banner110

Çok farklı bir yer

Gebze OSB eski Bölge Müdürü Güher Türker, 25 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan bölgenin Türkiye’deki birçok OSB’ye model olduğunu söyledi.

Çok farklı bir yer

Gebze OSB eski Bölge Müdürü Güher Türker, 25 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan bölgenin Türkiye’deki birçok OSB’ye model olduğunu söyledi.

06 Haziran 2011 Pazartesi 08:31
Çok farklı bir yer
Gebze OSB’nin eski bölge müdürlerinden Mimar Güher Türker, Gebze OSB’de gerçekleştirilecek olan genel kurul süreci öncesi Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. “Ekonomiye yön verenlerin gazetesi” Sanayi’nin Genel Yayın Yönetmeni Şenol Aydın’ın sorularını yanıtlayan Güher Türker, seçim öncesi önemli mesajlar verdi.
Aynı zamanda Gebze OSB’nin güçlü firmalarından Kaya Grubu’nda Genel Müdür olarak görev yapan Güher Türker, “Bu bir bayrak yarışı aslında. Herkesin bir dönem Gebze OSB yönetimi üstlenmesi gerekir” diye düşünüyorum” dedi. Türker OSB’ler hakkında da önemli mesajlar verdi…
 
GEBZE OSB MODEL OLDU

OSB denince ilk akla gelen bölge olan Gebze OSB, Türkiye’de son dönemlerde kurulan OSB’lere model olabildi mi?
 
Gebze OSB gerek alt yapısı gerek 25 yıllık süreci içinde izlediği yol ve yöntemle birçok OSB’ye model olmuş bir yer. Birçok ilklerin yaşandığı yer Gebze OSB. Gerek ilk defa kendi imkanlarıyla kurulan OSB olma sıfatıyla, gerek yapmış olduğu yatırımlarla, hala teknik ve teknolojik üstünlüğünü korur nitelikte. Bir çok noktadan örnek teşkil edebilecek, çok farklı bir yer. Gebze OSB pilot olmak üzere etrafında 10 tane OSB var. Gebze OSB çeşitli etaplarda kuruldu. Bütün bu etaplar yapılırken hem teknoloji izlendi hem de teknolojinin gerektirdiği alt yapı yatırımları bölge yatırımlarının içine dahil edildi. Gebze OSB hala Türk Telekom’un tek rakibi. Türkiye genelinde haberleşmesini kurmuş, işleten hala örnek alınacak dekoru egale edilmemiş bir bölge. Mutlaka diğer sanayi bölgesindeki arkadaşlarımızın çok değerli çalışmaları vardır. Bunları hiç bir şekilde yansıtmamak lazım. Onlarda da örnek alınacak çok nokta vardır. Mühim olan biz en iyiyiz demiyoruz. Ama iyi olmak için çaba sarf eden bir bölge, örnek alınacak bir bölge olduğunu düşünüyorum.
 
DOLULUK ORANINI APARTMAMAK LAZIM
 
Üretim alanı sıkıntısı nedeniyle OSB’lerdeki sanayi parsellerinin imar ve emsal oranlarının arttırılması talep ediliyor. Eski bölge müdürü ve bir mimar olarak oranların arttırılması gerektiğini destekliyor musunuz?
 
Çok yaşlı sanayi gurubuna sahip bir ülke değiliz biz. 80’den sonra açılmış dünya ile entegra olmuş büyümüş yatırımlar yapmış, genç potansiyeli ile desteklenmiş hızlı ilerleyen bir sanayi grubumuz var. Bu ülke için çok güzel bir gelişme.
OSB kanunun imarla ilgili maddelerine destek veren bir plancı olarak OSB’lerde emsallerin arttırılması konusunda görüş veren 8 OSB’den biriydik. Ancak o tarihte Yıldız Teknik Üniversitesi’nde emsallerin arıtılmasıyla ilgili çalışmalara katıldığımızda gördük ki doluluk oranını çok abartmama gerekiyor. 0.70’lik emsaller makul geliyor. Yetiyor mu yetmiyor, onu kabul ediyorum. Ama bu hızlı büyümeden dolayı yetmiyor.
 
YÖNETİM BİNALARI DEĞERLENDİRİLEBİLİR
 
“Yeni üretim teknolojileri ikinci ve üçüncü katlarda üretim yapma imkanları sunuyor, bundan dolayı emsallerin arttırılmasında sakınca yok” deliyor. Buna katılmıyor musunuz?
 
Bunu her sektör için söylemek hiç mümkün değil. Mesela, otomotiv sektörü ağırlıklı pres ile çalışan sektördür. Ve sağlam zeminde yapılması gerekir. Beyaz eşyada aynı şekilde. OSB’lerdeki sanayi kuruluşlarının yönetim üretim binaları çok kattadır. Yönetim katının bir katı Ar-Ge merkezi olarak kullanılabilir. 190 sanayici ile sürekli 23 yılımızı geçirmiş bir insan olarak katlı imalatların orta ve büyük çaplı sanayiciler için çok uygun olmadığını gördüm. Depolarınız varsa depolarınızı üst kata alabilirsiniz. Yardımcı ünitelerinizi bir katta toplaya bilirsiniz. Ama ana üretim dediğimiz zaman ana üretim asansör istemiyor. Ana üretim kot farkı istemiyor. Ana üretim belli bir yüksellik de rahat ulaşabilen rahatsirkülasyon kurulabilen düz ayak üretimler istiyor. Onun için burada taban alanı çok önemli. Belki 20 bin metrekare ve üzeri parseller için imar ve emsal oranları arttırılabilir.
 
DAĞINIK SANAYİ ŞEHRE YÜK OLUYOR
 
Türkiye sanayisinin geleceğini OSB dışı alanları sanayi imarına kapatılması gerektiği yönünde görüşler beyan ediliyor. Katılır mısınız?
 
OSB’ler Türkiye genelinde sanayi planlamak amaçlı kurulmuştur. Sanayinin belli istekleri, talepleri, ihtiyaçları var. Çevreye vermemesi gereken bir takım ana unsurları var. Hava ve su atıkları gibi. Dolayısıyla sorunları ortak potada olan bir noktadadır. OSB’ler bu noktada çok doğdu noktalardır. Bu konuda hazırlanmış olan bir kanun taslağı da vardı. Orada da söylenen ve yazılan; OSB’ler dışında artık belediyelerin hiçbir şekilde sanayi imarı açmama gerektiğini ve sanayinin OSB’lere taşınma… Taslak olarak çıktı fakat uygulamaya alınmadı. Hem plancı olarak hem yıllarca OSB içinde çalışmış bir insan olarak bunun çok doğru bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum. Dağınık yerlerde kurulan sanayilerin hem şehre ekstra bir yükü oluyor hem toplu alması gereken hizmetleri bireysel çabalarla almak için uğraşıyor. OSB dışı alanların sanayiye kapatılması hem boş OSB’lerin dolmasına hem de sanayinin planlı bir şekilde gelişmesine katkı sağlar.
 
OSB İÇİNDE OLMANIN AVANTAJI ÇOK
 
Yeni yatırım yapan sanayiciye her ne şartlarda olursa olsun mutlaka OSB’yi önerir misiniz?
 
OSB’ye gelmesi bir sanayicinin süreç meselesidir. Haydi OSB’ye gideyim diye bir husus olamaz. Siz dışarıda bir sanayicisiniz ben OSB’de bir sanayiciyim. Benim fiyatım OSB’de olmamdan kaynaklı daha yüksek olmamalı. Bu benim üretimime iş hacmime rekabetçiliğime negatif yönde de yansımamalı. Nasıl yansımaz? Ya eşit koşulları verirsiniz. Hatta tercih edilme nedeni olur. Ya da dışarıda sanayi alanı açmazsınız. O zaman bütün rakipler aynı potanın içinde olur. 
 
Gebze OSB’de genel kurul için geri sayım başladı. Sizin seçimle ilgili düşünceleriniz neler. Seçim öncesi bölgeyi iyi bilen bir isim olarak neler söylemek istersiniz?
Bu bir bayrak yarışı. Bölgede faaliyet gösteren sanayicilerin mutlaka bir dönem yönetimde görev almaları gerektiğini inanıyorum. Yeni dönemde Gebze OSB’yi çok daha iyi yerlere taşıyacak isimlerin görev alacağını umuyorum.
 
BU ŞARTLARDA ISLAH OSB
KURMAK MÜMKÜN DEĞİL
 
Sanayi Bakanlığı, sanayi kuruluşlarını yoğun olduğu bölgeleri OSB ilan etmek için yasal çalışmalarını tamamlamak üzere. Hazırlanan yönetmelik tasarısında sağlanması çok zor kriterler var. Sizce bu kriterlerin sağlanıp Islah OSB kurulması mümkün mü?
 
Mevcut bir sanayiyi OSB haline ve sıfatına sokmak çok zor. Muvafakatlar konusunda yüzde 100’ünü alabilmek imkansız gibi bir şey. Çünkü herkesin yatırım yapmak istiyor olması mümkün değil. Sanayici olan var olmayan var. Çok farklı kesimlerden olan insanlar var. OSB yapıyorum dediğiniz zaman bunun yükü nedir diye panik olan insan var. Bir grup yatırımcı var veya mal sahibi var. OSB içine dahil edeceğiniz bu kesimden belli taahhütler almak durumundasınız. Onun için yüzde yüz muvafakat sağlamak çok zor. Yönetmelikteki bu kriterin yerine getirilmesi mümkün değil. Bu şartlarda OSB kurmak imkansız diye düşünüyorum. Şartlar yumuşarsa veya yönetmelikte buna uygun bir açılım gelirse olabilir.
 
OSB’LERİN ORTAK ATIK
MERKEZLERİNE İHTİYACI VAR
 
OSB içinde ortak geri dönüşüm tesislerinin kurulması bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmaya başladı. Böyle bir tesis sanayicilerin atık sorununa çözüm getirir mi?
 
Gebze OSB’de yaklaşık 3-4 yıl önce bunu ön görmüş ve bakanlığa bu konuda ilk müracaat dosyasını vermiş bölge müdürüydüm ben. Sanayi atıkları içinde geri dönüşebilir atıklar, ambalaj atıkları gibi bir takım atıklar var. Bölge içinde ambalaj atıklarının yönetilmesini ve bir sistem kurulmasını ihtiyaç olarak görüyorum. OSB içinde bu sistemin kurulması ve işletilmesi doğru bir mantıktır. Tıpkı arıtma tesisini kurup işletmek gibi.
 
SANAYİ GAZETESİ’Nİ TAKDİR EDİYORUM
 
Gebze OSB eski Bölge Müdürü Güher Türker, Sanayi Gazetesi’ne yayın hayatında başarılar diledi. OSB’lerdeki gelişmeleri Sanayi Gazetesi’nde takip ettiğini ifade eden Türker, “İyi ki gazeteniz var. Sizin gazeteniz sayesinde birçok haberi öğreniyoruz.
Gebze OSB adına yaptığınız çabaları bende takdirde karşılıyorum. Bardağın gerçekten pozitif taraftan bakmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Daha iyi şeyler olması için o gözlükle bakmanız lazım. OSB’lerde ilgili alınması ve yapılması gereken daha çok iş var. OSB’ler daha gençlik yaşına geldi. OSB’ler için olgunluk dönemlerinde yapılması çok şey var” dedi.
Son Güncelleme: 15.08.2015 10:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.