Artık direksiyonunda sanayici var; Antakya OSB

Antakya OSB Başkanı Tahsin Kabaali, bölgede sanayicilerin yönetimi devraldığını ifade ederek “Taleplere cevap vermek için genişleme sorununu çözüme kavuşturmak istiyoruz” diyor.

Artık direksiyonunda sanayici var; Antakya OSB

Antakya OSB Başkanı Tahsin Kabaali, bölgede sanayicilerin yönetimi devraldığını ifade ederek “Taleplere cevap vermek için genişleme sorununu çözüme kavuşturmak istiyoruz” diyor.

22 Eylül 2011 Perşembe 13:26
Artık direksiyonunda sanayici var; Antakya OSB
Antakya OSB Başkanı Tahsin Kabaali, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Sanayicinin yönetimi devraldığı Antalya OSB’ye yatırımcının yoğun ilgisi devam ediyor. Yüzde 100’lük doluluk oranına ulaşan bölgede genişleme çalışmaların devam ettiği söyleyen Tahsin Kabaali, bu sorunun üstesinden kısa süre içinde gelmek istediklerini ifade ediyor. Kabaali, bölgenin yatırımcılara çeşitli avantajlar sunduğunu da sıralıyor.
 
Bölgeniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
 
Antakya OSB 1995 yılında yüzde 50 Antakya Sanayi ve Ticaret Odası, yüzde 50 İl Özel İdaresi ortaklığıyla kuruldu, 2001 yılında faaliyete başladı. Kısa süre önce Müteşebbis Heyetten genel kurul sistemine geçiş yapan Antakya OSB toplam 152 hektar alandan oluşuyor.
 
Bölgenizdeki ulaşım imkanları nasıl?
 
Antakya OSB, Topboğazı bölgesinde olup, Türkiye’nin her ilinden Karayolu ile ulaşım imkanı vardır. Bölgemiz Havaalanına 12 km uzaklıktadır. Ankara ve İstanbul’dan her gün bölgemize uçak seferleri mevcuttur.
 
Bölgenin ne gibi sorunları var. Yetkili makamlardan talepleriniz neler?
 
Bölgemizin en önemli sorunlarından birisi bölgede arıtma tesisinin olmayışıdır. Bir diğer sorunumuz ise genişleme sorunu. Tüm parsellerimiz sanayicilerimize tahsis edilmiş durumda. Genişleme alanı için 2450 hektar arazi talebinde bulunduk.
 
Bölgeniz yatırımcılara ne gibi imkanlar sunuyor?
 
Yatırımcılarımız tapularını aldıktan sonra 5 yıl emlak vergisinden muaftır. Altyapı ve haberleşme altyapısını tamamlamıştır. Halen yatırımcılarımızdan aidat adı altında 0.01 TL/m2 para toplanmaktadır. (10 dekar arazi için 100 TL)
 
Bölgenin 2011 yılı hedefleri neler? Bölgeye yönelik ne gibi çalışmalar gerçekleştireceksiniz?
 
Antakya OSB sınırları içinde kazandırılan 67 hektar arazinin açık arttırma yöntemiyle satılarak bakanlığımıza olan borcumuzu ödemek ve arıtmanın inşaatına başlamak.
 
OSB sanayicisinin omzundaki yükleri azaltmak için emlak vergilerinin OSB’lere ödenmesi gerektiği yönünde OSB yöneticileri görüş belirtiyor. Bu konuyla ilgili sizin düşünceleriniz neler?
 
Böyle bir düzenleme bölgemize gerçek anlamda bir kaynak daha oluşturur.
 
Boş OSB’leri doldurmak için OSB’lerde uygulanan arşa teşviki nasıl buldunuz. Uygulanan teşvikin OSB’lere ve sanayicilere sizce ne gibi faydası olacak?
 
Arsa Teşviki olumludur yalnız OSB’lerin arazi birim fiyatının bakanlık tarafından belirlenmesi anlamında bir olumsuzluk yaşanır kanaatindeyiz.
 
OSB dışı alanların sanayi imarına kapatılması gerektiği yönünde görüşler dile getiriliyor. Bir OSB yetkilisi olarak sizce de OSB dışı alanların sanayiye kapatılması gerekiyor mu? Kapatılırsa ne gibi fayda sağlar.
 
OSB dışı arazilerin sanayiye kapatılması, sanayinin bir yerde toplanması adına olumludur. Yalnız OSB’lerden talep edilen araziler inanılmaz bir şekilde arttı. Bu talepleri Antakya OSB olarak karşılayamaz iken OSB dışında dağınık olarak faaliyet gösteren sanayicilerin durumunu da irdelemek gerekir.
 
Türkiye’deki OSB’lerin haklarını savunmak için kurulan OSBÜK ile OSBDER’ın çalışmalarını nasıl buluyorsunuz. Bu kuruluşlarla ilgili OSB olarak beklentileriniz neler?
 
Ne OSBÜK’e nede OSBDER’e üye değiliz. İlk genel kurulumuzu 29 Temmuz.2011 tarihinde gerçekleştirdik. Yapılacak olan 2.genel kurulda karar alarak OSBÜK ve OSBDER’e katılmayı düşünüyoruz. Her iki kurumda OSB’ler için çok olumlu kararlara imza atmışlardır. Beklentilerimize gelince; güncel OSB sorunlarına daha da fazla eğilerek, mevzuatlarda sıkıntı yaşayan OSB’lere önderlik görevlerini daha da fazla yapmak.
 
OSB sanayicileri nitelikli eleman konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Çözüm önerileriniz neler?
 
Gençlerimizi Meslek Liselerinde bulunan Sanat kollarına yönlendirmek,bu aşamayı kaçırmış gençlerimize OSB’lerde mesleki eğitim okullarının açılması bu sorunu kısmen de olsa çözecektir.
Son Güncelleme: 15.08.2015 10:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78