Bursa’da sanayiciyi sanayici yönetecek

OSB’lere ilişkin yeni yapılanma Bursa’da yüzleri güldürdü. Ticaret ve sanayi odası tarafından kurulan, yönetiminde esnafın da yer aldığı Bursa OSB’de artık sadece seçilmiş bölge sanayicileri yer alacak. Yılların kronik sorununu sivil toplum yapılanması çözdü.

Bursa’da sanayiciyi sanayici yönetecek

OSB’lere ilişkin yeni yapılanma Bursa’da yüzleri güldürdü. Ticaret ve sanayi odası tarafından kurulan, yönetiminde esnafın da yer aldığı Bursa OSB’de artık sadece seçilmiş bölge sanayicileri yer alacak. Yılların kronik sorununu sivil toplum yapılanması çözdü.

28 Temmuz 2012 Cumartesi 12:58
Bursa’da sanayiciyi  sanayici yönetecek   Bir demokratikleşmedir, sivilleşmedir vurgusunun sık, sık dile getirildiği ülkemizde bu konuda hangi aşamaya gelindi, kestirmek uzmanların işi ancak ulusala ibret ve örnek olabilecek yerel kimi örnekler toplumun içini ısıtıyor. Ülkemizde yıllardır tartışma konusu olan OSB’ler en çok yönetim biçimleri ile gündeme geldi. Farklı tipolojilerde kurulan OSB’lerin yönetimlerde bürokratların varlığı sürekli tartışıldı. Farklı tipolojilerdeki OSB’lerin yönetiminde çok farklı, kendine has örnek ve sorunlar da yaşandı. Örneğin Bursa OSB’de…


Esnaf yönetime girdi
Türkiye’nin ilk OSB’si unvanını elinde bulunduran Bursa OSB, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kuruldu. Kuruluşundan bugüne yönetimlerinde sanayicilikle ilgisi olmayan esnaf da yer aldı. Çünkü o OSB, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kuruldu, yönetim kadroları oda tarafından belirlendi. Çünkü Bursa’da, Kocaeli’nde veya İstanbul’da olduğu gibi ticaret ve sanayi adı altında farklı oda yapılanmaları yoktu ve halen yok.  İşte bundan ötürü esnaf da üretimle uzaktan yakından ilgisi olmamasına rağmen OSB yönetimlerinde yer aldı…

Yasal düzenleme yapıldı
Çünkülerin ardı arkası kesilmez ancak iyi gitmeyen bir şeyler vardı. İşte tüm bu olumsuz günler bir derneğin çabaları ile geride kaldı. OSB’lere ilişkin yenilenen yasa ile Bursa OSB’de yönetimin sanayicilerden ve seçimle oluşmasına dair yasal düzenleme yapıldı. Bursa OSB, ülkemizde sanayi ticaret odaları kurulan tek OSB değil ancak yönetim biçimiyle tekti. Karar ileride benzer tipte kurulacak OSB’lerin önünü de yeniden açtı. Ve tüm bunlara bir sivil toplum örgütü, kısa adı BOSİAD olan Bursa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri ve İş Adamları Derneği etken oldu. Dernek Başkanı Mustafa Barutçuoğlu süreci gazetemize değerlendirdi:

OSB’lere ilişkin OSB’nizi birebir ilgilendiren yasa neydi, değişiklikle birlikte ne oldu?
Biliyorsunuz, 4562 sayılı yasa OSB’lerin kuruluş ve çalışmalarını yönlendiren bir yasaydı. 2000’de çıktı, 2002 ve 2008’de değişime uğradı. Söz konusu yasalar öncesinde ise ticaret ve sanayi odalarınca kurulan OSB’ler vardı. Bu OSB’lerin müteşebbis teşekkülleri, ticaret ve sanayi odalarınca oluşturuluyordu. İlk başta bu uygulama bir yıl süreliydi. Şayet ilgili OSB’de inşaat oranı yüzde 50’yi aşkın tamamlanıp üretime başladıysa yönetim hakkı katılımcılara devrediliyordu. Ancak 2008’de yapılan değişiklik ile inşaatı yüzde 50’nin üzerinde tamamlanan OSB’ler dahi yine aynı şekilde yönetilmeye devam etti.  Yönetimlerde yine ticaret ve sanayi odalarınca belirlenmiş kişiler yer aldı.  Bursa OSB, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından kurulduğu için yöneticiler arasında yıllarca ticaret erbabı yer aldı. Tabi bu durum üretici iş insanı ile ticaret erbabı iş insanı arasında iletişimsizliğe etken oldu. İhtiyaç belirlenmesi, hizmet kalitesi gibi birçok sorunla karşı karşıya kalındı. Hizmet fiyatlandırmasında uçurumlar yaşandı. Öyle ki; Bursa OSB’nin yanı sıra farklı bir il veya ilçedeki OSB’de de yatırımı olan sanayici; aynı hizmeti farklı bedeller ile satın aldı. OSB’de yaşanan bu sorunlar çözümü için dernekleşmeyi körükledi. Kurduğumuz dernekte mevcut durumun düzeltilmesini talep ettik. Mevcut durumun Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu ısrarla, her ortamda anlattık, dillendirdik. Başbakan yardımcısı ve Bursa Milletvekili Bülent Arınç ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün’ün destekleriyle amacımıza yasal zeminde ulaştık.  Yeni düzenleme ile Bursa’ta ticaret ve sanayi odası tarafından kurulan OSB’de yöneticiler, bölge içindeki sanayiciler tarafından seçilecek. Kanuni değişikle artık eski meclisin yönetme yetkisi kalmadı. Mevcut yönetim ise kongreye kadar görevine devam edecek.

“Başkanlığa aday değilim”

Kongrede OSB Yönetim Kurulu başkanlığına veya yönetimine aday olmayı düşünüyor musunuz?
Bireysel olarak adaylığım söz konusu değil. Derneği kurduğumuzda da ifade ettim, şimdi de aynı şeyi söylüyorum. Şahsi hiçbir beklenti ve ihtirasım olmadı, olmayacak. Derneğimizde yürüttüğümüz çalışma toplumsal bir çalışmadır. OSB’nin kongresinde başkanlığa, yönetime aday değilim ama mevcut adayları değerlendirerek kimden yana oy kullanacağımıza dair karar alacağız. Dernek yönetiminde, benim dışımdaki arkadaşlar OSB yönetimine elbette aday olabilirler, bu onların en doğal ve demokratik hakkıdır. Şu an OSB’nin mevcut bir yönetimi de var. O yönetimden sanayici, OSB üyesi arkadaşlar yönetime yine aday olursa onların tutumunu da değerlendiririz. Henüz net bir şekilde ‘Adayım’ diyen olmadı çünkü o sürece henüz gelinmedi.  Öte yandan kongre çalışmaları başlatıldı. İlk kongre olacağı için öngörüldüğü gibi olağanüstü değil olağan kongre olacak. Kongrede OSB’nin yeni yasasında tespit edildiği şekilde başkan dahil beş kişilik yönetim seçilecek.

“Dernek öncesi kimse kimseyi tanımıyordu”

Derneğinizin kuruluşunda ana gerekçe veya dernekleşmeyi körükleyen sorun, OSB yönetimi idi ve yılların sorununu dernekleştikten sonra çözdünüz. Sanayicilikte de sivil toplum yapılanmasının önemini gözler önüne sermiş oldunuz. Dernekleşmenin başka ne tür faydaları oldu?
Türkiye’nin ilk OSB’si olmamıza karşın dernek kurulana kadar Bursa OSB içindeki sanayiciler birbirlerini tanımıyorlardı. Biz derneği kurunca kaynaşma, tanışma başladı. Yönetim kurulu toplantıları, davette bulunan sanayicinin fabrikasında yapılmaya başlandı. OSB içindeki sanayiciler birbirlerini hem bireysel , hem de üretim konularına ilişkin olarak tanımaya başladı.

“Bursa OSB şehir içinde kaldı”

OSB’lerdeki sorun çözüme kavuştu ve derneğin misyonu, vizyonu bitti mi? Başka ne tür sorunlar var veya ne tür çalışmalarınız olacak?
Bursa’da OSB içindeki sanayicilerin tek sorunu elbette OSB’nin yönetim biçimi değildi. Söz konusu sorun bir nevi, ‘Bardağı taşıran’ ve bizlere, ‘Çözüm sivil toplum yapılanmasında’ dedirten sorun oldu. Derneğimiz kurulduğu günden bu yana Bursa’ya yönelik çeşitli sosyal faaliyet ve icraatlarda bulunmuş, önemli kararlar almıştır. Örneğin dernek olarak ileriki yılları görmekteyiz. Bursa OSB aynı İstanbul örneğinde yaşandığı gibi artık şehrin ortasında kaldı. Bölgemizde arsanın metrekaresi 400 dolara yükseldi. Bırakın başka OSB’lerdeki birim fiyatlarla kıyaslanmasını, yatırımcı için arsanın bedava olması lazım. Uzun vadede çok daha sağlıklı kümeleşmiş OSB’lerin şehir dışında yapılanması da gündeme şüphe yok ki gelecektir. O günleri bugünden görüp taslak çalışmalarını başlatmak gerekir. O günlere gelindiğinde karar mekanizmaları sanayiciyi mağdur edecek türlü yanlışlara yönelecek olursa yine örgütlü gücümüzle karşı koyup hareket etmek gerekir. Şu çok net: Bursa OSB’de yaşanan sorunu hiçbir firma tek başına çözebilecek güçte değildi. Ancak örgütlü toplum, sivil birliktelik sorunun üstesinden geldi.

Teorik eğitim binada,
pratik eğitim fabrikada

Derneğiniz bugüne kadar ne tür icraatlarda bulundu. Bundan sonra neler yapacak?
Derneğimiz kurulalı henüz 10 ay olmasına karşın ortak tedarik istasyonu gibi çok önemli bir tesisi kazandırdık. Ayrıca Bursa OSB içinde eğitim alanı olarak ayrılan yere eğitim tesisi kazandırmak için gerekli kararı aldık. Bu eğitim kurumu gerek sanayiciye, gerek Bursa’ya önemli katkılar sağlayacak. Teorik eğitim eğitim binasında, pratik eğitim fabrikalardaki atölyelerde verilecek. Bölgemizin en büyük ihtiyacı olan ara elemana çok büyük katkıları olacak. Söz konusu çalışmayla ilgili komisyonlar kuruldu, altyapı hazırlanıyor. Okulun işletmesiyle ilgili çalışmalarımız sürüyor. (Soru üzerine) Gebze Makineciler OSB içindeki Özel Enka Teknik Lisesi bu konuda önemli bir modeldir.

Son Güncelleme: 30.07.2012 11:03
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.