banner110

İŞTE OSBÜK'ÜN YENİ YÖNETİMİ

OSB Üst Kuruluşu (OSBÜK)’nun 15. Olağan Genel Kurulu Ankara'da TOBB bünyesinde yapıldı. Seçimli Genel Kurul’da OSBÜK’ün yeni yönetimi, mevcut Başkan Memiş Kütükcü’nün liderliğindeki isimlerden oluştu.

İŞTE OSBÜK'ÜN YENİ YÖNETİMİ

OSB Üst Kuruluşu (OSBÜK)’nun 15. Olağan Genel Kurulu Ankara'da TOBB bünyesinde yapıldı. Seçimli Genel Kurul’da OSBÜK’ün yeni yönetimi, mevcut Başkan Memiş Kütükcü’nün liderliğindeki isimlerden oluştu.

05 Temmuz 2017 Çarşamba 00:00
İŞTE OSBÜK'ÜN YENİ YÖNETİMİ
ÜMİT UÇAR / TUĞÇE EROL

Üretim Reform Paketi’nin yürürlüğe girmesiyle konumunu güçlendiren OSB Üst Kuruluşu (OSBÜK), önümüzdeki dönem için yeni yönetim kadrolarını belirledi. TOBB’da düzenlenen 15. Olağan Genel Kurul toplantısında, OSBÜK’ün yönetimine aday olan isimler için oylama yapıldı. Türkiye’nin dört bir yanındaki OSB’lerden gelen delegelerin kullandığı oylarla, yönetime yeniden Memiş Kütükcü ve ekibi seçildi. Tek listeyle gidilen seçimde, mevcut Başkan Memiş Kütükcü liderliğindeki güçlü sanayici kadrosu OSBÜK’ün yönetimine getirildi.

YOĞUN KATILIM

Toplantıya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü'nün yanı sıra bakanlık bürokratlarından Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik, Müsteşar Prof. Dr. Ersan Aslan, Müsteşar Yardımcısı Faruk Şekerci, Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanı Kibar Altunal, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız’ın yanı sıra OSBÜK Yönetim Kurulu’nda yer alan OSB'ler katılım sağladı.

200 BAŞKAN VE BÖLGE MÜDÜRÜ

Toplantı, Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) Başkanı Mehmet Büyüksimitci’nin açılış konuşmasıyla başladı. Büyüksimitci, 1 Temmuz’da yürürlüğe giren Üretim Reform Paketi’nin sanayiciye kazanım sağlayacağı konusuna parantez açtı.

200’ün üzerinde OSB başkanı ve bölge müdürünün katıldığı gözlenen toplantıda, endüstrinin üretim reformlarının ve 2023 hedeflerinin anlatıldığı tanıtım filmini, katılımcılar ilgiyle izledi.

OSBÜK TEMSİLİ GÜÇLENİYOR

OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü; Üretim Reform Paketi’yle TRT payının kaldırıldığını, emlak vergisi muafiyetiyle OSB'lerin yükünün azaltıldığını, damga vergisi ve harcının kaldırılmasıyla ise üretime odaklanan bir endüstri yapısının inşa edildiğini belirterek, Bakan Özlü’ye ve Bakanlığın diğer bürokratlarına teşekkür etti. 44'ü ihtisas, 13'ü tarıma dayalı ihtisas, 10'u ıslah ve 2'si özel olmak üzere toplam 316 OSB’nin daha güçlü temsil edileceğine vurgu yapan Kütükcü, “Üretim Reform Paketi bir milattır ve siyasette çözümcü yapının inşa edildiğine dair güzel bir kanıttır” şeklinde konuştu. Sürdürülebilir eğitimden de bahseden Başkan, eğitim camiasına sunulan desteklerin arttırılması gerektiği düşüncesini de sözlerine ekledi. Kütükcü, sanayicinin yüksek faizler dolayısıyla sıkıntı yaşadığını ve tek gayesi büyümek olan sanayi bölgelerindeki işletmelerin kar sağlamakta zorlandığını ifade etti.

 

MALİYET KAMBURU ERİTİLİYOR

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Salih Zeki Murzioğlu da paketin sanayicinin maliyetlerini düşüren yönlerine vurgu yaptı. OSB’ler için yeni bir dönemin başladığını söyleyen Murzioğlu, “Üretim Reform Paketi ile rasyonel ve katılımcı reformlar hayata geçirildi. Reformlar, kalifiye eleman sorununun çözümüne de katkı sunacaktır” ifadeleriyle OSB'ler için sağlıklı is ve yatırım zemini oluşturulduğunun altını çizdi.

SAĞLAM ADIMLAR

Sanayi Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız da Türkiye'nin üretim ülkesi olma yolunda sağlam adımlarla güçlendirildiğini ifade etti.

ÖZLÜ: GAZA BASIN

OSB'lere çatı olan OSBÜK'ün yapısının güçleneceğini vurgulayan Bakan Faruk Özlü, istihdam sağlayan, üretim yapan ve Türk mallarını yabancı kıtalarla buluşturan OSB'lerin her zaman destekleneceğini söyledi. Üretim Reform Paketi’ni sahadan gelen taleplerle oluşturduklarını dile getiren Bakan, “Sanayinin her anlamda önünü açıcı önlemler alıyoruz” dedi. Ar-Ge Reform Paketi'nin yani sıra Patent Kanunu’ndan ve Fikri Sınai Mülkiyet Yasası’ndan bahseden Özlü,  Üretim Reform Paketi ile standardın yükseltildiğini kaydetti. Özlü, Türk sanayisinin gaza basması gereken birincil konunun marka değeri yaratmak olduğunu da sözlerine ekledi.

İŞTE YENİ YÖNETİM

Genel Kurul toplantısında yapılan seçim sonucunda, Konya OSB Başkanı Memiş Kütükcü’nün liderliğindeki yeni Yönetim Kurulu, sanayicinin güvenini tekrar kazanarak yeniden göreve getirildi.Sakarya1. OSB Başkanı Mustafa Kösemusul, Hatay OSB Başkanı Tahsin Kabaali ve Osmaniye OSB Başkan Vekili Şerif Tosyalı yedeğe giren isimler arasında yer aldı.

Yeni Yönetim Kurulu Asıl Üyeleri, şu isimlerden oluştu:

Memiş Kütükçü (Konya OSB Başkanı)

Bekir Sütçü (Adana Hacı Sabancı OSB Başkanı)

Ali Bahar (Antalya OSB Başkanı)

Hakkı Attaroğlu (İzmir Torbalı OSB Müteşebbis Heyet Başkanı)

Adem Ceylan (Gebze Güzeller OSB Başkanı)

Hüseyin Durmaz (Bursa OSB Başkanı)

Ömer Ünsal (İstanbul Deri OSB Yönetim Kurulu Üyesi)

Tahir Nursaçan (Kayseri OSB Başkanı)

Seyit Ardıç (ASO 2. ve 3. OSB Başkanı)

Mustafa Yağlı (Çorum OSB Müteşebbis Heyet Üyesi)

Sabri Tekli (Mersin Tarsus OSB Başkanı)

 

Yönetim Kurulu Yedek Üyeleri şöyle:

Mustafa Kösemusul (Sakarya 1. OSB Başkanı)

Celalettin Özel (Yalova Kompozit ve Kimya İhtisas Islah OSB Başkanı)

Kamil Porsuk (Kemalpaşa OSB Başkanı)

Şerif Tosyalı (Osmaniye OSB Başkan Vekili)

Aziz Gölcük (Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Üyesi)

Tahsin Kabaali (Hatay OSB Başkanı)

Metin Saraç (Eskişehir OSB Yönetim Kurulu Üyesi)

Abdülsamet Önal (Bingöl OSB Yönetim Kurulu Üyesi)

 Selçuk İskender (Trabzon Arsin OSB Yönetim Kurulu Üyesi)

İsa Gür (Amasya Merzifon OSB Yönetim Kurulu Üyesi)

Ekrem Demirarslan (Yozgat Kale Seramik OSB Yönetim Kurulu Üyesi)

 

Denetim Kurulu Asıl Üyeleri:

Hüseyin Erkoç (Malatya Merkez 1 OSB)

Nihat Tunalı (İkitelli OSB Müteşebbis Heyet Başkan  Vekili)


Denetim Kurulu Yedek Üyeleri:

Erdal Çiftci (Akşehir OSB)

Ulvi Sakarya (Polatya Ticaret Odası OSB)

 

 

 

Son Güncelleme: 19.07.2017 16:29
Anahtar Kelimeler:
OSBÜK Seçimli Genel Kurul
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Avni akkuş 2017-07-05 14:24:25

Diyarbakır OSB Yönetim Kurulu Aziz Beyi de yönetim kurulunda görmek isterdim