FİRMALARI OSB İÇERİSİNDE ÜRETEREK AVANTAJ SAHİBİ OLMAYA DAVET EDEN SALİHLİ OSB MÜDÜRÜ ÇAĞRI DUYGU; 2.ETAP TAHSİSLERİNE GÜN SAYIYORUZ

Salihli OSB Müdürü Çağrı Duygu; “OSB’miz bünyesinde gerçekleştirdiğimiz 2.etap çalışmalarımızın arsa tahsisine bu sene başlayacağız” dedi. Duygu, OSB’lerde üretimin artılarına değinerek; “Özellikle yatırım teşvikleri ve altyapı alanında OSB içi üretimin katkısı saymakla bitmez” diye konuştu.

FİRMALARI OSB İÇERİSİNDE ÜRETEREK AVANTAJ SAHİBİ OLMAYA DAVET EDEN SALİHLİ OSB MÜDÜRÜ ÇAĞRI DUYGU; 2.ETAP TAHSİSLERİNE GÜN SAYIYORUZ

Salihli OSB Müdürü Çağrı Duygu; “OSB’miz bünyesinde gerçekleştirdiğimiz 2.etap çalışmalarımızın arsa tahsisine bu sene başlayacağız” dedi. Duygu, OSB’lerde üretimin artılarına değinerek; “Özellikle yatırım teşvikleri ve altyapı alanında OSB içi üretimin katkısı saymakla bitmez” diye konuştu.

01 Nisan 2015 Çarşamba 09:04
FİRMALARI OSB İÇERİSİNDE ÜRETEREK AVANTAJ SAHİBİ OLMAYA DAVET EDEN SALİHLİ OSB MÜDÜRÜ ÇAĞRI DUYGU;  2.ETAP TAHSİSLERİNE GÜN SAYIYORUZ
 


   ÖZEL HABER-10 yılı aşkın süredir tarımsal üretimin yanı sıra, bağlantı elemanları, plastik, ambalaj ve hafif yapı elemanları üzerine faaliyette bulunan Salihli OSB, 2. etap çalışmalarını sürdürüyor. Konuyla ilgili Sanayi Gazetesi’ne bilgi veren Salihli OSB Müdürü Çağrı Duygu; “2015’te 2.Etap OSB’nin arsa tahsislerine başlamayı planlıyoruz” dedi.

Firmalara OSB içinde üretim yapmalarını tavsiye eden Duygu; “Yatırım teşviklerinden OSB içindeki bir firma daha üst düzey yararlanıyor. OSB içinde olan bir firma elektrik, su ve doğalgaz gibi hizmetleri daha ucuza ve daha kaliteli alabiliyor. Ayrıca güvenlik ve altyapı alanında sayısız artılar mevcut” diye konuştu. AB ülkeleri, ABD ve Avustralya başta olmak üzere Orta Doğu pazarında da güçlü ilişkiler kurduklarını ifade eden Salihli OSB Müdürü Çağrı Duygu, firmaların yurt dışı ilişkilerini günden güne geliştirdiğini anlattı:

2. etap çalışmaları sürüyor


OSB'nizi tanıtabilir misiniz? Faaliyette bulunduğunuz sektörlerin ağırlığını ve üretim anlayışınızı anlatabilir misiniz?


Salihli OSB Salihli’ye 16 km uzaklıkta, Ankara E-96 karayoluna cepheli bir konumdadır. Salihli OSB İzmir’e 112 km, Manisa ya 88 km, Balıkesir’e 139 km, Uşak’a 104 km, İzmir Limanı’na 112 km, İzmir Adnan Menderes Hava Limanı’na 125 km, Ege Serbest Bölgesi’ne 130 km uzaklıktadır. Antalya-İstanbul ve İzmir-Ankara yollarının kesiştiği kavşak noktasındadır.


1997 yılında kamulaştırma çalışmalarına başlanmış, projelerin tamamlanması ile 2002 yılında başlayan alt yapı çalışmaları 2005 yılı sonunda tamamlanmıştır. 1.Etap OSB, 52 tesis kapasitelidir. OSB’de 41 firma tarımsal sanayi,5 firma tarımsal yan sanayi ve 6 firma da çeşitli sanayi kollarında faaliyet göstermektedir. Bölgede konserve çeşitleri, dondurulmuş gıda, alkol, süt ve süt ürünleri, evcil hayvan yemleri ve yem katkı maddeleri, yaş meyve-sebze işleme, kuru domates-biber salamura zeytin, turşu, unlu kaplama malzemeleri, tahin helva gibi ürünler ağırlıkta olup; bağlantı elemanları(vida, cıvata, somun) plastik ve ambalaj sanayi, hafif yapı elemanları, bebe gereçleri ve ortopedik gereçler imal edilmektedir.


Salihli OSB 2.Etap proje çalışmaları devam etmektedir. Yer seçimi, jeolojik - jeoteknik etüt çalışmaları ve hali hazır harita projeleri Bakanlıkça onaylanmıştır. İlave-revizyon imar planları 22.03.2012 tarihinde Bakanlıkça uygun görülmüştür. Kamulaştırma için gerekli kamu yararı kararı 04.06.2012 tarihinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca alınmıştır. 135 hektarlık ilave alanda 929 bin 504 metrekare sanayi parseli (99 sanayi parseli), 98 bin metrekare idari sosyal tesis, teknik hizmet ve destek alanları, 170 bin 900 metrekare yeşil alan bulunmaktadır. İlave-revizyon imar planları 07.01.2013 tarihinde Bakanlıkça onaylanmıştır. Kamulaştırma ve altyapı proje çalışmaları devam etmektedir. 2015 yılında 2.Etap OSB’de arsa tahsislerine başlanması planlanmaktadır.Yatırım teşviklerinde artı değer sağlanıyor


OSB içi üretim yapmanın, OSB dışında faaliyette bulunmaya göre ne gibi avantajları vardır? Açıklayabilir misiniz?


OSB içinde üretim yapmanın yatırımcılar için çok önemli avantajları vardır. OSB içinde faaliyet gösteren bir firma yatırım teşviklerinden OSB dışında
ki bir tesise göre bir derece üstten faydalanabilmektedir. Örnek olarak, Manisa ili Yatırım Teşvik açısından 3.bölge teşviklerinden yararlanırken OSB’mize yatırım yapan bir yatırımcı 4. dereceden teşvik alabilmektedir. OSB içinde olan bir firma elektrik, su ve doğalgaz gibi hizmetleri daha ucuza ve daha kaliteli alabiliyor. Güvenlik, altyapı, üstyapı ve yeşil alan imkânları da OSB’ler açısından vazgeçilmez özelliklerdir. Bölgemizde atık su arıtma tesisimiz olduğu için ayrı bir arıtma tesisi yatırımına ihtiyaç duymamaktadır. Bu imkân özellikle gıda sektöründeki firmalar için çok değerlidir. OSB’ler sanayileşmenin düzenli olduğu yerler olduğu için çevresel etkileri kontrol edilebilir seviyededir. Sanayileşmenin çevre ve insan sağlığına olumsuz etkileri çok daha düşük düzeydedir. OSB’lerdeki ortak kullanım ve sosyal alanlar, çalışanlara daha fazla imkânlar sunmaktadır. Firmalar ve çalışanları, yaşayan birer şehir haline gelen bu bölgelerde her türlü ihtiyacını karşılayabilme imkânı bulabilmektedir.2014 ihracatı 150 milyon TL’yi buldu


OSB'nizin ihracat oranları nasıldır? Hâkim olduğunuz pazarlar nerelerdir, etki alanınızı genişletme çalışmaları yapıyor musunuz?


Üretime geçen fabrikalarımız ürünlerini başta AB ülkeleri, ABD, Avustralya, Mısır, Türkî Cumhuriyetleri, Malezya ve Orta Doğu ülkeleri olmak üzere çeşitli ülkelere ihraç etmektedir. 2014 yılı sonu itibari ile ihracat 150 milyon –TL, ithalat 25 milyon-TL civarındadır.

Firmalarımız her geçen gün yurtdışı pazarlarını genişletmektedirler.Son Güncelleme: 14.08.2015 17:36
Anahtar Kelimeler:
Salihli OSBÇağrı Duygu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.