Karma olacak. Tam dolacak

1997 yılında kurulan Çorlu Deri OSB karma OSB için geçiş talebinde bulundu. Çorlu Deri OSB Başkanı Bülent Duman doluluk oranı günümüzde yüzde 70 olan Çorlu Deri OSB’ye bu girişimin ardından taleplerin hızla arttığını söyledi.

Karma olacak. Tam dolacak

1997 yılında kurulan Çorlu Deri OSB karma OSB için geçiş talebinde bulundu. Çorlu Deri OSB Başkanı Bülent Duman doluluk oranı günümüzde yüzde 70 olan Çorlu Deri OSB’ye bu girişimin ardından taleplerin hızla arttığını söyledi.

09 Ekim 2013 Çarşamba 09:05
Karma olacak. Tam dolacak
 

    Ülkemizde deri sanayi çok çetin süreçlerden geçti. İstanbul’da Zeytinburnu ilçesine bağlı Kazlıçeşme’de faaliyet gösteren sektör şehrin gelişmesiyle birlikte kendine yeni yer edinmek durumunda kalırken yeni merkezlerden biri Tuzla, diğeri Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi oldu.  Çorlu’da 1960’lı yıllardan bu yana var olan sektör Kazlıçeşme’deki imalatçıların da bu ilçeye gelmesiyle birlikte daha da yayılırken bu durum beraberinde yeni ihtiyaçları, yeni yapılanmaları getirdi. 1997 yılında kurulan Çorlu Deri OSB tüzel kişilik kazanarak faaliyetlerine başladı. 120 hektar alana yayılan Çorlu Deri OSB’de gününüzde 120 fabrikadan 100’ü faal durumda. 20 tesis kiralık ya da satılık. 6 bin kişinin istihdam edildiği Çorlu Deri OSB, karma OSB olma yolunda ilerliyor.

Türk sanayisinin dinamik merkezi
Kara, deniz ve havayolu ulaşımına uygunluğu nedeniyle Türk sanayisinin dinamik bir merkezi konumundaki Çorlu’da Çorlu Deri OSB, Çorlu Havaalanı’na 10, Tekirdağ Limanı’na 35 kilometre mesafede. E5 Karayolu’na ve demiryoluna sınır olması, Çorlu Deri OSB’nin stratejik önemini daha da arttırıyor. Günümüzde doluluk oranı yüzde 70 olan ve yaklaşık 70 parsel için yatırımcı beklenen Çorlu Deri OSB, genişleme için çok uygun bir alana sahip değil. Gelişmesini her gün daha da arttıran Çorlu Deri OSB’yi, Başkan Bülent Duman ile konuştuk. Duman karma OSB’ye geçiş talepleri ile birlikte bölgelerinde faaliyet göstermek isteyen sanayiciler ve sanayi kuruluşlarının hızla arttığına dikkat çekti. Duman, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı:

 

-          Çorlu Deri OSB’nin yatırımcı için avantajları nedir? Girişimciler yatırım için neden OSB’nizi tercih etsin?
Çorlu Deri OSB alt yapısını tamamlamış, yatırım için çok uygun bir OSB’dir. Bununla ilgili bölgenin konum itibari ile merkezi yerde olması; alt yapı, üst yapı ve çevre yatırımlarını tamamlamış olması ile birlikte sanayici geldiğinde hemen tesisini kurabilecek olmasından dolayı sanayici için bir cazibe merkezidir.

-          2013 yılı ve önümüzdeki yıllar için bölgenize dair çalışma planınız nedir?
Karma OSB’ye geçiş ve bölgeyi daha da cazip hale getirme çalışmalarımız devam edecektir.  Ayrıca çamur kurutma tesisimizin faal hale gelmesi ve bölgemizdeki diğer katı atıkların da bertaraf çalışmaları kapsamında yakma ve bölgemizin elektrik ihtiyacının karşılanması ile ilgili fizibilite çalışmalarımız devam etmektedir. İlave yol ve köprü çalışmalarımızla ilgili olarak çalışmalarımız başladı.

-          Çorlu Deri OSB’de sanayinin öncelikli ihtiyaçları nedir? Bu ihtiyaçlar doğrultusunda kamudan beklentiniz nedir?

Nitelikli eleman bizim en büyük sorunumuz. Ayrıca ara eleman sıkıntımız gittikçe artmaktadır. Deri mühendisliği ve deri teknikerliği bölümünden mezun olanlar bu ihtiyaçları karşılayamamaktadırlar. Çünkü sektör emeğin fazla olduğu, derinin her aşamasında insan elinin değdiği bir sektör olduğundan çalışanlar tarafından çok rağbet görmemektedir.  Çorlu Deri OSB; tüm yatırımlarını kendi öz kaynakları ile gerçekleştirmekte olup bu konuda devletten yardım veya destek alamamaktadır.

-          Çorlu Deri OSB’de firmaların enerji ihtiyaçları ne şekilde karşılanıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarına dair görüş ve düşünceniz nedir?

Çorlu Deri OSB’de firmalara doğal gaz dağıtımını Botaş’ tan alıp kendimiz gerçekleştirmekteyiz. 20 milyon S/metreküp civarında gaz tüketimimiz var. Elektrik enerjisi dağıtım lisansı olan firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir.  Yenilenebilir enerji kaynaklarından özellikle rüzgar, güneş ve biyokütle bizi biraz ilgilendiriyor. Bölge ihtiyacına yönelik  bu alternatif, ucuz ve kullanabilir enerjiyi temin etme çalışmalarımız devam ediyor.
-           Çorlu Deri OSB’nin kısa ve uzun vadede çalışma programı, hedefleri, varsa OSB içerisinde kazandırmayı düşündüğü tesis nedir?
Bölgemizin canlı, hareketli, dinamik ve yüksek oranda istihdam sağlayan, bulunduğu ilçeye ekonomik ve sosyal olarak da katkı sağlayan bir bölge olması için uğraşıyoruz. OSB’lerde yatırım bitmez. Sanayicilerimiz için gerekli olan her türlü yatırım (alt yapı, üst yapı ve çevre ve sosyal sorumluluklar) gerektiği zamanlarda layıkıyla yapılacaktır.

 

OSBÜK ve OSB’DERİN STATÜSÜ GÜÇLENMELİ

Çorlu Deri OSB Başkanı Bülent Duman gerek OSBÜK gerekse OSB’derin çalışmalarının tamamının OSB leyhine faydalı çalışmalar olduğuna inandığını belirtip, “OSBÜK ve OSDER’in çalışmalarının tamamının OSB aleyhine faydalı çalışmalar olduğuna inanıyorum. Bu iki kuruluş her platformda OSB’lerin ortak sesidir. Daha kuvvetli bir statüye kavuşturulmalıdır” dedi. 

 

Son Güncelleme: 09.10.2013 09:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.