Başkent OSB, Fabrika Başkenti oldu

Kurulduğu günden itibaren sanayicilerinin yönetiminde söz sahibi olduğu, Türkiye’nin en modern OSB’lerinden Başkent OSB törenle 20 fabrikayı daha katılımcıları arasına aldı.

Başkent OSB, Fabrika Başkenti oldu

Kurulduğu günden itibaren sanayicilerinin yönetiminde söz sahibi olduğu, Türkiye’nin en modern OSB’lerinden Başkent OSB törenle 20 fabrikayı daha katılımcıları arasına aldı.

07 Temmuz 2012 Cumartesi 13:14
Başkent OSB,  Fabrika Başkenti oldu

 Altı OSB’nin yükseldiği Ankara’nın Sincan ilçesinde yer alan Türkiye’nin en modern OSB’lerinden Başkent OSB’sine, 20 firma daha katıldı. Açılışı yapılan 20 tesisin makine, metal gibi önemli sektörlerde yer almasının, Başkent OSB'nin ulaştığı seviyeyi göstermesi açısından önemli olduğunu belirten Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, “Şu an Başkent OSB'de 100 fabrika üretim yapıyor, 59 fabrika da inşaat ve proje aşamasında bulunuyor. Tüm firmalar sanayide yerini aldıktan sonra Başkent OSB hem istihdam hem de ekonomik açıdan önemli bir konuma gelecek” dedi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, ASO Başkanı Nurettin Özdebir ve Başkent OSB Yönetim Kurulu Başkanı Şadi Türk ve firma yetkililerinin katıldığı toplu açılışta her firmaya sertifika ve plaket verildi. 

 

FİRMA SAYIMIZ HIZLA ARTMAKTA

Açılışı yapılan 20 fabrikada yaklaşık 2 bin kişinin istihdam edildiğine dikkati çeken Türk, “Bugün burada ülke ekonomisine büyük katkılar sunacak 20 fabrikamızın açılışı için toplanmış bulunuyoruz. 2005 yıllarından bu yana Başkent OSB’de faaliyet gösteren firma sayımız hızla artmakta. Bu artış sadece Ankara sanayisinde Başkent OSB olarak değil aynı zamanda diğer OSB’lerde de yatırım hızı hızla devam etmektedir. Türkiye’nin geneline yansıyan bir dirilişin örneklerini Ankara’da hep beraber yaşıyoruz” diye aktardı.

 

TEŞVİK SİSTEMİ YATIRIMI HIZLANDIRIR

Geçmiş teşviklerle bugünkü teşvik sistemini karşılaştırıldığında, yeni teşvik sistemini daha olumlu bulduğunu aktaran Türk, “Bu sistem desteklerin daha tariflenebilir olduğu bir düzenleme. Bölgemiz ve diğer bölgeler açısından ilin bulunduğu bölgenin bir alt grubunda teşviklerin verilmesi OSB'ler açısından önemli bir kavram. Sanayi Bakanlığımızın da destekleri ile bunun oluşması, bölgelerimizin doluluk oranlarını ve yatırım oranlarını artıracaktır diye düşünüyorum. Yeni teşvik sisteminde eksikler var mı, var. Her şeyde eksikler olabilir. Ama şu anda uygulamaya konulan teşvik sistemi ile yatırımların hızlanacağını düşünüyorum” dedi.

 

TEKNOLOJİYE TEŞVİK ETTİ

Yeni teşvik paketinde ek desteklerle daha teknolojik ürünler üretileceği aktaran Türk, “Meslek liseleri ile ilgili destekler çok önemli bir uygulama haline gelecektir. Çünkü bizim bölgemizde de diğer bölgelerde de ara eleman sorunu söz konusu. MEB'in meslek liselerinde verilen eğitimler daha çok kendi laboratuarlarında oluşan uygulamalar şeklindedir. Örneğin Başkent OSB olarak bu teşvik yasalaşmadan önce mesleki eğitimle ilgili çalışmalara başlamıştık. Hem meslek lisesi, hem de meslek edindirme anlamında tam yatırıma başlarken bu yasayı bekledik. OSB içinde fiili uygulamaya yönelik ara elemanların o bölgenin, o bölgede bulunan sektörlerin ihtiyaçlarını karşılayacak bir eğitim sistemi ağı içinde çok olumlu olacağını düşünüyorum” diye aktardı.

MOTİVASYON PARADAN DAHA ÜSTÜN

Başkent OSB’de 20 firmanın açılışı münasebetiyle yapılan törende Sanayicilerin Başkent OSB’de yatırımlara devam ettiğini vurgulayan Başkent OSB Başkanı Şadi Türk, Bakan Ergün’ü kastederek, “Sizin göreve gelmenizle devletin finans gücüyle tanışan Başkent OSB, sayenizde ikinci etap yatırımlarını da bitirmek üzereyiz. OSB içerisindeki faaliyetlerimizde siz ve sizden önceki bakanlarımızın defalarca buraya gelmesi Başkent OSB başta olmak üzere Ankara sanayisi ve Ankara sanayisi için bir ateşleme görevi yapmakta. Onun için ben minnet ve şükranlarımı tekrar sunuyorum. Bazen moral motivasyon paradan çok daha üstün ve bunu sizler bize veriyorsunuz. Sadece bunu vermekle kalmıyorsunuz. Yapmış olduğunuz çalışmalarla hem OSB hem sanayiciler hem de Türkiye’nin kalkınması adına da ciddi yasal düzenlemeler ve ciddi gelişmeler içerisinde birlikte izlediğimiz bir değişim sürecini yaşamaktayız” dedi.

AKANA MÜHENDİSLİK

Akana Mühendislik, 1990 yılında inşaat, beyaz eşya ve otomotiv Sektörlerine yönelik basladıgı mühendislik ve üretim hizmetleri faaliyetlerini, gücünü daha da arttırarak savunma sanayine taşıdı.

 

ANIL KAĞITÇILIK AMBALAJ

Gıda, hijyen ve ilaç sektörlerine kartondan yapılan kutular üreten anıl ambalaj, diğer taraftan çocuklar için eğitici ve ögretici puzzle'lar, yetişkinler için ise puzzle'lar, kart ve masa Üstü oyunlar üretiyor.

 

ANKATEKS TUR.İNŞ.TEKSTİL TEMİZLEME

Ankara Laundry, yıkama ve kuru temizleme sektörünün önde gelen kuruluşları Penguen, Etilen, Mavi Beyaz ve Özdörtler isletmelerinin ortak bir yatırımıdır.

 

ARİL HAVACILIK SAVUNMA SANAYİ

Aril - Havacılık ve Savunma Sanayi, dünyada havacılık sektöründeki önemli bir boşlugu doldurmak, yetkin ve tecrübeli kadrosuyla ülke savunmasına ve sanayine katkıda bulunmak üzere 2011 yılında kurulmuştur.

 

BETON TEKNİK MAKİNE

Beton teknik Ankara OSTİM'deki 400 m2'lik ve Başkent OSB’deki 7200 m2'lik üretim tesisleri ile Türk sanayisine 15 yılı aşkın bir süredir hizmet vermektedir.

 

C.C MAKİNA ÇELİK KONSTÜRÜKSİYON

1999 yılında kurulan C.C Makina Çelik Konstürüksiyon konusundaki uzmanlığını, iş süreçleri deneyimi ile birleştirerek şirketlerin ihtiyaçlarına göre çözümler üreten bir firmadır.

 

CEMATEK METAL İSLEME MAKİNALARI

2005 yılında kurulan Cematek Metal İsleme Makinaları tasarım ve imalatında konusunda 15 yıllık deneyime sahiptir. Üretim programında hidrolik abkant presler, sıva köse profili üretim hatları, alçıpan profili üretim hatları yer almaktadır.

 

EB REBOSİO ELEKTRİK MAKİNE İMALAT

Bonomi Grubu altında faaliyet gösteren EB Rebosio firması demiryolları ve enerji nakil hatlari sektöründe dünya çapında tanınan büyük bir markadır. 1920 yılında enerji nakil hatlarına malzeme üretmeye baslayan eb rebosıo firması 1957 yılında ilk kompozit izolatör üretimi ve uygulamasını yaparak bu alanda dünyada öncü firmalar arasındadır.

 

EFOR MAKİNE SANAYİ

Efor Makina, termik santraller alanında uzmanlaşmış 76 personeliyle Başkent OSB’de hizmet vermektedir.

 

ERTEM BASIM YAYIN

1977 yılında kurulduğu ilk günden bugüne kadar istikrarlı bir şekilde büyümeye devam eden Ertem müşterilerine matbaacılık alanında hizmet vermektedir.

 

FİXA YAPI KİMYASALLARI

2001 yılında kurulan Fixa Yapı Kimyasalları şs ciddiyeti, güven veren müşteri ve tedarikçi ilişkileri, kaliteli ve geniş ürün yelpazesi, Ar-Ge ve eğitime verdiği önem ile on yıl gibi kısa bir süre içerisinde hızlı ve istikrarlı bir büyüme sergilemiştir.

 

GMT GENEL MAKİNA TASARIM

1996 yılında kurulan Genel Makina aradan geçen 16 yıllık süre içerisinde, ülkemizin önde gelen HES projelerinde, hidromekanik ekipmanlar ve vinçler ile, yine ülkemiz önemli çelik üreticilerinin proses vinçlerini, tasarımdan başlayarak anahtar teslimi olarak yapmıştır. Ayrıca yurt içi ve dışında bulunan HES türbin üniteleri üreterek teslim etmiştir.

 

HASTEKNİK MAKİNA

1970 yılında küçük bir model hane olarak hizmet vermeye başlayan Hasteknik, 1995 yılında, şu anda üretim yaptığı döküm fabrikasını kurmuştur.

 

IŞIK MÜHENDİSLİK

Işık Mühendislik, dünyanın önemli firmaları için de vinç ve hidromekanik ekipman konusunda sofistike mühendislik ürünleri üretmektedir.

 

KAYMAKÇILAR MAKİNA

1989 yılında kurulan Kaymakçılar Makina ve Döküm Sanayi Demir Döküm ve Talaşlı İmalat hizmetlerini vermektedir.

 

SİLVER TEKNİK İNŞ. MADENCİLİK

1981 yılında kurulan Silver Teknik, Başkent OSB’de 2567 m2 kapalı alanı olan fabrikası ile aylık 3 bin ton üretim kapasitesine sahiptir.

 

SOFİTO SAHNE SANATLARI TEKNOLOJİSİ

Sofito Sahne Sanatları Teknolojisi, sahne mekanik sistemleri ve akustik uygulamalar alanında olmak üzere; kültür merkezleri, televizyon stüdyoları gibi benzeri islerde akustik uygulamalar ve iç mimari projelerde anahtar teslim faaliyetlerini gerçekleştirmektedir.

 

ŞUAYİP KOÇAK DEMİR ÇELİK

1997 yılında kurulan Şuayip Koçak Demir Çelik Konstrüksiyon 28 yıllık tecrübesi ile demir doğrama ve çelik konstrüksiyon alanında bir çok önemli projeye imza atmıştır.

 

TEMSAN YAPI VE MAKİNE

1973 yılında kurulan Temsan, mimari ve endüstriyel tesislerin çelik yapılarının tasarım, imal ve montajını gerçekleştirmektedir.

 

YAMANLAR İNŞAAT MONTAJ

1974 den beri ağır sanayi, inşaat ve enerji sektörünün her aşamasında imalat ve montaj olarak mal ve hizmet veren Yamanlar, yurtiçi ve yurtdışı şantiyelerinde 650 personel çalıştırmaktadır.

Son Güncelleme: 07.07.2012 13:17
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.