KSO sanayicisini ödüllendirdi

Kocaeli Sanayi Odası'nın çevre bilincinin gelişmesine, çevrenin korunmasına ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla 18.’sini düzenlediği Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Töreni, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

KSO sanayicisini ödüllendirdi

Kocaeli Sanayi Odası'nın çevre bilincinin gelişmesine, çevrenin korunmasına ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla 18.’sini düzenlediği Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Töreni, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın katılımıyla gerçekleştirildi.

06 Temmuz 2012 Cuma 08:52
KSO sanayicisini ödüllendirdi


  Kocaeli Sanayi Odası'nın çevre bilincinin gelişmesine, çevrenin korunmasına ve gelişimine katkı sağlamak amacıyla 1995 yılında başlattığı Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Töreni Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın katılımıyla gerçekleştirildi. KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun ev sahipliğini yaptığı Ödül törenine; Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Kocaeli Ticaret Odası Başkanı İbrahim Keleş, Gebze OSB Başkanı Adil KANIÖZ Makine OSB Başkanı Sedat Silahtaroğlu, TAYSAD OSB Başkanı Yunus Çiftçi, sanayici ve işadamları katıldı. Yoğun katılımla gerçekleştirilen
Şahabettin Bilgisu Çevre Ödül Töreni’nin açılış konuşmasını yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu “Ödülümüzün adını taşıyan, aynı zamanda Odamızın kurucu Başkanı çok değerli, merhum Şahabettin Bilgisu'yu bugünü vesile ederek buradan tekrar saygıyla ve rahmetle anıyorum” diyerek açılış konuşmasına başladı.

DÖRT ÖNEMLİ GÜÇTEN BİRİYİZ
Yaşanılan son ekonomik krize çok güçlü bir şekilde engel olduklarını aktarak Zeytinoğlu, “Size öğrendiğimiz bir oluşumundan kısaca bahsetmek istiyorum. Son günlerde BRICS (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika) ülkelerine karşı alternatif bir yeni "Batı" bloğundan bahsediyor. Foreign Polic Dergisinin analizinde; BRIGS bloğuna karşı GUTS bloğunu one sürüyor. GUTS birliğinin ülkeleri; Germany, US, Turkey ve South Korea'den oluşuyor. Bu birlik ekonomik krizden az etkilenen, diğer birçok ülke darboğazda iken uluslar arası etkinliği arttıran, dört büyük ülkenin birliği olarak oluşturulmuş. Türkiye batılı global dört güçten biri olarak görülüyor. Bu oluşumda ülkemizin yer almasından ötürü, hem hükümetimizi hem de özel sektörümüzü kutluyorum” dedi.

KATMA DEĞERİMİZ KADAR TEŞVİK İSTİYORUZ
Ülke ekonomisine daha fazla üretim ve kazanım için katma değer yaratan bölgelere daha fazla teşvik verilmesi gerektiğini vurgulayan Zeytinoğlu, “Biz ilimizin ülke ekonomisine yarattığı katma değer oranında, yani 5 de 1 oranında teşvik edilmesini bekliyoruz, Bu talebimiz takribi ilave 3,5 milyar TL'dir. Bu para ile taleplerimiz şunlardır. Kuzey Anadolu otoyolunun yanındaki demiryolunun yapılması, Ankara'dan gelen otoyolun İzmir otoyoluna bağlanması için planlanan Körfez'in güneyindeki otoyol yapılmasını, Mevcut liman / iskelelerin demiryolu ile OSB’lere ve Anadolu’ya bağlanmasını istiyoruz. Biliyorsunuz yeni Teşvik Paketi Anadolu'da yatırımı özendiriyor.  Ancak Anadolu'daki istenen sanayileşme süreci, güçlü ulaşım ağlarının sağlanmaması halinde belli sektörlerle sınırlı kalacaktır. Bunun ancak demiryolu ağlarının efektif şekilde Anadolu'ya ulaşması ile sağlanacağına inanıyoruz” diye devam etti.

34 MİLYAR TL VERGİ ÖDEDİK
Kocaeli’nin ülke ekonomisine yarattığı katma değer ile Türkiye’nin en gelişmiş sanayi kenti olduğunu dile getiren Zeytinoğlu, “Kocaeli, 34 limanı ve 63 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile Türkiye dış ticaretinin yüzde 16,7’sinin gerçekleştiği bir ildir. Vergiler açısından baktığımızda; Kocaeli, İstanbul'dan sonra toplanan vergilerin yüzde 13,27'sini karşılayan ikinci ildir. 2011 yılında toplam 34 milyar TL vergi ödedik. 2011 yılında Kocaeli 21 bin TL ile kişi bazında devlete en fazla vergi veren il olmuştur. İkinci sırayı 8 bin 705 TL ile İstanbul izlemektedir. Türkiye ortalaması ise 3 bin 959 TL'dir. Oysa ilimize bütçeden kişi başına yapılan harcama; 1bin 692 TL iken Türkiye ortalaması 4 bin 193 TL'dir” dedi.

YENİ MASTER PLANI İSTİYORUZ
2008 yılında Bayındırlık Bakanlığı tarafından deniz master planı yapıldığını hatırlatan Zeytinoğlu, ”Ülke ekonomisine büyük katkılar yaratacak bu plan daha sonra iptal edildi. Bu konuda beklentimiz; mevcut limanların hakları korunarak ve geliştirilerek, Büyükşehir Belediyemizin yapmakta olduğu Lojistik Master Planı ile örtüşen, yeni bir Master Planın bir an önce yapılmasıdır. Bu planların gelişen Dünya ticaretine hizmet verebilecek ölçüde ve kapasitede olmasını istiyoruz” diye aktardı.

ÇED’DE İLETİŞİM SORUNU VAR
Çevre ile ilgili sorunlara vurgu yapan Zeytinoğlu, “Biz sanayiciler olarak, ÇED uygulamalarında hiçbir olumsuzluk olmadığı halde, bilgi ve iletişim eksikliğinden ötürü sıkıntı yaşıyoruz. Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliğinde bahsedilen kapasite artışları detaylandırılmamıştır. Bu nedenle bazı kapasite artışlarının, örneğin; doğalgaza geçiş veya makine model değişikliği gibi durumlarda bile, çevresel etkileri değerlendirilmeden sadece bu artış gerekçe gösterilerek tesisler cezaya maruz kalmaktadır. Hatta çevreye olumsuz hiçbir etkisi olduğu tespit edilmeden, kapatılan firmalarımız olmuştur. Sadece kapasite artışı durumunda ÇED sürecinin İl Müdürlüğü tarafından değerlendirilmesi firmalarımızı rahatlatacaktır” dedi.


Son Güncelleme: 06.07.2012 09:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.