Çevreyi kirletmiyoruz

Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, Dilovası ve Tavşancıl’da ortaya çıkan beyaz tozların kendilerine mal edilmeye çalışıldığını söyleyerek, “Fabrikamın çevreyi kirletmesi beni çok üzer. Bizim vicdanımız rahat ve kamunun da bu konuda vicdanının rahat olmasını istiyoruz” dedi.

Çevreyi kirletmiyoruz

Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, Dilovası ve Tavşancıl’da ortaya çıkan beyaz tozların kendilerine mal edilmeye çalışıldığını söyleyerek, “Fabrikamın çevreyi kirletmesi beni çok üzer. Bizim vicdanımız rahat ve kamunun da bu konuda vicdanının rahat olmasını istiyoruz” dedi.

11 Haziran 2012 Pazartesi 09:44
Çevreyi kirletmiyoruz


  Nuh Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Atalay Şahinoğlu, KOSİAD tarafından düzenlenen ‘Sektörel ve Ekonomik Gelişmeler’ konferansına konuk oldu. Toplantıda Şahinoğlu, sektördeki gelişmeleri ve sorunları aktardı. İnşaat sektöründe yaşanan gelişmeleri anlatan Atalay Şahinoğlu, ABD’de başlayan konut krizinde Türkiye’nin aldığı önemlerle iyi bir pozisyon aldığını belirtti. Avrupa’da ülkelerin batmasına neden olan yeni krizin ise nasıl atlatılacağını bilmediğini söyleyen Şahinoğlu, Türkiye’nin ekonomik olarak AB ile iç içe olduğunu kaydetti. Ekonomik boyutu ile Türkiye’nin AB’nin göbeğinde olduğunu söyleyen Şahinoğlu, “Avrupa ile aynı gümrük statüsünde ve aynı ticaret kuralları içindeyiz. Bu yüzden dikkat edip önlem almamız gerekiyor. Ama her gün kriz var diyerek vatandaşı da galeyana getirmeyin” dedi.

HAZİRAN AYINA DİKKAT EDİLMELİ
Türk tüccarının ülkesi için fedakarlıklar yaptığını ancak ticareti iyi bilmediklerini söyleyen Şahinoğlu, haziran ayına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi. Yunanistan seçimlerinde, Yunanistan’ın Euro’dan çıkması halinde büyük sorunlar olacağını ifade eden Şahinoğlu, 18-19 Haziran’da G-20 toplantısının, 20-21 Haziran’da ABD Merkez Bankası’nın faiz oranlarını belirleyeceğini, 28-29 Haziran’da ise AB ülkelerinin başkanlarının toplanacağını söyledi. Bu tarihlerde dünyanın ekonomik gidişatının belirleneceğini belirten Şahinoğlu, “Türkiye’nin büyüme trendi iç büyüme. Tüketim artıyor ve ithalat artıyor, bu cari açığın büyümesine neden oluyor” dedi. Sektörde betoncularla ilgili bilgi veren Şahinoğlu, betoncular arasındaki rekabetin kaliteyi düşürdüğünü ve bunun en kötü sonucunu depremde gördüklerini kaydetti.

30 MİLYON DOLARLIK YATIRIM YAPTIK
Çevre yatırımlarına değinen Atalay Şahinoğlu, sanayi atıklarının yarattığı çevre sorunun ortadan kalkması için Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çalışmalara destek vermek için 30 milyon dolarlık yatırım yaparak çamur yakma ünitesi kurduklarını söyledi. Yaptıkları yatırımı en az 15 yılda finanse edeceklerini ifade eden Şahinoğlu, Dilovası ve Tavşancıl’da ortaya çıkan beyaz tozların kendilerine yamamaya çalışıldığını kaydetti. Bacalarının 15 yıldır İl çevre Müdürlüğü’nün bilgisayarlarına bağlı olduğunu vurgulayan Şahinoğlu, “İsteyen gidip bacalardan çıkan tozların oranlarını görebilir. Bizim bacalarımızdan çıkan tozun oranları standartların bile altında çıkıyor” dedi.

FABRİKAMIN ÇEVREYİ KİRLETMESİ BENİ ÜZER
TÜBİTAK’ın beyaz tozun ardından kendi fabrikaları ile birlikte iki çelik fabrikasının bacasından numune aldığını belirten Şahinoğlu, “İlk incelemede tozun bizim bacadan çıkan toza benzediğini söyledi. Bizim kimyevi atığımız dahi yok. En fazla bizden toz çıkar. Biz beyaz tozun ortaya çıktığı bölgeden 9 kilometre uzağız ve rüzgar dahi o tarafa o tozu götürmez. İkinci TÜBİTAK raporunda de farklı bir sonuç çıktı ve bu iki farklı sonuç TÜBİTAK’ın böyle bir çalışma yapacak akreditasyonun olmadığını gösterdi. Fabrikamın çevreyi kirletmesi beni çok üzer. Biz her yıl binlerce ağaç yetiştiriyoruz. Taş çıkarttığımız yerlere ağaç dikiyoruz. Bizim vicdanımız rahat ve kamunun da bu konuda vicdanının rahat olmasını istiyoruz” diye konuştu.


Son Güncelleme: 11.06.2012 09:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.