Kalıpçılar Vadisini arıyor

UKUB Yönetim Kurulu Başkanı Özoğul; "Kalıpçılar Vadisi' projesi için İstanbul-Bursa-Adapazarı üçgeninde farklı noktalarda arazi incelemelerimiz devam etmektedir" dedi.

Kalıpçılar Vadisini arıyor

UKUB Yönetim Kurulu Başkanı Özoğul; "Kalıpçılar Vadisi' projesi için İstanbul-Bursa-Adapazarı üçgeninde farklı noktalarda arazi incelemelerimiz devam etmektedir" dedi.

06 Temmuz 2012 Cuma 09:15
Kalıpçılar Vadisini arıyor

Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği (UKUB) Yönetim Kurulu Başkanı Şamil Özoğul; içinde, kalıpçılık teknoloji ve Ar-Ge merkezi, ortak kullanım merkezi ve kalıpçılık meslek okulları ile kalıp üretim sürecinin tüm unsurlarını barındıran "Kalıpçılar Vadisi" projesi için İstanbul-Bursa-Adapazarı üçgeninde farklı noktalarda arazi incelemelerinin devam ettiğini söyledi. UKUB tarafından Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) OSB’de düzenlenen, "2. Ulusal Plastik Enjeksiyon Kalıpçılık Semineri"nde konuşan Özoğul, bu seminerlerle tedarikçiler arasındaki iletişim eksikliğinin kısmen giderildiğini kaydetti.

SEKTÖR KENDİNİ GELİŞTİRMELİ
Özoğul, özellikle tasarım, analiz, proje yönetimi ve planlama konularında sahip oldukları bilgi ve tecrübeyi paylaşan yerli ve yabancı işletmelerin, Türk kalıpçılık sektörünün gelişmesine büyük katkı sağladıklarını belirterek, Türk kalıpçılık sektörünün daha da ileriye gidebilmesi için, firmaların rekabet ve esneklik konularında kendilerini geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

AVRUPADAN PAY ALDIK
"Biz kalıpçılar, bu özelliklerimizi kullanarak krizdeki Avrupa pazarından pay almayı başardık" diyen Özoğul, "Bu pazardaki varlığımızı da ancak rekabet gücümüzü ve esnekliğimizi artırarak sürdürebiliriz. Artık biz kalıpçılar da ana ve yan sanayi firmalarının beklentileri doğrultusunda yeniden yapılanmalı, kendi mühendislik ve Ar-Ge merkezlerimizi kurmalıyız" şeklinde konuştu.

İNCELEMELER DEVAM EDİYOR
Özoğul, kısa sürede büyük gelişim gösteren ülkelerin sanayi politikaları incelendiğinde, kümelenme ve ortak kullanım mantığına dayalı ihtisas sanayi bölgelerinin oluşturularak, firmaların derinlemesine uzmanlaşmaya yönlendirildiğinin görüldüğünü ifade ederek, UKUB olarak, "Kalıpçılar Vadisi" olarak adlandırdıkları proje için İstanbul-Bursa-Adapazarı üçgeninde farklı noktalarda arazi incelemelerinin devam ettiğini kaydetti.

SOMUT ADIMLAR ATIYORUZ
Burada, kalıpçılık teknoloji ve Ar-Ge merkezi, ortak kullanım merkezi ve kalıpçılık meslek okullarının yanı sıra tasarımcısından desencisine, kalıp üretim sürecinin tüm unsurlarını bir araya getirileceğini belirten Özoğul, ilk yatırım ve işletme maliyetlerini düşürecek ve rekabet gücünü arttıracak projenin hayata geçirilmesi için somut adımlar attıklarını bildirdi.

Teşvik paketi büyük destek verdi
TAYSAD OSB’de düzenlenen 2. Ulusal Plastik Enjeksiyon Kalıpçılık Semineri sonrasında Sanayi Gazetesi Muhabiri Ali Örnek’in sorularını yanıtlayan UKUB Yönetim Kurulu Başkanı Özoğul, hükümetin son yıllarda Kalkınma Ajansları, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu gibi kurumlar eliyle ve hazırladığı teşvik paketleriyle yerli üretime büyük destekler verdiğini belirtti. Bu uygulamaların ülkedeki yatırımcılar ve üreticileri desteklendiğini vurgulayan Özoğul, “Ancak kalıp sektöründe özel bir durum var. İşletmeler yerli kalıp yerine ithali tercih ediyorlar. Bu tabloyu tersine çevirmek için hükümetin yerli kalıp kullanan işletmelere destek verecek bir düzenleme yapmasını istiyoruz. Bu tarz bir teşvik yerli kalıp üreticilerine daha olumlu yansıyacaktır” ifadelerini kullandı. Özoğul, dünyada kalıp pazarının 70 milyar avroya çıktığını, Avrupa'nın 35 milyar avroluk üretim yaptığını belirterek, şunları kaydetti: Türkiye ise bu pastadan sadece 1 milyar avroluk bir pay alabiliyor. Çünkü yerli üreticiler eski alışkanlıklar ile ithal kalıbı tercih ediyorlar. Oysa son yıllarda Türkiye'de çok kaliteli kalıp üretimi yapılıyor. Eğer sektörümüze söz ettiğimiz şekilde teşvikler verilirse iç pazar payımız artar. Böylece kalıp üreten işletmeler daha çok güçlenirler. Dış piyasalardaki rekabet gücümüz de artar. Ülkemizin ithalatı azalıp, ihracatı artar ve cari açığımız kapanır.”


Son Güncelleme: 06.07.2012 16:05
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.