İKİTELLİ OSB’DEN, SANAYİNİN KALBİNE BİLİMSEL DOKUNUŞ

Üniversite-sanayi işbirliğine farklı boyut kazandırmak isteyen İkitelli OSB, Ar-Ge merkezi ve teknopark vasıtasıyla üniversiteyi sanayinin kalbine entegre edecek. Konuyla ilgili açıklamada bulunan İkitelli OSB Başkan Vekili Nihat Tunalı; “Yeni açtığımız yaşam laboratuarımızla işbirliğini aktif olarak destekliyoruz” dedi.

İKİTELLİ OSB’DEN, SANAYİNİN KALBİNE BİLİMSEL DOKUNUŞ

Üniversite-sanayi işbirliğine farklı boyut kazandırmak isteyen İkitelli OSB, Ar-Ge merkezi ve teknopark vasıtasıyla üniversiteyi sanayinin kalbine entegre edecek. Konuyla ilgili açıklamada bulunan İkitelli OSB Başkan Vekili Nihat Tunalı; “Yeni açtığımız yaşam laboratuarımızla işbirliğini aktif olarak destekliyoruz” dedi.

08 Temmuz 2014 Salı 11:12
İKİTELLİ OSB’DEN, SANAYİNİN  KALBİNE BİLİMSEL DOKUNUŞ     Sayısal açıdan Türkiye’nin en büyük OSB’si olan İkitelli OSB, 30 bin işletme ve 300 bin istihdamla üretimde aktif olarak yer alıyor. Kreş ve Meslek Yüksek Okulu çalışmalarıyla kadın istihdamını desteklediklerini söyleyen İkitelli OSB Başkan Vekili Nihat Tunalı, firmalara uygun fiyata sağladıkları enerjiyle de aynı zamanda çevreye katkı sağladıklarını belirtti. Üniversite-sanayi işbirliği alanında üniversiteleri OSB’lere davet eden Tunalı; “Yıldız Teknik Üniversitesi’yle anlaştık, 3 ay içerisinde Ar-Ge merkezi ve teknoparkla farklı bir boyutta da olacağız” diye konuştu. Tunalı, İkitelli OSB’nin çevresel projelerini Sanayi Gazetesi’ne anlattı:


“Kadın istihdamı için birlik şart”


OSB içinde kadın istihdamı için neler yapılmalıdır, bu konuda çalışmalarınız var mıdır?


Kadınların istihdamı konusunda OSB’lere büyük iş düşüyor. Bu konuda KOSGEB ile işbirliği yapıyoruz. Ağırlıklı olarak kadınların istihdam edilebileceği iş kollarında kadınların erkeklerden daha fazla çalıştığını görebiliyoruz. Örneğin İkitelli OSB’de 2013-2014 yılında hizmete açtığımız teknoloji lisemize erkek ve kız öğrencilerimizi birlikte aldık. Kız öğrencilerimiz arasında motor bölümünü, CNC bölümünü tercih edenler var. Yine İkitelli OSB içinde kadın istihdamına yönelik çalışmalar yapılıyor ama bunun tüm ülke çapında yapılması gerekiyor. Bu şekilde Avrupa’nın gelişmişliğine aday oluruz.“Kreş ve MYO çalışmalarımız var, enerjiyi uygun fiyata veriyoruz”


İkitelli OSB ile ilgili proje düşünceleriniz nelerdir?
İkitelli OSB içinde yapmayı düşündüğümüz ve şu anda devam eden projelerimiz var. Başta İkitelli OSB’nin idari ve sosyal tesis alanı üzerindeki daimi fuar alanından, kongre ve konaklama alanlarına kadar süren çalışmalarımız var. Bir kreş çalışmamız bitti belediyeden tahsisini talep ettik, bir üniversite meslek yüksek okulu (MYO) çalışmalarımız var, büyükşehir belediyesi ile mutabık olursak açacağız. Yeni ulaşım kanalları da OSB’miz vasıtasıyla açılacak. İkitelli OSB yönetimi olarak buradaki üyelerimize çok uygun fiyata enerji imkânı sağlıyoruz. Bu hususta bir enerji yönetim binası yaptık. Ara eleman ve teknik eleman yetiştirip firmalarda çalışmasını hedefledik ve bunu gerçekleştirdik. Ben OSB başkanlığı nedeniyle günde 12 saat hizmet veriyorum. Başkanımız İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’dur, ben de başkan vekiliyim.“Sanayiciye enerji dağıtıyoruz”
İkitelli OSB’ de sanayicinin enerji ihtiyacı nasıl karşılanıyor?  Yenilenebilir enerji konusundaki düşünceleriniz nelerdir?


İkitelli OSB, EPDK’dan aldığı dağıtım lisansıyla her yıl enerji üreten ve kendi santralleri olan yaklaşık 58 tane firmaya davetiye-şartname çıkarıp gönderiyor en uygun bulduğu fiyatla enerji satın alıp buradaki sanayicilere dağıtımını yapıyor. Güneş enerjisiyle ilgili çalışmalarımız var. Şu anda yapmayı planladığımız yeşil bina projelerimizle ilgili çalışmalarımız sürüyor.  Üniversiteleri OSB’lere davet etti
Üniversitelerle işbirliğiniz var mı?


Bizim üniversite sanayi işbirliğini önemsediğimizi söyleyebilirim. Sayın bakanımız göreve geldiğinin ilk haftasında üniversite sanayi işbirliği toplantısını burada yaptılar. Üniversite-sanayi işbirliği yeterli düzeyde değil. İstanbul’da vakıf üniversiteleri ticarethane gibi çalışıyor. Mezun olan öğrenciler gerekli eğitim ve stajları alıyor mu tartışılır. Ne sanayi kuruluşları ne de üniversiteler imkânları kullanıyor. Üniversitelerimizi OSB’lere davet ediyoruz.  “2023 adına sorumluluk alıyoruz”
Ülkemizin 2023 yılı hedefleri hakkında neler düşünüyorsunuz?


Ülkemizin 2023 yılındaki hedeflerine ulaşmasında en büyük yük OSB’lerin üzerinde. Biz bugün İkitelli OSB olarak yıllık 7,5 milyar dolar ihracat hedefimize ulaştıysak, bunu çok daha yukarılara çekmek zorundayız. Bölgemiz her türlü sektörü içinde barındırır. Mobilyacısından ayakkabıcısına, tekstilinden metal sektörüne kadar birçok irili ufaklı işletmeden oluşuyoruz. Bir kooperatifimiz içinde insansız uçak olan heronu yapıyoruz, bugün sanayi sitelerimiz içinde Mercedes’e ve BMW’ye parçalarını üretip gönderiyoruz onlar montajlayıp kullanıyor. Tabii bunlar 2023 hedeflerimiz için yeterli değil. Yıldız Teknik Üniversitesi’yle anlaştık 3 ay içinde bir Ar-Ge merkezi açılacak, teknopark açılacak ama bunlar da yeterli değil. Örneğin Başakşehir belediyemizle bizim OSB’miz içinde ilk defa geçen ay yaşam laboratuarı açıldı. Bütün küçük işletmeler orada her türlü teknoloji ile araştırmalar yapabiliyor. Bunun gibi çalışmaları yapıp 2023 için sorumluluk alıyoruz.


Son Güncelleme: 08.07.2014 11:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.