Elektriğini güneşten alacak

Kemalpaşa OSB merkezi atık su arıtma tesisinin güneş enerji kaynaklı sistem ile beslenmesi için güneş enerjisi santrali projesine mali destek alma hakkı kazandı. Santral tesisin enerji ihtiyacını daha ucuz maliyetle karşılayacak.

Elektriğini güneşten alacak

Kemalpaşa OSB merkezi atık su arıtma tesisinin güneş enerji kaynaklı sistem ile beslenmesi için güneş enerjisi santrali projesine mali destek alma hakkı kazandı. Santral tesisin enerji ihtiyacını daha ucuz maliyetle karşılayacak.

27 Ağustos 2013 Salı 10:36
Elektriğini güneşten alacak


     Temeli 1992 yılında atılan ıslah sürecinin tamamlanması ile yeni tüzel kişiliğini 2012 yılında edinen İzmir Kemalpaşa OSB çıtasını her geçen gün daha da yükseltiyor. Bölgeye yeni kazandırılacak tesisler bir bir hayata geçerken bunlardan en önemlilerinden biri güneş enerjisi santrali projesi olacak. Mali destek almaya hak kazanan santral atık su arıtma tesisinin ihtiyaç duyduğu elektriği çok daha ucuz maliyetle karşılamasını sağlayacak. Kemalpaşa OSB Başkanı Kamil Porsuk orta vadede hedeflerinin tüm parsellerde üretime geçilerek firma sayısının 900’e, istihdamı 500 bine ve dış ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkartmayı hedeflediklerini söyledi. Porsuk, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı:

Kemalpaşa OSB’nin şu anki doluluk oranı nedir? Gündeminizde genişleme çalışmaları var mı? Varsa talep hangi sektörlerde yoğunlaşıyor?
-       1300 hektarlık OSB alanımız doğal ve yapay eşiklere dayandırılmıştır. Genişleme söz konusu değildir. Kemalpaşa OSB’de öne çıkan sanayi kolları makine imalat, demir çelik yan sanayi, yapı malzemeleri imalatı, kimya, gıda, otomotiv yan sanayi, kağıt – karton ve elektrik – elektroniktir.

Kemalpaşa OSB’nin yatırımcı için avantajları nedir? Girişimciler yatırım için neden OSB’nizi tercih etsin?
-       Kemalpaşa OSB’nin İzmir kent merkezine, İzmir Limanı’na, Adnan Menderes Havaalanı’na, Ege Serbest Bölgesi’ne yakınlığı ve ayrıca demiryolu bağlantı hattının bitmek üzere olması, ülkenin en önemli lojistik köyünün hemen doğu sınırında kurulması ve İzmir – İstanbul Otoyolu’nun kuzey sınırından geçmesi yatırımcıların tercih sebebi olmaktadır. Uygun fiyatlı elektrik ve doğalgaz arzı, gıda sektörü yönü ile tarımsal alanların yakınlığı gibi faktörler de bölgemizin cazibesini arttırmaktadır.

 
2013 yılı ve önümüzdeki yıllar için bölgenize dair çalışma planınız nedir?
-       Kemalpaşa OSB’de gerçekleştirilen yatırımlar ile elektrik ve doğalgaz dağıtım şebekeleri oluşturuldu. Kesintisiz ve kaliteli enerji arzı için şebekelerde iyileştirme ve elektrik şebekesinin yer altına alınması çalışmaları devam ediyor. Her geçen gün artan tüketim ve abone yapısıyla elektrik ve doğalgaz abonelerine daha iyi hizmet verebilmek adına otomatik sayaç okuma sisteminin (OSOS) kurulması çalışmaları başladı. Sayaçlara modem takılarak GPRS üzerinden okuma gerçekleştirilecek. Akıllı şebekenin birinci aşaması olan bu sistem sayesinde; tüketimler hızlı bir şekilde hatasız olarak faturalanacak, abonelerin tüketimleri anlık olarak izlenerek raporlanabilecek ve iş akışında büyük kolaylıklar sağlanacaktır. Orta vadede elektrik ve doğalgaz şebeke yönetimi için SCADA sistemi kurulması hedeflenmektedir.
Kemalpaşa OSB’nin en önemli çevre yatırımı merkezi atık su arıtma tesisidir. 20 bin metreküp kapasite için betonarme inşaat tamamlanmış, 10 bin metreküp kapasite için makine ve ekipmanlar kurularak tesis 2010 yılında işletmeye alınmıştır. Kanalizasyon şebekesine bağlantılar devam ediyor.
Kemalpaşa OSB’nin "Merkezi atık su arıtma tesisinin güneş enerji kaynaklı sistem ile beslenmesi için güneş enerjisi santrali (GES) kurulması projesi" mali destek alma hakkı kazandı. Bu proje kapsamında 8 dönümlük arazi üzerine 500 kWp gücünde güneş enerjisine dayalı elektrik üretim santrali (GES) kurulacak. Gerçekleştirilecek yatırım ile merkezi atık su arıtma tesisinin enerji ihtiyacı daha ucuz maliyet ile karşılanacaktır. Aynı zamanda OSB’de yenilenebilir enerji kullanımının özendirilmesi ve bu yönde sinerji yaratılması sağlanacaktır.
Kemalpaşa OSB bünyesinde özel istihdam bürosu kurulması için İŞKUR’a yapılan başvuru olumlu sonuçlandı. En kısa süre içinde faaliyete geçecek büro ile sanayicilerimizin uygun iş gücüne en kısa sürede erişimleri sağlanacak.

OSB’lerde iki bakanlığın desteğiyle meslek okulu kurulmasına yönelik yaklaşımınız nedir? Bölgenizde kalifiye eleman sorunu yaşanıyor mu? Bu ihtiyacı karşılamak için ne gibi çalışmalarda bulunuluyor?
-       Kemalpaşa OSB içinde MOPAK Endüstri Meslek Lisesi var. Ayrıca imar planlarında meslek eğitim amaçlı eğitim kurumu kurulmak üzere alan tahsis edilmiştir. Parselasyon planlarının yürürlüğe girmesi ile oluşacak eğitim amaçlı alanda OSB’de faaliyet gösterilen sanayi kollarının ihtiyacı olan ara elemanı yetiştirmek üzere bir meslek lisesi daha kurulması çalışmalarına başlanacak.

Kemalpaşa OSB’de sanayinin öncelikli ihtiyaçları nedir? Bu ihtiyaçlar doğrultusunda kamudan beklentiniz nedir?
-       Kemalpaşa OSB’nin uzun yıllar süren tüzel kişilik sorunu OSB Kanunu’na eklenen Islah OSB’lerin kurulmasına ilişkin madde ile çözüldü. Kemalpaşa OSB ıslah şartlarını yerine getirerek tüzel kişiliğine kavuştu. Uzun yıllar süren hukuki süreç nedeniyle aksayan alt ve üst yapı yatırımlarına hemen başlandı.  1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planları onaylandı ve 1 Nisan 2013 tarihinde kesinleşerek yürürlüğe girdi. Parselasyon plan çalışmaları sürüyor. 2013 yılı sonunda tamamlanması beklenen parselasyon işlemleri ile birlikte yatırım için bekleyen birçok sanayicimiz tesislerini kuracaklardır.

Kemalpaşa OSB’de firmaların enerji ihtiyaçları ne şekilde karşılanıyor? Yenilenebilir enerji kaynaklarına dair görüş ve düşünceniz nedir?
-       Kemalpaşa OSB elektrik ve doğalgaz dağıtım faaliyetinde katılımcılarına ucuz enerji sağlamayı temel hedef olarak belirlemiş durumda. Elektrikte TEDAŞ’ın 4 no’lu tarifesine göre yüzde12 dolayında daha ucuz enerji veriliyor. Kemalpaşa OSB’nin kuracağı 500 kWp gücündeki güneş enerjisine dayalı elektrik üretim santrali (GES), bölgede yenilenebilir enerji kullanımına geçiş yönü ile sinerji yaratacaktır. Kemalpaşa OSB Bölge Müdürlüğü’nce düzenlenen seminer ve konferanslar ile yenilenebilir enerji kullanımı özendirilmesi amaçlanmaktadır.

Kemalpaşa OSB’nin kısa ve orta vadede çalışma programı, hedefleri, varsa OSB içersinde kazandırmayı düşündüğü tesis nedir?
-       Kısa vadede alt yapı yatırımlarının ve imar uygulamalarının tamamlanması, orta vadede tüm parsellerde üretime geçilmesini sağlayarak firma sayısını 900’e, istihdamı 50 bine ve dış ticaret hacmini 10 milyar dolara çıkartmayı hedeflemekteyiz.

 Öğretmenlikten sanayiciliğe
Kemalpaşa OSB Başkanı Kamil Porsuk, 1951 yılında, Konya’nın Ilgın ilçesinde doğdu. İlk ve ortaokulu Ilgın’da okuduktan sonra Akşehir Öğretmen Okulu’nda eğitimine devam etti. 5 yıl öğretmenlik yaptı. Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde Yönetim Organizasyon - Teftiş Planlama Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. İş hayatına baba mesleği olan kuyumculukla devam etti.

 Ticarete devam ederken Konya - Ilgın Ticaret Odası Meclis Başkanlığı ve genç bir girişimci olarak TOBB delegeliği görevlerini üstlendi. 1984 yılında Porsuklar Kuyumculuk A.Ş’yi kurarak, İzmir’de yaşamaya başladı. 1989 yılında, 48 kuyumcunun ortak olarak kurduğu Soymetal San. Tic. A.Ş’nin önce ortağı oldu, ardından hisselerinin tümünü devralarak İzmir’de ilk ve tek olan altın rafinerisi ve analiz laboratuarını kurdu. Kardeşleri ile birlikte iş yelpazelerini zamanla genişletip sırasıyla Porsuk İnşaat,  Batı Gold İthalat İhracat ve İç Pazarlama firmalarını kurdu.  Daha önceden Konya’da faaliyet gösteren Fidem İnşaat A.Ş. firması grup bünyesine katıldı.

 1995 yılından itibaren EBSO’da meslek komitesi üyeliği, meclis üyeliği ve bütçe komisyon başkan yardımcılığı görevlerini üstlendi. Ayrıca TOBB’da delegelik, sanayi konseyi üyeliği, kuyumculuk sektör meclis üyeliği, EBSOV Ege Bölgesi Sanayi Odası Vakfı yönetim kurulu muhasip üyeliği, Tire OSB yönetim kurulu başkanlığı yaptı.

 Halen EBSO Yönetim Kurulu Üyeliği, Kemalpaşa OSB Müteşebbis Heyet Başkan Vekilliği ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini yürütmektedir.

 

Son Güncelleme: 27.08.2013 10:59
Anahtar Kelimeler:
Kemalpaşa OSBKamil Porsuk
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.