Müteşebbisler heyetler OSB’ler için sağlıklı değil

Bilecik OSB eski Başkanı Lütfü Çakır, müteşebbis heyet sisteminin OSB’ler için sağlıklı bir yönetim modeli olmadığını söyledi. Çakır, “Müteşebbis heyetler planlamalarda çok büyük hatalar yapıyor” dedi.

Müteşebbisler heyetler OSB’ler için sağlıklı değil

Bilecik OSB eski Başkanı Lütfü Çakır, müteşebbis heyet sisteminin OSB’ler için sağlıklı bir yönetim modeli olmadığını söyledi. Çakır, “Müteşebbis heyetler planlamalarda çok büyük hatalar yapıyor” dedi.

23 Temmuz 2012 Pazartesi 08:10
Müteşebbisler heyetler OSB’ler için sağlıklı değil

Bilecik OSB eski Başkanı Lütfü Çakır, Sanayi Bakanlığı’nın OSB’lerin genel kurula geçişi kolaylaştıracak değişiklikler yapması gerektiğini ifade etti. Sanayi Gazetesi’ne konuşan Çakır, müteşebbis heyet sistemlerinin OSB’ler için sağlıklı modeller olmadığını ifade ederek, “Müteşebbis heyetler planlamalarda çok büyük hatalar yapıyor. Buna defalarca tanık olduk” diyor ve ekliyor;

“Müteşebbis Heyetler doğal olarak atanmışlardan ve seçilmişlerden teşekkül ediyor. O araya da eğer sanayiciler istekli olurlarsa bir iki tane serpiştiriliyor. Bu sağlıklı bir yönetim modeli değil. Davul sizin boynunuzda, tokmak başkasının elinde. Böyle bir şey olmaz. Parayı sanayiciler veriyor harcamayı başkaları yapıyor.”

 

Bilecik OSB’de uyguladığınız yönetim modeli hakkında bilgi verir misiniz? 

            Bilecik OSB’de 42 adet sanayi parseli var. Uzun zamandır OSB’nin yönetim kurulunda bulunmuş bir kişi olarak şunu net bir şekilde ifade edebilirim; Bilecik OSB’de yönetimde yer almamış firma sayısı yüzde 15’i bulmaz. Biz yönetimlerimizi bölgedeki arkadaşlarımızı ikna ederek, sürekli değiştirerek oluşturduk. Bölgede bütün sanayiciler yönetim kurulu toplantılarına iştirak etti. Bundan dolayı bölgedeki bütün sanayicilerimiz sürekli bilgi sahibi oldu. Bölgenin gelişmesine sürekli emek verdiler. Bu anlamda kendilerini tebrik ediyorum. Biz Bilecik OSB sanayicileri olarak bölgeye hep birlikte yönetiyoruz. Beraber yönetmenin getirdiği büyük avantajlar var. Çoğulcul yönetimin avantajlarını her zaman gördük. Bizim kongrelerimizde tartışma hiç olmaz. Kongrelerde seçimden daha çok yatırımları konuşuyoruz.

Müteşebbis heyet sisteminin OSB’ler için sağlıklı bir model olduğunu düşünüyor musunuz?  

            Müteşebbis Heyetler doğal olarak atanmışlardan ve seçilmişlerden teşekkül ediyor. O araya da eğer sanayiciler istekli olurlarsa bir iki tane serpiştiriliyor. Bu sağlıklı bir yönetim modeli değil. Davul sizin boynunuzda, tokmak başkasının elinde. Böyle bir şey olmaz. Parayı sanayiciler veriyor harcamayı başkaları yapıyor.

            Ayrıca sanayici için en doğru planlamayı sanayici mi yapar yoksa sanayinin yerine düşünen mi? Hepimizin malumu.. Müteşebbis heyetler planlamalarda çok büyük hatalar yapıyor. Buna defalarca tanık olduk. Belki burada müteşebbis heyet başkanı olarak görev yapan valilerimiz bir günahı yok ama ortada büyük yanlışlar var. Dolayısıyla müteşebbis heyetin içerisine; belli bir doluluk oranını beklemeden ilk sanayi tesisini kuran sanayicinin hemen yönetime alınması lazım.

 

Yani şunu mu ifade etmek istiyorsunuz? Genel kurula geçiş şartları revize edilmesi lazım… 

            Evet revize etmesi lazım. Artı genel kurul 3/1 doluluk şartı 2/1’e düşürülmesi lazım. Valiler, belediye başkanları bütün OSB’lerin onursal başkanlarıdır zaten. Onların bu toplantılara davet edilmesi kadar özel bir şey yoktur. Ancak böyle bir yapılanma yerine; müteşebbis heyetin bu yapıyı yapması, genel kurul yapmadan, sanayicinin sorunlarını bilmeden, genel meclisleri marifetiyle veya belediye meclisleri marifetiyle OSB’leri yönetmeleri yada ticaret odalarının OSB’leri yönetmeleri bana göre sağlıklı değil. Örnekleri de zaten var.

            Türkiye’de doğru düzgün başlayan doğru giden ama zaman içerisinde, OSB kanunu çıktıktan sonra düzeltilerek gelmesi yönetim modellerinin ısrarla muhafaza edilmesine anlam veremiyorum. Müteşebbis heyeti ısrarla tutmak yerine ısrarla sanayiciye devrini zorlamak lazım diye düşünüyorum.

 

En çok eleştirilen konulardan biri de “genel kurul” sisteminin yetersizliği. Siz de yetersiz olduğunu düşünüyor musunuz?

             Yeterli değil kesinlikle. Sanayi Bakanlığı, genel kurul sistemini mutlaka geliştirmeli. OSB yönetimlerinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek hale getirilmeli.

 

Tabi genel anlamda OSB kanununda yetersizlikler var. Mesela sizin tespit ettiğiniz ve bizimle paylaşmak istediğiniz bir eksiklik var mı?

 Tabi ki var. Mesela OSB kanunu sosyal sanayiciliğe engel. İstanbul’da belki bu çok hissedilmiyor bizim bölgelerde bu ciddi bir sorun. Bizler, ildeki yada ilçedeki sorunların uzağında istesek de duramayız. Karınca kararınca kenarında durarak bir sıcaklık atmosferinin oluşmasını sağlamak zorundayız. Biz bunu Bilecik’te sağladık. O kadar sıcak ilişkilere ulaştık ki OSB ile sanayici, sanayici ile halk ve kent birleşti. Herkes birbirini farklı görürken kısa zamanda herkes birbiriyle kaynaştı. Bu sıcaklığı ben yaşadım. Ama bir de baktım Sanayi Bakanlığı’nda bana bir yazı geldi; “Şu konularda yardımda bulunmanız doğru değil. 657 sayılı kanun çerçevesinde yargılanır sorgulanır ve cezalandırılırsınız…”

            Dönemin Sanayi Bakanı’na aktardım; “Şimdi ilde bir etkinlik olacaksa biz bunun kıyısından neden tutmayacağız ki. Uzaktan bakmak, ilgilenmemek olmaz. O il bizim ilimiz değil mi?Biz işgal kuvvetleri sanayicileri miyiz? Yabancı ülke sanayicileri miyiz? Neden bunu yapmamızı engelliyorsunuz? Neden cebimizden çıkardığımız parayı kentteki insanların mutluluğu için harcamamızı engelliyorsunuz? Ben bunu sanayici ile halkı, halkla sanayiciyi barıştırmak için yapıyorum. Çalışan-çalıştıran değil baba-oğul havasına sokuyorum” dedim. Ama...

Son Güncelleme: 23.07.2012 08:12
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.