSB’de kurulu bulunan Özel Enka Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nin Müdürü Refik Sargın yeni yasayı gazetemize değerlendirdi. 35 yıllık eğitimci Sargın, OSB’ler içindeki eğitim kurumlarında öğrenci başı maliyetin 1.5 katı destek sağlandığını hatırlatarak “Bu kanun mesleki eğitimde devrim niteliğindedir” dedi.

06 Ağustos 2012 Pazartesi 09:57
“OSB okullarına verilen destek mesleki eğitimde devrimdir”  1980’li yılların ortalarına doğru ülkemizde giderek yükseliş gösteren sanayileşme beraberinde pek çok sorunları getirdi. Gerek üretime, gerek istihdama yönelik ciddi artışlar gözlendi, yolunda gitmeyen bir şeyler vardı: Altyapı… Burada alt yapıdan kasıt bildiğimiz yerel yönetim hizmetleri değil. Bu hızlı sanayileşmede ana unsur dünden bugüne ve yarınlara insan olduğundan esasla yetişmiş insan gücüne ilişkin önemli sorunlar yaşandı. Sorunun çözümüne yönelik olarak mesleki eğitim son yıllarda hafızalarımıza hayli yerleşti. Lise veya lise ile üniversite arasında bir mesleki eğitim ekseninde ara eleman diye tabir edilen elemanların yetiştirilmesine, arz talep dengeleri kapsamında daha fazla önem verilmeye başladı.


2008’DE FABRİKADA BAŞLADI
OSB İÇİNDE DEVAM ETTİRİYOR

Bu tip eğitim, diğer tip eğitimlerde olduğu gibi kamuyla sınırlı kalmadı. Eğitimde özel sektörün günümüz itibariyle çok fazla yaklaşmadığı mesleki eğitimde özel sektör yapılanması vakıflar üzerinden gerçekleşti. Ülkemizin pek çok yerinde okullar kurarak eğitime katkı sağlayan Enka Vakfı mesleki eğitime yönelik yapılanmalarında farklı bir modeli de hayata geçirdi. Gebze’de Pimaş Fabrikası’nın bir bölümünde prefabrike binalarda başlattığı çalışmayı geçen eğitim öğretim döneminde Kocaeli Dilovası’nda kurulu bulunan Makine OSB içinde kendisine ait eğitim yerleşkesine taşıdı. 2008 yılında kurulan Özel Enka Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi servisten yemeğe tüm hizmetleri, ücretsiz veriyor.

ASO 1. OSB’YE ÖRNEK OLDU
Enka Vakfı’nın söz konusu çalışması ülke genelinde dikkat çekti. Ankara Sanayi Odası yöneticileri okulda incelemelerde bulundu ve aynı çalışmayı ASO 1’nci OSB’de uygulama kararı aldı. Bu arada hükümet de Milli Eğitim Bakanlığı kanalıyla İspanya ve Almanya gibi mesleki eğitimlerde başarılı olunan uygulamaları yerinde inceledi. Ve kısa bir süre önce mesleki eğitime devlet desteğine dair yasa çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmalarda Özel Enka Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Refik Sargın’ın da görüşleri, önerileri alındı. Sargın yeni yasaya dair sorularımızı lisenin ilk faaliyete başladığı yerde, Pimaş fabrikası içindeki kayıt bürosu olarak kullanılan Pimaş Akademi binasında yanıtladı:

Özel Enka Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’ni kısaca anlatır mısınız?
Okulumuz 2008’de ücretsiz bir mesleki eğitim koleji olarak faaliyete başladı. Türkiye’de bir ilktir. Öğrencilerimizin tamamı, tam burslu olarak eğitim almaktadır. Okulumuzda akademik eğitimin yanı sıra yabancı dil eğitimi ve mesleki eğitim birlikte veriliyor. Okulumuz İstanbul Makine İmalatçılar Sanayi sitesinin yöneticileri tarafından verilen arsaya kuruldu. Okulumuzda şu anda 310 öğrenci bulunuyor.

Okulunuzun giderleri nasıl karşılanmaktadır?
Okulumuzun tüm masrafları Enka Vakfı tarafından karşılanmaktadır. Bu vesile ile Enka Vakfı Başkanı Sayın Şarık Tara’ya; Enka Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Sinan Tara’ya ve  vakfın tüm çalışanlarına şahsım, öğrencilerim, öğretmenlerim ve personelim adına teşekkür ederim.

Yeni yasa gereği OSB’lerde kurulu mesleki eğitim kurumları devlet tarafından desteklenecek. Nedir bu destek?
Sözünü ettiğiniz kanun Resmi Gazete’nin 12 Temmuz 2012 tarih, 28351 sayılı yayınında yer alarak yürürlüğe girmiştir. Bu kanunun amacı Türk mesleki eğitimine ve sanayisine katkıda bulunmak; mesleki eğitimin kalitesini arttırmak; hayırseverleri, kurum ve kuruluşları mesleki eğitim okulları kurmak için teşvik etmek amacıyla çıkarılmıştır. Bu kanun mesleki eğitimde devrim niteliğindedir. Bizim okulumuz gibi okulların Türkiye’de artmasını sağlayarak kaliteli mesleki eğitime katkı sağlamaktır. Bu destek ayrıca sanayicinin beklentisine cevap verecektir.

Bu kanun OSB’lere bir sorumluluk yüklüyor mu ?
Tabi ki. Bu yasayı tüm kurum ve kuruluşlar desteklemelidir. Tüm OSB’ler bölge içerisinde kendilerini ve sanayicileri teşvik etmek için okul arsası temin etmeli, bu tip okulların kurulmasını sağlamalıdır. Bunu bizim okulumuza arsayı hibe eden ve her zaman bizimle birlikte olan İstanbul Makine İmalatçılar Sanayi Sitesi Başkanı Sedat Silahtaroğlu ve Yönetim Kurulu üyeleri, bu yıl eğitim öğretime başlayacak olan Ankara Sanayi Odası’nın Başkanı Nurettin Özdebir ve Yönetim Kurulu üyelerinin Ankara 1. OSB’de kuracakları okul ile gerçekleştirmiştir. Darısı diğer OSB ve sanayi odalarına.

Bu kanunun okullara ne tür katkısı olacaktır?
Bu kanun 2012-2013 eğitim öğretim yılı itibari ile yürürlüğe girecek.  OSB’lere kurulan mesleki eğitim okullarında bir meslek lisesi öğrencisinin Milli Eğitim Bakanlığı’na maliyetinin bir buçuk katı kadar mali destek Bakanlık tarafından sağlanacak. Öte yandan şunun bilinmesini isterim ki Enka Vakfı’nın bizim okulumuzu kurarken hiçbir zaman böyle bir beklentisi olmamıştır. Ancak yasa bize de böyle bir destek sağlandığından ötürü eğitim kalitemizi daha da arttıracağız.

Son olarak söylemek istedikleriniz nelerdir?
Mesleki eğitime 35 yılını vermiş biri olarak eğitimde devrim niteliğindeki bu kanunun çıkmasında başta Milli Eğitim Bakanımız olmak üzere tüm emeği geçenlere şükranlarımı arz ediyorum.


Son Güncelleme: 06.08.2012 10:01
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.