GOSB Genel Kurulu ve 2012-2017 Stratejik Yönetim, Kurumsallaşma Vizyonu

30 Mayıs Çarşamba Gebze OSB’nin 2. kuruluşu anlamındaki ilk genel kurulumuzu yapmak üzere toplanıyoruz.

GOSB Genel Kurulu ve 2012-2017 Stratejik Yönetim, Kurumsallaşma Vizyonu

30 Mayıs Çarşamba Gebze OSB’nin 2. kuruluşu anlamındaki ilk genel kurulumuzu yapmak üzere toplanıyoruz.

26 Mayıs 2012 Cumartesi 12:41
GOSB Genel Kurulu ve 2012-2017 Stratejik Yönetim, Kurumsallaşma Vizyonu

30 Mayıs Çarşamba Gebze OSB’nin 2. kuruluşu anlamındaki ilk genel kurulumuzu yapmak üzere toplanıyoruz. Yeri gelmişken bir yanlış algıyı düzeltelim. Bundan önce yaptığımız oylamalı toplantılar genel kurul değildi. Müteşebbis Heyete sanayici kardeşlerimizi seçme toplantıları idi. OSB kanununa uygun olarak müteşebbis heyetin oluşmasına yardımcı oluyorduk. Bir toplantının genel kurul olması için, toplantıya katılanlara bir bütçe sunulması ve onaylanması esastır. Genel Kurulların yönetim enstrümanı işte bu hedefleri olan bütçelerdir.

 

Kurumsallaşmış ve çağdaş yönetim anlayışında (Stratejik yönetim) bütçe, tek yönetim aracıdır. Çağdaş bütçeleme sisteminin diğer bir adı da hedeflerle yönetimdir. Bütçelerin stratejik hedeflerinin aranması ve bulunması ise çağdaş yöntemlerle gerçekleşmelidir. Bütçeyi onaylayacak sanayicilerimizin iştiraki ile yapılacak, demokratik, çoğulcu ve katılımcı süreçler (arama konferansı, karar konferansı, ortak akıl yürütme ) sonunda bölgemizin, gelecek beş yılını kapsayan, hedeflerimizin oluşturduğu, strateji belgesi ortaya çıkartılmalıdır. Bu faaliyetlerin anlamı, 2012- 2017 dönemini kapsayan GOSB’un beş yıllık strateji belgesi ve kurumsallaşma vizyonunun ortaya konulmasıdır.

 

Gebze OSB sanayicileri olarak Stratejik Yönetim ve kurumsallaşma talebimizi yerine getirmek için genel kurul ile yönetilmek istiyoruz. Şantiye ve inşaat yılları yönetimi olan, gelmiş geçmiş bütün Müteşebbis Heyetlerimize teşekkür ediyoruz. Şantiye ve inşaat yönetimi olarak 26 yıl boyunca bu güzel ülkemizin bütün OSB’lerine örnek oldular. Artık, Bölgemizde 26 yıl sonra, inşaat ve şantiye yönetimini bitiriyoruz. OSB kanun ve yönetmenliğine uygun olarak, işletme dönemi yönetimi olan, Genel Kurul Yönetimine evet diyoruz. Daha da önemlisi, sürdürülebilir kalkınma, global rekabet ve kaynak israfının önlenmesi adına, 2012-2017 Stratejik Yönetim, Kurumsallaşma vizyonumuz ve 5 yılı kapsayan stratejik belgemiz ile bu güzel ülkemizin öncü ve örnek OSB’si olmaya ve çağdaş yönetim anlayışımızla da önemli katkılar sunmaya devam ediyoruz.

Bölgesindeki en küçük çakıl taşının bedelini ödeyen, bu bölgede yaşayan ve sorunlarını bilen katılımcı sanayicimiz kendi bölgesini en iyi şekilde yönetir.

Bunun aksini söylemek, en hafifinden; aklımızı, entelektüel seviyemizi ve Çağdaş yönetim bilgimizi Küçümsemek anlamına gelir. Bütün bunları yapabilmek için Katılımcı sanayiciler veya temsilciler olarak 30 Mayıs 2012 genel kurulumuza gerekli belgelerimiz hazır olarak tam kadro katılıyoruz! Ülkemiz ve bölgemiz için hayırlı olmasını diliyoruz.

 

Not 1:

 

Bu günlere gelmek kolay olmadı. Derneğiniz GOSBSAD’ın bugünkü ve önceki yönetimlerinin 1995 yılından beri ortaya koyduğu çabayı saygı ve hayırla anmak istiyorum. Derneğinizin Vizyonunun ilk maddesi GOSB’u en kısa zamanda Genel Kurula götürmektir, şeklinde özetlenebilecek tüzüğümüzün bize verdiği görevi yerine getirmeye, halef selef bütün yönetimler çalıştık. Son iki dönem GOSB yönetim kurullarındaki arkadaşlarımız da bu misyonu sahiplendiler (onlarda derneğimiz üyesi) ve bu günlere geldik. Bütün arkadaşlarımıza kalpten teşekkür ediyoruz.

 

Gebze OSB sanayicileri olarak, sivil toplum kuruluşu GOSBSAD çatısı altında örgütlü olmak çok önemli. Hedeflediğimiz ileri demokrasi yolculuğunda sivil toplum kuruluşu olarak bir arada olmak gerekiyor. İnsan olarak sağlığımızla ilgili bazı küçük sistemlerin varlığını hissetmeyiz bile. Ancak yokluklarında önemleri anlaşılır. Fakat iş işten geçmiştir. Sosyal ve toplumsal hayatımızda da aynen öyledir. Sivil toplum kuruluşlarımızın veya derneklerimizin ne işe yaradığını tam algılayamasak bile, demokratik toplumlarda son derece önemli fonksiyonları vardır. Değerleri, olmadıkları zaman ortaya çıkar.

 

Derneğiniz GOSBSAD’ın demokratik yönetim, çoğulculuk ve katılımcılık anlamında bölgemizin kurumsallaşma vizyonuna katkıları bundan sonra da artarak devam edecektir. Derneğe bundan sonra gerek yok veya bana ne yararı var diyenler olabilir. Öz eleştiri yapıyorum. Bu konuda dernek olarak kendimizi daha çok anlatmamız gerekir. Sivil toplum kuruluşları bir yarar sağlama yeri değildir. Asıl amacı temsil ettiğimiz toplum yararına, demokrasimizin gelişmesi adına, çoğulculuk adına, katılımcılık adına, ödünsüz ve beklentisiz çalışmaktır.

 

2000 yıl önce Roma İmparatoru ve bilge Marcus Aurelius ne güzel söylemiş. ‘Toplumsal sorumluluk insanın yapısında, en başta gelen öğedir. Kovanın yararına olmayan, bir şey arının yararına olamaz!

Yani, kovanın (GOSB) yararına çalışıyoruz.

 

Not 2:

 

30 Mayıs toplantısının genel kurula dönüşmesi bize bağlı. Bölgemizi çağdaş yönetim anlayışıyla buluşturmak veya mevcut şantiye ve inşaat düzenini devam ettirmek... Olmak veya olmamak gibi bir yol ayrımı. 30 Mayıs Çarşamba günü bize sorulacak olan, iki şıklı bir soruya doğru” cevap vermemiz gerekecek. OSB yönetmenlik 18. Madde (6). Fıkrası;” Müteşebbis heyetin göreve devam edip etmeyeceği konusu genel kurul gündeminin ilk maddesi olarak görüşülür” şeklindedir. Üretime geçmiş katılımcıların salt çoğunluğu; a) müteşebbis heyetin devamına veya b) Genel Kurul Yönetimi ile yönetilmeye evet diyecek.

Doğru cevap (b) şıkkı: Katılımcı sanayiciler olarak, genel kurul yönetimine evet diyoruz.

 

İşte daha önceki yazılarımızda kullandığımız slogan halindeki gerekçelerimiz:

• Kanun ve yönetmenliğin öngördüğü gibi, şantiye ve inşaat yönetimi olan, müteşebbis heyet yönetimi yerine genel kurul ile kendi kendimizi yönetmek istiyoruz (doğrudan demokrasinin en basit tarifi).

• Torba, fiktif ve şantiye bütçeleri ile yönetilmek istemiyoruz. GOSB un 2012-2017 yıllarını kapsayan Stratejik yönetim ve kurumsallaşma vizyonu ile yönetilmek istiyoruz.

• 2012-2017 yıllarımızı kapsayan beş yıllık stratejik planlarımızı, arama konferansı, karar konferansı ve ortak akıl yürütme süreçleri gibi Çağdaş yönetim enstrümanları ve kurumsallaşma araçları kullanarak katılımcı sanayicilerle hazırlamak, hedeflerimizi belirmemek, bunlarla ilgili plan ve projelerimizi ilk genel kurulumuzdan bir yıl sonra yapılacak mali genel kurulun onayına sunmak istiyoruz.

• Stratejik yatırımlarımızı ve hedeflerimizi, beş yıllık zaman dilimine yayarak Bütçelemek istiyoruz.

• Yani hedefleri olan bütçelerle, kurumsal ve stratejik yönetim anlayışı ile beş yıllık planlarla yönetilmek istiyoruz.

Son Güncelleme: 30.05.2012 18:43
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.