“Genel kurul birlikteliği arttırdı”

Bursa Demirtaş OSB Başkanı Feridun Kahraman, OSB yönetim modellerinden genel kurulun bölgedeki birlikteliği arttırdığını söyledi. Kahraman, “Genel kurulla yönetim, bizim her zaman önem verdiğimiz katılımcılığı arttırmış daha demokratik bir ortam oluşturdu” dedi.

“Genel kurul birlikteliği arttırdı”

Bursa Demirtaş OSB Başkanı Feridun Kahraman, OSB yönetim modellerinden genel kurulun bölgedeki birlikteliği arttırdığını söyledi. Kahraman, “Genel kurulla yönetim, bizim her zaman önem verdiğimiz katılımcılığı arttırmış daha demokratik bir ortam oluşturdu” dedi.

23 Nisan 2012 Pazartesi 10:07
“Genel kurul birlikteliği arttırdı”

             Sonrada tüzelkişilik kazanmasına rağmen Türkiye’nin en modern bölgeleri arasında yerini alan Bursa Demirtaş OSB’nin Başkanı Ferudun Kahraman, Sanayi Gazetesi’ne konuştu. Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’a konuşan Kahraman, Demirtaş OSB’de başarının sırrını birlik ve beraberlik olarak nitelendirdi.

            Başkan Kahraman, 2009 yılında bölgenin müteşebbis heyetten genel kurul sistemine geçiş yaptığını hatırlatarak “Genel kurulla yönetim, bizim her zaman önem verdiğimiz katılımcılığı arttırmış daha demokratik bir ortam oluşturdu. Birlik ve beraberlikten her zaman kuvvet doğar. Bizim anlayışımız budur. Demirtaş OSB’de yapılacak her yatırımda, bölge sanayicimizin görüşünü, olurunu almak bizim için daima öncelik olmuştur” diyor.


Bölgenin; imar durumu, sanayileşme durumu, istihdam durumu hakkında bilgi verir misiniz?

1990 yılında OSB hüviyetini alan Ddemirtaş OSB’nın toplam alanı 495 hektardır. Bunun 382 hektarını sanayi parselleri, 113 hektarını da yeşil alan, sosyal tesis, yol, rekreasyon ve hizmet alanları oluşturuyor. Toplam parsel sayımız 380. Bunların 348 adedi sanayi parselidir ve 295 parsel doludur. 53 parselimiz ise halen boş ve proje safhasında. Bölgemizde ağırlıklı olarak tekstil sanayi firmaları yüzde 68 seviyesinde. Yüzde 20 civarında otomotiv ana-yan sanayi firmaları mevcut. 2012 yılı ocak ayı verilerine göre bölgemizde faaliyet gösteren 414 firmada 37 bin 529 kişi istihdam edilmekte. Bölgemizden yapılan yıllık ihracat 3,5 milyar dolar seviyesinde.


Demirtaş OSB’de rutin hizmetlerin dışında sanayicilere ve bölge halkına yönelik daha farklı hizmetleriniz var mı?
            Demirtaş OSB, 2005 yılında bölge içinde 38 dönümlük bir alanı mesleki-teknik eğitim alanı olarak belirlendi. Bu alanda bölge sanayicilerimizin yardımlarıyla 3 katlı 10 bin metrekare kapalı alanlı bir eğitim tesisi yatırımı yapıldı. Mesleki-teknik eğitimleri Bursa Eğitim Geliştirme Vakfı (BEGEV) tarafından veriliyor. Daha sonra Bursa TSO’nın katkılarıyla eğitim alanında iki eğitim bloğu daha yapıldı, çeşitli kişi ve kurumların destekleriyle 30 bin metrekareyi geçen üç eğitim bloğundan oluşan Bursa Tasarım Teknoloji Geliştirme Merkezi kuruldu. Bu merkez, bugün Bursa TSO ve Demirtaş OSB’nin kurduğu vakıf aracılığıyla yönetiliyor. 2009 yılından bu yana 4 bin 500’e yakın kişi bu merkezde mesleki ve teknik eğitim gördü, nitelikli iş gücü olarak çalışma hayatına kazandırıldı.

            Mesleki eğitim konusundaki sosyal sorumluluğumuz yanında, çeşitli sosyal projelere de imza atıldı. 275 başarılı öğrenciye eğitim bursu vermekteyiz, Demirtaş OSB Fen Lisesi Protokolunu Bursa Valiliğimiz ile imzaladık. İSGÜM Bölge Laboratuarını Bölgemiz içine kazandırdık. Yine 2007 yılından itibaren bölgemizdeki sosyal tesislerimizde (Fitness merkezi, kapalı yüzme havuzu, restaurant, halı saha, tenis kortu) katılımcılarımıza ve bölge halkına hizmet sunmaktayız. Demirtaş OSB’li sanayici, Bursa ve ülkemize karşı sosyal sorumluluklarını da yerine getiriyor.


Bölgedeki sanayileşme gerçekleştikten sonra tüzel kişilik kazanan Demirtaş OSB, buna rağmen alt ve üst yapısıyla modern OSB’lerden ayırt edilemiyor. Bunu nasıl gerçekleştirdiniz?

Demirtaş OSB’de ilk günden bugüne kadar başarının anahtarı, birlik ve beraberlik olmuştur. Görev yapan başkan ve yönetimlerimiz, bölge sanayicisinden aldığı destekle, sanayiciyle birlikte, sanayi lehine doğru projeler üretmiş ve bunları hayata geçirmiştir. Demirtaş OSB’de, özellikle son 10 yıl içinde katılımcı bir yönetim anlayışı içinde tüm alt ve üst yapı yatırımlarını gerçekleştirdi


Türkiye’de genel kurula geçmiş birkaç OSB’den biri olan Demirtaş OSB’nin başkanı olarak müteşebbis heyete kıyasla, genel kurulun ne gibi avantajları, farklıkları ve eksiklikleri var? Genel kurul şartlarını yakalamış bölgelere genel kurul yönetim modelini tavsiye eder misiniz?
Demirtaş OSB’de 2009 yılında yapılan genel kurulla, kriterleri yerine getirdi ve genel kurul sürecine geçti. Genel kurulla yönetim, bizim her zaman önem verdiğimiz katılımcılığı arttırmış daha demokratik bir ortam oluşturdu. Demirtaş OSB’nin yönetiminde her katılımcının söz hakkı, oy hakkı, seçilme hakkı vardır.

Demokratik ve katılımcı bir yönetim modeli ortaya koymak için, yönetim kurulu toplantılarınızı yedek yönetim kurulu üyeleri ve dernek yöneticileri ile hep birlikte gerçekleştiriyorsunuz. Bunun ne gibi faydalarını görüyorsunuz?
Birlik ve beraberlikten her zaman kuvvet doğar. Bizim anlayışımız budur. DOSAB’da yapılacak her yatırımda, bölge sanayicimizin görüşünü, olurunu almak bizim için daima öncelik olmuştur. Bu anlayış çerçevesinde, asıl veya yedek toplantılarımıza herkes katılmaktadır. Kararlar ortak alınmaktadır. Ayrıca bölgemizde oluşturduğumuz komisyonlar daz etkin şekilde çalışmaktadır. Geniş katılımcı bu komisyonlarda kararlar olgunlaştırılır, katılımcılarımızın tüm görüş ve önerileri alınır ve sonraki süreçte yönetim kurulumuza gelir. Bu yönetim anlayışı her zaman bölgemiz ve sanayimiz için fayda üretmiştir. 


“Ortak çalışmalar bizi
heyecanlandırıyor”


Bursa’daki OSB’ler ortak hareket ederek, elektrik üretim santrali kurmak için şirket kurdunuz? Santral hakkında ayrıntılı bilgi verir misiniz?
Bursa’mızda, son bir yıldan bu yana, sanayicilerimizin tarihi birlikteliğine şahitlik ediyoruz. 10 Mayıs 2011’de Bursa’daki 13 OSB’mizin başkan ve yöneticileri olarak Mudanya’da aynı masa etrafında toplanmış ve “Sanayimizin ortak sorunlarına ortak çözümler üretelim, birlikte hareket edelim” demiştik. O tarihlerde Demirtaş OSB olarak bizlerin de kendi elektrik üretim santralimizi kurma yolunda fizibilite çalışmalarımız vardı. Haziran ayında, OSB yöneticileri olarak yeniden bir araya geldiğimizde, bizim bu çalışmamız “Bursa sanayisinin, Bursa OSB’lerinin ortak elektrik üretim santrali” fikrine dönüştü. Geçen 8 ay gibi bir süre içerisinde yürüttüğümüz çalışmalar neticesinde, Bursa OSB’leri Birliği Elektrik Üretim AŞ’yi (BOSBİR) kurduk, ana sözleşmesini 2 Mart 2012 tarihinde DOSAB’da imzaladık. Amacımız, kömür başta yerli kaynaklara dayalı bir elektrik üretim santrali yatırımını yapabilmek. Böylece Bursa’da, şu an 11’i faaliyette olan toplam 13, ancak Islah OSB Yasası ile sayılarının 19’a çıkmasını beklediğimiz OSB’lerdeki işletmelerin elektrik ihtiyacını, temiz, kesintisiz ve en uygun maliyetle karşılayabilmek.

BOSBİR Enerji AŞ’yi kurarken, hiçbir OSB’yi dışarıda bırakmayan bir yapı oluşturduk. Şirkette her OSB, elektrik tüketimi nispetinde pay sahibi olacak. Şu anda faaliyetteki 11 OSB, bu nispetler oranında şirkette hisse sahibi. Diğer sanayi bölgeleri de faaliyete başladığında bu şirketin ortağı olacaklar. Bursa sanayisine hizmet edecek olan BOSBİR Enerji AŞ’ye, OSB’lerimiz dışında hiçbir gerçek veya tüzel kişi ortak olamayacak, bu kişilere hisse devri yapılamayacak. Bursa’da faaliyetteki 11 OSB’de,  bin 400’e yakın işletme, 130 bini aşan istihdam mevcut. Böylesi büyük bir yapının aynı masa etrafında bir araya gelip, ortak bir amaca dönük çalışmalar yürütmesi beni fazlasıyla heyecanlandırıyor.

Bu noktada, BOSBİR Enerji AŞ konusunda bize her türlü desteği veren ve bundan sonra da vereceklerini bildiğimiz Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcımız Sayın Bülent Arınç’a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Faruk Çelik’e, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Sayın Taner Yıldız’a, milletvekillerimize, Bursa Valimiz Sayın Şahabettin Harput’a, OSB’lerimizin başkan ve yöneticilerine, sanayicilerimize, bölge çalışanlarımıza sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Umuyorum ki, bu birlik ve beraberlik içinde nihai amacımıza ulaşacağız. Bursa ve ülke ekonomimiz için yerli kaynakla üretime dayalı bir santral yatırımını yine birlikte yapacağız. 


Son Güncelleme: 15.08.2015 10:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.