banner250

Dönüşümcü OSB: Dilovası

Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker, OSB olarak kendi arıtma tesislerini kurduklarını, enerji dönüşümüne ve kazanımına değer verdiklerini belirtti. Türker; “Sanayiciler çevresel kazanımlara karşı duyarlılaşmaya başladı. Üniversiteler de bu bağlamda sanayicilere tavsiye vermeye devam etmeli” dedi.

Dönüşümcü OSB: Dilovası

Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker, OSB olarak kendi arıtma tesislerini kurduklarını, enerji dönüşümüne ve kazanımına değer verdiklerini belirtti. Türker; “Sanayiciler çevresel kazanımlara karşı duyarlılaşmaya başladı. Üniversiteler de bu bağlamda sanayicilere tavsiye vermeye devam etmeli” dedi.

01 Mayıs 2014 Perşembe 16:09
Dönüşümcü OSB: Dilovası     Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker, çevresel konuların teşvik edilmesi gerektiğin söyledi. Türkiye’de var olan Ar-Ge potansiyelinin, üniversitelerin desteğiyle daha iyi noktalara gelebileceğin vurgulayan Türker, “Üniversiteler, atık değerlendirmesi ve dönüşümü konusunda sanayiciye daha fazla yol göstersin” dedi. Atık değerlendirme üzerine konuşan Türker; “Atık değerlendirme tesisinde, atıklar tekrar sanayiye nasıl kazandırılır bilmek lazım, bunun çaresi de üniversiteyle iş birliği yapmak. Konu TSE’nin standartlarına girmeli, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çevre yönetmeliğine girmeli” şeklinde konuştu.

İSG kapsamında yapılacak olan Ortak Sağlık Birimi binasının zaman içerisinde rağbet göreceğini ifade eden Dilovası OSB Başkanı Türker, yeni oturan sistemi ve alınması gereken çevresel önlemleri Sanayi Gazetesi’ne anlattı:

Çevresel konular teşvik bekliyor

Çevre, son zamanların gözde konularından. Artık şirketler ve bölgeler, ihracat ve ithalat yaparken çevresel değerleri de göz önüne alır oldu.  Kendi arıtma tesisini kuran bir OSB’siniz, bu konudaki düşünceleriniz nedir?
Türkiye gelişiyor, çevre de önemli. Artık yaptığımız şeyin en iyisini yapmak durumundayız. Prensip olarak artık geri kalamayız.

 Türkiye, şu sıralar bir kuraklık periyoduna girdi. Bizim arıtma tesisimizin ufak bir ilaveyle ileri arıtma tesisine geçmesi mümkün. Şu sıralar su sıkıntısı fazla olmadığından, suyu arıtıp belirli bir standarda getirip sonra deşarj ediyoruz. O yüzden su çok önemli.

Elbette ki çevresel konular teşvik edilmeli. Hatta daha da arttırılmalı. Bunu sadece su olarak değil; elektriksel ve çevresel bazda almalıyız aynı zamanda. İyileştirmelere gidilebilir konuyla ilgili.

Ortak Sağlık Birimi binası rağbet oluşturacak

OSB’lere ortak sağlık birimi kurma yetkisi verdiklerini belirten İSG yetkilileri konuyla ilgili açıklama yaptı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Bu sistem yeni oturuyor. Biz de ihaleye çıktık, bir sistem kurduk. OSB’nin kendi bünyesinde olmasıyla dışarıdan hizmet alması arasında bir fark bana göre yok.

Sanayicinin konuya sıcak bakması çok önemlidir.  OSB’ler, ortak sağlık birimi tesisinden alınacak olan hizmetin, bireysel hizmetten daha ucuz olduğunu anladığında sistem oturacak. Ortak Sağlık Birimi binamız yapıldığında, ben inanıyorum ki sanayicimiz daha çok rağbet edecek. Daha iyi ve daha ucuz bir hizmet vermeyi amaçlıyoruz. Başarılı olup olmayacağı ise muammadır.

Türk sanayisinin derdi varsa, Türkiye’nin derdi vardır

Bildiğiniz gibi, Kocaeli Türkiye’nin sanayi başkenti. Kendisi de Kocaelili olan Fikri Işık’ın Sanayi Bakanı olmasını nasıl değerlendiriyor, sanayiciye olan mevcut yaklaşımını nasıl buluyorsunuz?

Sanayi Bakanı’nın Kocaeli’nden çıkması çok normal ve olması gereken bir durum aslına bakılırsa. Sayın Işık, bu bölgenin insanı olduğundan sanayinin dertlerini de biliyor. Gerek Nihat Ergün, gerekse Fikri Işık’la daimi olarak sorunlarımızı paylaştık ve paylaşmaya da devam ediyoruz. Türk sanayisinin derdi varsa Türkiye’nin derdi vardır. Bakanımız bu bölgeyi iyi tanıyor. Sayın Işık’ın Sanayi Bakanı olmasının hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

“Enerji maliyetleri azaltılsın, iş birliği kâğıt üzerinde kalmasın”

Türkiye’de var olan dönüşüm ve Ar-Ge potansiyeli etkin bir biçimde değerlendiriliyor mu? Konuyla ilgili hangi noktaların öne çıkması gerekiyor?
Türkiye’de kimya sektöründen çok şey çıkar. Sanayicilerle üniversitelerin enerji maliyetlerini azaltmaya yönelik çalışmalar yapması gerek.  “Sizin şöyle bir atığınız var, cüruf atığını bu alanda kullanabilirsiniz” demeli ve tavsiyelerde bulunmalı üniversiteler.

Devir, kazanım ve dönüşüm devri

Atık kazanımıyla ilgili yapılması gerekenler nelerdir?
Atık değerlendirme tesisinde, atıklar tekrar sanayiye nasıl kazandırılır bilmek lazım, bunun çaresi de üniversiteyle iş birliği yapmak. TSE’nin standartlarına girmeli, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çevre yönetmeliğine girmeli. Kâğıt üstünde kalmasın istiyoruz bazı şeyler. Bakanlık ve daha alt kademeler çok gerektiği kadar önemsemiyorlar çevresel ve sanayiye dönük kazanımları.
Günümüzde, çevresel bazda atıklardan neler elde edilebileceği tartışılıyor. Devir; kazanım ve dönüşüm devri.Son Güncelleme: 01.05.2014 16:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.