Doluluk oranını yüzde 90’a çıkaracağız

Korgun OSB Başkanı Muammer Sarı, Türkiye’nin en ucuz suyun bölgelerinde kullanıma sunulduğunu ifade ederek, hedeflerinin OSB doluluk oranını yüzde 90’a çıkarmak olduğunu söyledi.

Doluluk oranını yüzde 90’a çıkaracağız

Korgun OSB Başkanı Muammer Sarı, Türkiye’nin en ucuz suyun bölgelerinde kullanıma sunulduğunu ifade ederek, hedeflerinin OSB doluluk oranını yüzde 90’a çıkarmak olduğunu söyledi.

02 Ağustos 2012 Perşembe 08:24
Doluluk oranını  yüzde 90’a çıkaracağız     Çankırı Korgun OSB Başkanı Muammer Sarı, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Bölgede doğalgaz kullanım çalışmalarının devam ettiğini belirten Sarı, projelerini sunan yatırımcılara bir günde ruhsat verdiklerini söyledi. Emlak vergilerinin, OSB’lerce tahsil edilmesi gerektiğini bildiren Başkan Sarı, boş OSB’leri doldurmak için OSB’lerde uygulanan arsa teşviki ile ilgili olarak, “OSB’ler rant alanı olmadığından ve belirli oranda arsa tahsis edildiğinden, üstelikte kent ve yerleşim merkezlerine de uzak olduğundan, hele anayol üzerinde de değilse, yatırımcı için cazibesi olmuyor” diye konuştu.


Bölgeniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
Çankırı Korgun OSB 1991 yılında kuruldu. Çankırı-Kastamonu Devlet karayolu istikameti 20 km’deki Korgun ilçe belediye sınırları içindedir.

Bölgenizdeki ulaşım imkanları nasıl?
Karadeniz- İstanbul karayoluna 29 km mesafededir. (E-80) Ankara’ya 150 km - Esenboğa hava limanına 90 km mesafededir. Ulusal ve uluslararası demiryolu ağına 5 km istasyonla irtibatlıdır. Deniz yoluna Kastamonu -İnebolu limanına 180 km uzaklıktadır. Gümrükleme işlemleri- Ankara- Ergazi Bolu ve İstanbul – Çorum gümrüklerinden yapılmaktadır.

Bölgenin ne gibi sorunları var. Yetkili makamlardan talepleriniz neler?
Ankara- Zonguldak DDY hattından, bölge içine iltisak hattı tesisi
ve ilçeye kadar gelmiş olan doğalgaz kullanım çalışmaları devam etmektedir.

Bölgeniz yatırımcılara ne gibi imkanlar sunuyor?

-       Biyolojik ve fiziksel arıtma tesisi 24 saat işletme halindedir.
-       Türkiye’nin en ucuz suyu bölgemizce kullanıma sunulmuştur. Atık su bedeli dahil 1.35 TL/m2 fiyatlıdır.

-       Minimum maliyetle tedarik edilen enerji gece vardiyalarında 8.7 krş/ kwh ile dağıtılmaktadır.-       Projelerini sunan yatırımcılarımıza bir günde ruhsat verilmektedir.
-       Telekomünikasyon- arıtma – kanalizasyon ve tüm bağlantı işlemleri (1) gün içinde ikmal edilmektedir.
-       Türkiye İş Kurumu vasıtasıyla işgücü eğitim programları uygulanmakta, eğitim süresince sanayiciden ücret talep edilmemektedir. Kursiyer ücretleri iş kurumunca karşılanmaktadır.

Bölgenin 2012 yılı hedefleri neler? Bölgeye yönelik ne gibi çalışmalar gerçekleştireceksiniz?
OSB’nin 2012 yılı hedefleri;
-       Bölge aydınlatma alanının iki katına çıkarılması ve güçlendirilmesi
-       Bölgeye ait olup 1995 yılından bugüne değin BAŞKENT DAĞITIM AŞ. Tarafından kullanılan 22 kw özel elektrik hattın devralınması enerjide kayıp-kaçak oranının düşülmesi
-       Doğalgaz iç şebekesine başlanması
-       Bölge iç yollarının bakım ev onarımı
-       27-28-29 Eylül 2012 Feshane İstanbul’da düzenlenecek Çankırı tanıtım günleri organizasyonuna katılmak.
-       Tevsik kararname ve tebliğlerinin yayımını takiben 5. Bölge ve OSB (6) bölge yatırım avantajlarını duyurumunu ihtiva eden yaygın tanıtım kampanyası geliştirmek
-       OSB doluluk oranını yüzde 90’a çıkarmak.

OSB sanayicisinin omzundaki yükleri azaltmak için emlak vergilerinin OSB’lere ödenmesi gerektiği yönünde OSB yöneticileri görüş belirtiyor. Bu konuyla ilgili sizin düşünceleriniz neler?
Emlak Vergilerinin, OSB’lerce tahsil edilmesi gerekir, çünkü belediyeler, Anadolu ve tüm OSB’lerde çöp dışında hiçbir hizmet vermiyor, üstelik elektrikten pay ve reklam vergilerini ( tabela) da alıyorlar.

Boş OSB’leri doldurmak için OSB’lerde uygulanan arsa teşvikini nasıl buldunuz. Uygulanan teşvikin OSB’lere ve sanayicilere sizce ne gibi faydası olacak?
OSB’ler rant alanı olmadığından ve belirli oranda arsa tahsis edildiğinden, üstelikte kent ve yerleşim merkezlerine de uzak olduğundan, hele anayol üzerinde de değilse, yatırımcı için cazibesi olmuyor. OSB yatırımcıları, taşınmazların sanayi dışında bir amaçla, uzun vadede değerlendirilme imkanı yoktur. Oysa hazine arazilerine ve konut çevrelerine hücum, gelecekte bugünkü sanayi amaçlı arsaların, başka amaçlarla yüksek rantlara çevirme şansı daha yüksektir. Bu nedenle OSB’lerde arsa teşvikleri gerçek yatırımcı için yerinde olmuştur.

OSB dışı alanların sanayi imarına kapatılması gerektiği yönünde görüşler ifade ediliyor. Bir OSB yetkilisi olarak sizce de OSB dışı alanların sanayiye kapatılması gerekiyor mu? Kapatılırsa ne gibi fayda sağlar.
Belirli ölçekte, OSB dışı alanların sanayiye kapatılması, sağlıklı kentleşme ve gelecek kuşakların sağlığı için hayatidir.

OSB sanayicileri nitelikli eleman konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Çözüm önerileriniz neler?
Sorunun çözümüne yönelik önemli gelişmeler, mevcut eğitim sisteminin, sanayi ile entegre oluşu ile çözülecektir.

Türkiye’nin belirlemiş olduğu 2023 hedefleriyle alakalı düşünleriniz nelerdir?
2023 hedefimiz 50 Sanayi Tesisi ile 5 bin kişilik istihdam ve tam kapasite çalışmadır.

OSB KÜNYESİ

OSB Adı: Çankırı-Korgun OSB

Kuruluş Yılı: 1991

Yönetim Kurulu Başkanı: Muammer SARI

Yönetim Kurulu Üyeleri: Muammer SARI- Mehmet FİLİZ- Saffet KÖKSAL- Halil ÖZ- Murat DİNÇOL

Bölge Müdürü: Mehmet ADIGÜZEL

Yönetim Sistemi: Müteşebbis Heyet-Yönetim Kurulu

Toplam Alan: 56 Ha

Doluluk Oranı: % 73 (alan bazında)

Tahsis Edilen Alan: 41 Ha

Tahsis Edilebilir Alan: 15 Ha

Parsel Sayısı: 74 Tahsis edilen: 51  Doluluk parsel bazında  : % 69

Parsel Büyüklükleri: 5 -10 -15 Ha

Firma Sayısı: 37

İstihdam Sayısı: 1100

En yakın Otoyol: 29 km Çankırı- Kastamonu Karayolu - 600 metre

En yakın Demiryolu: 5 km

En yakın Liman: 180 km

En yakın Gümrük: 200 km

Şehir Merkezine Uzaklık: 20 km (çift yol)

 

Son Güncelleme: 02.08.2012 12:52
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.