Çin’le rekabete hazırlanıyor

Hükümetin yeni teşvik sistemi 6’ncı Bölge’nin merkezi olarak gösterilen Diyarbakır’ı hareketlendirdi. Başta tekstil ve mobilya sektörleri olmak üzere Yatırım Destek Ofisi’ne 83, OSB’ye 164 başvuru yapıldı. Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın öngörüsüne göre sistem Diyarbakır’ı Çin ile rekabet edebilir bir görümüne kavuşturacak

Çin’le rekabete hazırlanıyor

Hükümetin yeni teşvik sistemi 6’ncı Bölge’nin merkezi olarak gösterilen Diyarbakır’ı hareketlendirdi. Başta tekstil ve mobilya sektörleri olmak üzere Yatırım Destek Ofisi’ne 83, OSB’ye 164 başvuru yapıldı. Karacadağ Kalkınma Ajansı’nın öngörüsüne göre sistem Diyarbakır’ı Çin ile rekabet edebilir bir görümüne kavuşturacak

10 Ağustos 2012 Cuma 08:46
Çin’le rekabete hazırlanıyor  Hükümetin bölgelere yaydığı yeni teşvik sistemi özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgesi’nde heyecana yol açtı: “04 Nisan 2012 tarihinde Başbakan tarafından açıklanan ve 01.01.2012 tarihinden itibaren geçerli sayılan Yeni Teşvik Sistemi, Cumhuriyet tarihinin en geniş ve kapsamlı teşvik sistemidir.
Şimdiye kadar dört teşvik sistemi uygulamaya sokulmuş ve kapsam açısından her biri bir öncekinden çok daha iyi olmuştur. Türkiye’nin 2023 yılına hedef olarak ortaya koyduğu; dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmek, 500 milyar dolar ihracat yapmak ve kişi başına milli geliri 25 bin dolara yükseltmek için yeni teşvik sistemi önemli bir ayak olacaktır. Ayrıca yeni teşvik sistemi ile yerli ve yabancı yatırımcılardan stratejik ve büyük yatımlar çekilecek ve yavaşlayan ekonomik ortamda, yeni ve ertelenmiş yatırım planlarını ateşleyici etken olacaktır.”

6’NCI BÖLGE’DE 15 İL YER ALIYOR
Yukarıda tırnak içinde yer alan ifadeler Diyarbakır’da yer alan Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır Yatırım Destek Ofisi’nin yapmış olduğu araştırmadan. Bilindiği üzere Yeni Teşvik Sistemi 4 ana bileşen ve 6 bölgeden oluştu. Bölge sınıflamaları illerin sosyo ekonomik gelişmişlik düzeylerine göre belirlendi. Buna göre 6’ncı bölge Doğu ve Güneydoğu’da yer alan Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Bingöl, Muş, Bitlis, Van, Diyarbakır, Batman, Siirt, Hakkari, Şırnak, Mardin ve Şanlıurfa illerinden oluşuyor. Yeni Teşvik Sistemi’nin ana bileşenleri ise “Genel Teşvikler”, “Bölgesel Teşvikler”, “Büyük Ölçekli Yatırımların Teşviki” ve “Stratejik Yatırımların Teşviki” olarak belirlendi. Bir önceki teşvik sisteminde de yer alan ilk 3 bileşene özellikle cari açığın kapatılmasına yönelik stratejik yatırımların teşviki şeklinde yeni bir bileşen eklendi. Karacadağ Kalkınma Ajansı, Yeni Teşvik Sistemi’nin Diyarbakır’a etkilerini şöyle ifade etti:

OFİS’E 83, OSB’YE 164 BAŞVURU
“Yeni teşvik sistemi bölgeyi Çin ile dahi rekabet edebilecek bir üretim üssüne dönüştürebilecektir. Teşvik tedbirlerinin açıklanmasından sonra yatırımcılar arasında çok ciddi bir heyecan oluşmuş ve herkesin yatırım yapmak adına bir arayış içerisine girdiği görülmüştür. Yeni teşvik sisteminin açıklandığı 5 Nisan 2012 tarihinden bugüne kadar, teşvik sistemi ile ilgili olarak bilgi almak, uygun yatırım yeri bulmak ve danışmanlık desteği almak üzere, Karacadağ Kalkınma Ajansı Diyarbakır Yatırım Destek Ofisi’ne 83 başvuru yapılmıştır. Ayrıca hâlihazırda Diyarbakır OSB’ye 164 başvuru bulunmaktadır.”

Son Güncelleme: 10.08.2012 08:48
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.