Isparta Deri OSB daha fazla teşvik istiyor

Isparta Deri İhtisas OSB, kamuda, kuruluşundan buyana süregelen sorunlarının aşılması için kamu kuruluşlarından daha fazla teşvik talep ediyor.

Isparta Deri OSB daha fazla teşvik istiyor

Isparta Deri İhtisas OSB, kamuda, kuruluşundan buyana süregelen sorunlarının aşılması için kamu kuruluşlarından daha fazla teşvik talep ediyor.

20 Ocak 2014 Pazartesi 10:57
Isparta Deri OSB daha fazla teşvik istiyor  Isparta Deri İhtisas OSB,  radikal bir karar alarak karma OSB’ye dönüşme kararı aldı. Isparta’da merkezi bir konuma sahip olan OSB’nin yeterli genişleme sahasına sahip olduğunu kaydeden OSB Yönetim Kurulu üyesi Eşer Bıtrak, deri ve ayakkabı sektörü dışında da pek çok sektörün kendi çatıları altında üterim yapabileceğini kaydetti.

  Isparta Deri İhtisas OSB, kamuda, kuruluşundan buyana süregelen sorunlarının aşılması için kamu kuruluşlarından daha fazla teşvik talep ediyor.

Sanayigazetesi.com.tr-Özel Haber
Ümit Uçar

  1993 yılında kurulan Isparta Deri İhtisas OSB Yönetim Kurulu Üyesi Eşref Bıtrak, bölgelerinde üretim gösterecek sektör sayısını artırmak maksadıyla karama OSB’ye dönüşme kararı aldıklarını anlatan Başkanvekili, amaçlarının daha kapsamlı bir OSB kurmak olduğunu söyledi.

  Deri OSB olarak, Türkiye’nin dericilik sektöründeki konumunu da değerlendiren Bırtak, deri sektöründe dünya standartlarında üretim gerçekleştirdiklerini fakat üretim esnasındaki maliyet ve işçilik nedeniyle, Üçüncü Dünya ülkelerinden ihraç edilen deriler karşısında rekabet edemediklerini bu sorunun en kısa zamanda aşılması gerektiğini söyledi. Eşref Bıtrak, bu sorunun aşmak için karma OSB’ye dönüşme kararı aldıklarını ifade ederek, OSB’lerinin bölgesindeki diğer illerdeki sektörler ile rekabet edebilecek konuma ulaşması için Isparta Deri İhtisas OSB’nin daha fazla teşvik alması gerektiğini belirtti.

  Yakın bir zamanda karma OSB’ye dönüşmeyi planladıklarını ve mevcut genişleme alanı içerisinde pek çok sektöre de ev sahipliği yapabileceklerini kaydeden Eşref Bırtak, Sanayi Gazetesi’ne Isparta Deri OSB gelecek planları hakkında çok önemli bilgiler verdi.

OSB’niz hakkında bilgi verir misiniz?

  Isparta Deri OSB, Isparta şehir merkezine 7 km mesafede Isparta Belediyesi Sınırları içerisinde Vatan mahallesi Minasın mevkiinde Isparta–Antalya Devlet karayoluna 900 m mesafede bağlı olup 63,25 hektar olarak planlanmış. 1.Etap 62 sanayi parseli, 2.Etap Ha 56 sanayi parseli ile toplam 118 sanayi parselinden oluşmuştur.

  1993Yılı Yatırım Programı bütçesine 1.000.000 TL ödenekle Etüt Proje olarak giren Isparta Deri Organize Sanayi Bölgesi 1997K090110 Proje numarası ile 63,25 Ha (Arıtma Dahil) 1997 Yılı Yatırım Programına alınmıştır.

  4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu gereğince kuruluş protokolü TC Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca 16.01.2001 tarihinde onaylanarak 49 sicil numarası ile tüzel kişiliğimiz tescil edilmiştir.

  Kamulaştırma işlemlerine ise 1997 yılında başlanmış ve bu güne kadar 1. etap alanı içerisinde bulunan 38 hektarlık alan kamulaştırılmıştır.

Isparta Deri OSB’nin hedefleri nelerdir. OSB’nin şuan ki durumu hakkında bilgi verir misiniz?

  Hedefimiz deri ile ilgili kapsamlı bir OSB oluşturmaktı. Başlangıçtaki hedefimizde buydu.  Ama evdeki hesap çarşıya uymuyor diye tabir vardır ya, biz buraya gelme süremiz içerisinde, esnafımızın ekonomik olara, fikir olarak erimesinden dolayı geri besleme azaldı. Şuan yaşadığımız sıkıntıların o zaman daha fazla olmasından biz buraya gelirken kan kaybı yaşadık. Dışarıdan, ürettiğimiz mamulün muadilin daha düşük rakamlarla yurtiçine sokulması bizim için sektörü bitme noktasına kadar getirdi. Biliyorsunuz deri doğal bir ürün ve dünya borsalarında bunun reel birimi üç aşağı beş yukarı aynı.  Ama fiyatlardaki bu değişiklik neden oluyor? Üretimdeki maliyetlerden kaynaklanıyor. Bundan dolayı Türkiye dışarıdan ürün sokan üçüncü dünya ülkeleri ile diğer ülkelerle bir anlamda rekabet şansımızı kaybediyoruz. Tabi kalite olarak baktığımızda onlardan daha ileri olduğumuz noktalar var.  Aynı olduğumuz pozisyonlar var.  Onların yatırımları daha ciddi yatırımlar. Gidip gördüğümüz zaman oralarda gerçekten dünya devleri yatırım yapıyorlar. Tabi ki bunun nedenleri var. Sigortadan tutunuz işçiliğe kadar. Diğer faktörlerden yararlanmışlar. Bu nereye kadar gider bilmiyoruz.

OSB’nizde faaliyet gösteren sektörler hangileridir?

  Deri Organize sanayi Bölgesi 1.Etap alanında 62 sanayi Parseli bulunmakta bu sanayi parsellerinin 37 tanesi tahsis edilmiş ve tahsis edilen bu parsellerden 31 tanesi inşaatını tamamlamış 29 tane işyeri  üretme geçmiştir. Üretim olarak genelde ayakkabı astarı üretilmektedir. Ayakkabı astarının ihtiyacının %50 bölgemizde faaliyet gösteren sanayi kuruluşları tarafından karşılanmaktadır. Yılda 2.000.000 -2.500.000 adet keçi derisi işlenmektedir

Türkiye’de deri sektörün potansiyeli nedir?

  Biz deriyi kumaş haline getiriyoruz. Yani, hem ayakkabı sektörüne hem konfeksiyon sektörüne hizmet veriyoruz. Şuan bizim Isparta’da ürettiğimiz ürün ayakkabı sektörünü de ilgilendiren bir ürün. Şimdi ayakkabı sektörüne baktığınız zaman Türkiye’de çok güzel bir açılım yaptı. İvmesi dik olarak süregeldi. Hem model bazında, hem katile bazında, hem de üretim kapasitesi bakımından da bulunduğumuz coğrafyada artık İtalya’yı geçmek üzereyiz. Yani deriye karşı ciddi talep var ama az önce belirttiğim gibi rekabet etme şansımız yok.  Biz ayakkabı sektörünün tedarikçisiz. Bu noktada dışarıdan gelen deriler yüzünden biz sınıfta kalmış olduk.

Peki, Isparta Deri OSB ile alakalı planlarınız neler?

  Türkiye’nin ilk etap yüzde yetmişlik meşin ihtiyacını karşılamak biz bunu daha da üst seviyelere çıkartmak istiyorum.  Hedefimiz buydu ama maalesef bu başarıyı OSB’mize kazandıramadık. Sebebi de, bizim buraya geliş sürecimizin arıtma bittikten sonra gerçekleşmesi gerekiyordu.  Ancak bizim yatırımlarımızın tamamlanıp sürecin hayata geçmesi gerekiyordu.  Fakat, yerel yönetimle olan diyalogumuz sayesinde biz buraya yatırım yaptık arıtmalarımız başlamadan.  Eski bulunduğumuz ortamdan kovulduk.  Bunun başka bir izah tarzı yok.  Kazanılmış hakkımız elimizden alındı. Bu çok hızlı geçiş süreci içerisinde, sattığımız elli adet parselimiz iade edildi. Gelemediler doğal olaraktan.  Elbette bu arda üretim kapasitemizde arttı. Şuanda bu gelenler ile ilgilendiğimiz alanlarda arttı.  Bu geldiğimiz yeni noktada yaşam tarzımız değişti; beynimiz değişmedi. Çünkü ileriyi göremiyorsun. Çoğu esnafımız, eski bulunduğu atölye şeklinde ürettim yaptığı kafa yapısıyla burada üretim yapmaya çalışıyor. Çünkü önünü göremiyor. Çare yok. Rekabet edemiyor rekabet şansı kalmıyor.  Tabi bizde ne yaptık. Bunlar birer geçiş sürecidir dedik beklemeye aldık. Ama gördük ki ilerde bir ışık yok. Bizi düzlüğe çıkartacak bir yol göremedik. Bu süre içerisinde arıtma bitene kadar iki yıl geçti.  Durumda değişme olmayınca bizde yönetim olarak Isparta Deri İhtisas OSB’yi karma OSB’ye çevirmek için müracaatımızı başlattık.

Karma bir OSB olmak için bir genişleme alanınız mevcut mu?

  Genişleme alanımız var yalnız orada kamulaştırma işlemi daha yapılmadı. Planımızda projemizde mevcut. Eğer talep olursa bir yıl içerisinde gerçekleşir. Bu konuda bir sıkıntı yok.

Peki, bölgenize kurulabilecek olan sektörler hakkında bilgi verebilir misiniz?

  Bölgemiz Deri İhtisas Organize sanayi Bölgesi olması nedeniyle yalnız Deri Debagatı kapsamında olan deri-kösele, süet, güderi, kürk, videla benzeri deri üreten sanayiciler,  deriden mamul konfeksiyon, bavul, çanta, vb eşya üreten deri debagatından atık ve yan ürünleri değerlendiren sanayiciler ile deri sanayinde kullanılan yardımcı maddeleri, makine ve teçhizat üreten sanayi tesisleri yer alabilir.

Atık su tesisi 6 bin metre küp su artıyor

Yenilebilir enerji alanında ne gibi çalışmalarınız var?

  Isparta Deri İhtisas OSB Evsel ve Endüstriyel Atık su Arıtma Tesisinin nihai kapasitesi 6 bin metreküp gündür. İhalesi yapılan 1. kısım 3 bin metreküp kapasitelidir. Atık su arıtma tesisinde Deri Organize Sanayi Bölgesinde bulunan sanayi tesislerinden oluşan atık suları Deşarj kriterleri kapsamında Fiziksel, Kimyasal ve Biyolojik arıtıma tabi tutarak doğal ortama deşarj edilecektir.

  Isparta Deri OSB Evsel ve Endüstriyel Atık su Arıtma Tesisi İnşaatı 30.05.2012 tarihinde tamamlanmış olup, geçici teslimi yapılmıştır. Sözleşmesine göre 6 ay müddetince müteahhit firma tarafından işletilmiş. 24.04.2013 tarihinde geçici kabul, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca yapılmıştır.  Atık su arıtma tesisi bölgemiz tarafından işletilmektedir.

Devam eden çalışmalarınız var mı?

Isparta Deri İhtisas OSB Kuruluşundan bugüne kadar Uzun Bir süreçten geçmiş bu süre içerisinde OSB ‘de istenen doluluk sağlanamamıştır.

  Halk Bankasından alınan kredi borçlarımızın ödene bilmesi OSB’nin genel giderlerinin karşılanma için Müteşebbis Heyetimiz Bölgemizin karma OSB’ye Dönüştürülmesi için 30.01.2012 tarihinde karar almış ve Bakanlığa müracaat etmiştir. Yapılan çalışmalarda sonucunda belli bir seviyeye gelinmiş ve çalışmalar devam etmektedir.


Sektörel teşvik lazım

Sektörde bulunan bir olarak özellikle deri sanayi ile ilgili olarak beklentileriniz nelerdir? Yani, bir teşvik mi bekliyorsunuz, yoksa hükümetin deri sektörü ile ilgili bir belge hazırlamasını mı bekliyorsunuz. Yoksa kendiniz belirlediğini bir strateji mi var?

  Teşvik güzel bir şey, yani teşvik bir şekilde insanları rahatlatıyor. Uşak bize 160 km ciddi bir teşvik aldı. Aynı üretimi yapıyoruz aynı sektördeyiz ama bize böyle bir şey yok.  Afyon Dinar bölgesi, sınırımız bizim 56 km oraya ciddi bir yatırım yapılıyor, teşvik alıyor Isparta’da hiçbir şey yok. Peki, biz nasıl yaşacağız. Etrafımızda rakip gördüğümüz veya ayanı sektörde, beraber yarıştığımız firmaların 3-0 gerisinde başlıyoruz. Sonuç olarak onlar koşarken 3 metre önde oldukları mesafeyi 10 metreye çıkartmaya başlıyorlar. Bizde yerimizde saymaya devam ediyoruz.  Yok olmaya başlıyoruz.  Hükümetin teşvikleri adilane olarak dağıtması lazım. Hani il bazındaki olayları değil de, sektör bazındaki olayları değerlendirirlerse daha başarılı olunur. Sektörde biraz daha nefes almaya başlar.  Tabi bu yalnızca bir geçiş sürecini rahatlatma olur. Buda buradaki yatırımcıya nefes aldırır. Sektörel bir teşvik lazım.

Son Güncelleme: 20.01.2014 16:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.