Devlet Sanayicinin Elinden Arsasını Zorla Alamaz

Gebze Kimyacılar OSB Başkanı Refik Baydur, bedelsiz arsa tahsisi uygulamasını sert bir dille eleştirdi. Baydur, “Devlet OSB’lerin arsasını zorla alıp başkasına satamaz” dedi.

Devlet Sanayicinin Elinden Arsasını Zorla Alamaz

Gebze Kimyacılar OSB Başkanı Refik Baydur, bedelsiz arsa tahsisi uygulamasını sert bir dille eleştirdi. Baydur, “Devlet OSB’lerin arsasını zorla alıp başkasına satamaz” dedi.

29 Haziran 2011 Çarşamba 16:30
Devlet Sanayicinin Elinden Arsasını Zorla Alamaz
 Kocaeli’nin Dilovası İlçesi’nde kurulu bulunan Türkiye’nin modern ihtisas OSB’lerinden Gebze Kimyacılar OSB’nin Başkanı, iş dünyasının güçlü isimlerinden Refik Baydur Sanayi Gazetesi’nin sorularını cevaplandırdı. Sert eleştirilere hedef olan “Islah OSB” ile ilgili çalışmaları ve bedelsiz arsa tahsisileri ile ilgili düşüncelerini Sanayi Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’a anlatan Refik Baydur, devletin sanayiciden arsa alıp başkasına verme hakkının bulunmadığını ifade etti. Baydur, 2023 yılı hedefleri ile ilgili önemli tespitlerde bulundu…

2023 HEDEFLERİNİN YÜZDE 70’İ YAKALANABİLİR

 

2023 hedeflerini yakalanabilir olarak görüyor musunuz? Yoksa konulan hedefler sadece hedef olarak mı kalır?

 

Bana göre, Başbakan Erdoğan kabinesine ve partisine hakim bir lider. 2023 hedefleri yüzde 100 olmasa bile yüzde 70’in üstünde yerine getirilebilir. Çünkü bir kabinenin Başbakanı olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın otoritesi kabul edilebilir bir otoritedir. Koalisyon olmadığı için, iktidarla halkın bağlantısı daha fazla. Onun için millet bu rahatlık içinde bu programa katılabilir. Yeter ki ilk bir veya iki sene bir şey gösterebilsin.

 

DEVLETİN BENİM ARSAMI UCUZA SATMA HAKKI YOK

 

Sanayi Bakanlığı’nın hazırladığı bedelsiz arsa tahsisi ile ilgili yasa ve yönetmelikler yürürlüğe girdi. Yıllarını iş dünyasına, sanayiye be OSB’ye vermiş bir isim olarak bu uygulamayı nasıl buldunuz?

 

OSB’lerle alakalı birkaç önemli husus var. Biri bedelsiz arsa tahsisiyle alakalı Bakanlık tarafından uygulanıp yürürlüğü de girdi. Bizim bölge yüzde 50’lik kısma giriyor. Satışları arsa sahibinin dışarıdaki talebe istediği veya anlaştığı fiyatla satmasını isterim. Ama orada bir baraj olmasından yanayım. O baraj OSB’ye mutlaka bir bağışta bulunması şartıyla satılmalıdır. O zaman Bakanlığın yüzde 50 tenzilatlı satacağı arsayı belki OSB yüzde 20 veya yüzde 30 ile bir miktar para alıp müsaade edecekti. Bir bina veya fabrika yapma imkanını kaybeden insanlar bundan yararlanacaktı. Hem de OSB yararlanacaktı. Benim arsamı yüzde 50 düşük fiyatla verme hakkı yok. Biz burayı kendi cebimizden para vererek almışız. Devletin bize kamulaştırmada kolaylık sağlamaktan başka hiç faydası olmadı.

 

BEDELSİZ ARSA UYGULAMASI ADALETLİ DEĞİL

 

Yatırımcı alma konusunda sorun yaşayan OSB’ler için de mi bedelsiz arsa uygulaması doğru değil?

 

Şunun için doğru değil. Sen baştan buraya girip girmeme cesaretini gösterip, riske girip para veren insanın elinden arsayı alıyorsun, bugün uyanıp bende arsa istiyorum diyen adama veriyorsun. Bunda bir adalet yok. Benim hak ettiğim imkanı başkasına siyasi olarak vermeye de hakkın yok. Bu ne yapacak, bu hileli yolları doğuracaktır. Detayını birden bire söyleyemem ama insanları zorladığın zaman yok olurlar.

 

KISITLAMALAR MÜTEŞEBBİS HEYETLE YAPILMALIDIR

 

 

İki yanlış var. Birincisi konulan zaman fevkalade yanlıştır. Bu zaman bir bürokratın keyfine göre ayarlanmıştır ve çok kısadır. İkincisi kısıtlamalar idarece yapılmalı, müteşebbis heyetle yapılmalıdır. Yani bu bölgede yatırım yapmanın geç kalışını senden, benden biliriz. Sen devlet olarak bir mali kriz getirmişsen o vadeyi benden alan bana geri vermez. Yani demeli ki bugün 2007’den 2011’e kadar muaf yatırım. 2011’den sonra yatırım kaç senede olur. Sana 4 sene veriyorum ve bunu da yönetim kurulunun kararına bağlıyorum. Sen benim adıma hareket edemezsin Bakan da olsan Bakanlar Kuruluda olsan. Parası ödenmiş, gayrimenkul sahibi olmuş. Ne olacak? Bütün OSB’ler tapuları verecekler. Al bakalım. Kanunun başlangıcından hakkı gasp eden bir davranış var.

 

ISLAH OSB UYGULAMASI DOĞRU DEĞİL

 

Islah OSB’lerin kurulmasıyla ilgili yönetmelik taslağı yayımlandı. Taslaktaki kriterlere göre Türkiye’de Islah OSB kurmak mümkün görünmüyor. Siz Islah OSB uygulaması ve kriterlerine yönelik neler söylemek istersiniz?

            Bana göre uygulama doğru değil.  Kendiliğinden polisiye tedbirlerle, kanun zoruyla, liberal bir devlette, sıkışık hükümler koyarak kararlar alamazsın. Eğer adalet varsa bu karar bozulur. Sanayi bölgelerini kısıtlamak yerine oralarda ıslah edilecek bölgeler yaratmak lazım. Bu mecburiyet olabilir. Kaç tane fabrika varsa, o fabrika sayısının 10 katı kadar yere mesken yapılacak araziyle beraber alacaksın. Bu yapılabilir ve keşke yapılabilseydi daha iyi olurdu.

Burada sanayi bölgelerine müsaade etmişsin. Gebze’yi ıslah bölgesi yapmışsın. Yarın araba kazaları, nakliye zorlukları hepsi bizim başımıza gelmeye başlayacak. Yani bizim devletimiz üç tane bürokratın yaptığı yasa tasarılarını pat diyerek geçiriyor. Yanlış bir şeydir. Bir memleket demokrasi ile idare ediliyor da sivil topluma önem vermiyorsa yaşam süreci düzgün değildir.


Son Güncelleme: 15.08.2015 10:16
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.