Boş OSB’lerde girişimci yetiştirelim

OSB Doktoru Yavuz Cabbar, yıllardır yatırım alamayan OSB’lerin iş geliştirme merkezlerine dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Cabbar, “Boş OSB’lerde iş geliştirme merkezleri kurup girişimci yetiştirmemiz lazım” dedi.

Boş OSB’lerde girişimci yetiştirelim

OSB Doktoru Yavuz Cabbar, yıllardır yatırım alamayan OSB’lerin iş geliştirme merkezlerine dönüştürülmesi gerektiğini söyledi. Cabbar, “Boş OSB’lerde iş geliştirme merkezleri kurup girişimci yetiştirmemiz lazım” dedi.

07 Mayıs 2012 Pazartesi 09:21
Boş OSB’lerde girişimci yetiştirelim

          
OSB denince Türkiye’de akla gelen ilk isimler arasında yer alan Doç. Dr. Yavuz Cabbar, Sanayi Gazetesi’ne konuştu. Cabbar, altyapıları tamamlanmış, yol ve nitelikli eleman sorunu bulunmamasına rağmen yıllardır yatırımcı alamayan OSB’lerin nasıl değerlendirilmesi gerektiğiyle ilgili önemli bir öneride bulundu. Devlet kaynaklarının atıl bir şekilde heba olmasının kabul edilebilir olmadığını ifade eden Dr. Yavuz Cabbar, “Yıllardır yatırımcı alamayan OSB’lerimiz var. Bu OSB’lerimizi artık değerlendirmemiz lazım. Buraları iş geliştirme merkezi haline dönüştürüp bularda önce girişimciler yetiştirmek lazım” dedi.

GİRİŞİMCİ OLACAK Kİ SANAYİ OLSUN
Cabbar, yöre insanından iş fikri üretebilecek insanları bir araya toplayıp, önce bir girişimcilik eğitimi verip, sonra işletme biçimini anlatıp insanları yeni işe yönlendirmek gerektiğini kaydederek “Devlet bu OSB’ler de üst yapıyı da yaparak, kira almadan oraları iş geliştirme merkezi haline getirip 3 yıl boyunca girişimcileri desteklemeli” diye konuştu.  Cabbar şöyle devam etti;“KOSGEB zaten girişimcilik kredisi veriyor. 27 bin TL’ye kadar hibe desteğinde bulunuyor. Bu OSB’leri iş geliştirme merkezi haline dönüştürürsek buralarda sürekli girişimci yetiştiririz. Yörenin hammaddeleri ile olabilecek türde işleri kurmasını sağlarsınız. Önce bir girişimci olacak ki sanayi olsun. Dünya uygulamalarına baktığımızda iş geliştirme merkezlerinde iş kuranların yüzde 90’i başarılı oluyor. Çünkü eğitim veriyorsunuz, ortak masraflarını karşılıyorsunuz.”

OSB’LERİ DOLDURMANIN BAŞKA YOLU YOK
İş geliştirme merkezlerini kuluçka merkezine benzeten Cabbar, boş OSB’leri doldurmanın başka bir yolu olmadığını ifade ederek, “Buralara yatırımcı getiremezsiniz. Bu boş OSB’lerin bir kısmını iş geliştirme merkezi yapmak zorundayız. Buralarda potansiyeli olan gençlere eğitimler vererek, iş yapmayı öğreterek, teknik destekler sunarak, muhasebe ve ofis desteği vererek, hatta makine desteği sunarak girişimciler yetiştirmek zorundayız” diye konuştu. Boş OSB’lerin ancak bu şekilde dolabileceğini ifade eden Cabbar, “Birinci ve bana göre en doğru metot bu. İkinci metot ise katma değeri düşük olan tekstil sektörünü bu OSB’lere taşımak. Tekstilci de yüzde 75’lik vergi indirimi ve bedelsiz arsa gibi teşviklerle hiçbir tekstilci fabrikasını o bölgelere taşımaz. Daha ileri teşvikler ve daha komple projeler geliştirmek lazım. İkinci alternatif daha zor ve daha maliyetli” şeklinde konuştu.

15 TL ile başladı 500 bin TL yatırım yaptı
Dr. Yavuz Cabbar, iş geliştirme merkezlerinin çok önemli olduğunu ifade ederek Mersin İş Geliştirme Merkezi’nden örnek bir hakiye anlattı. Cabbar, “çok genç bir vatandaşımız bir yerde garson olarak 15 TL yevmiye ile çalışıyormuş. Mersin İş Geliştirme Merkezi’ni kendisine anlatmışlar. Gitmiş burada eğitim almış. Burada çalışanlara yemek pişirmeye başlamış. 3-5 ay geçtikten sonra, yaptığı yemekler beğenilmiş. Civardaki iş yerleri de kendisinden yemek istemeye başlamışlar. Onlara da yemek dağıtmaya başlamış. Sonra biraz daha, çemberi büyütmüş. Minibüs alıp, daha uzaklara yemek dağıtmaya başlamış. 1 yılın sonunda tencere ile pişen yemek yetmeyince büyük bir yemek sistemi kurmuş. Büyük kaplar ile yemek yapacak ustaları işe almış. 15 TL ile başladığı işine bir yıl içerisinde 500 bin TL yatırım yapmış. Buralarda insanlar iş öğreniyor. Hiç alakası olmayan genç bu sayede yatırımcı oluyor. Onlarca kişiye istihdam sağlıyor” dedi.

OSB dışı alanlar sanayiye kapatılmalı

Dr. Yavuz Cabbar, OSB dışı bölgelerin sanayi imarına kapatılması gerektiğini söyledi. Cabbar, OSB içerisinde yer alabilecek tesislerin OSB dışına kurulmasına izin verilmemesi gerektiğini ifade ederek, “OSB’de kurulmasına müsaade edilmeyen patlayıcı madde, bazı entegre, rafineri ve petro kimya ve çimento gibi tesislerin dışında kalan tesislerin OSB dışında yapılmasına izin verilmemeli” dedi. Cebbar şöyle devam etti; “Bu konuyla ilgili 2 tane genelge var. Hem İçişleri Bakanlığı hem de Bayındırlık Bakanlığı genelge yayınladı: Sanayi parseli üretmeyin. Ama ne yazık ki genelgeler bizde çok fazla uygulanmıyor. Belediyeler sanayi parselleri oluşturmaya devam ediyor. Bu yanlış bir uygulama.”


Son Güncelleme: 07.05.2012 09:26
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.