34 yatırımcı parsel bekliyor

Adıyaman OSB Başkanvekili Abdulkadir Çelenk, yeni Teşvik Kanunu ile birlikte Adıyaman OSB’ye yatırım yapmak isteyen 34 yatırımcının arsa tahsisinin yapılmasını beklediğini söyledi.

34 yatırımcı parsel bekliyor

Adıyaman OSB Başkanvekili Abdulkadir Çelenk, yeni Teşvik Kanunu ile birlikte Adıyaman OSB’ye yatırım yapmak isteyen 34 yatırımcının arsa tahsisinin yapılmasını beklediğini söyledi.

04 Haziran 2012 Pazartesi 09:01
34 yatırımcı parsel bekliyor
Adıyaman OSB Başkanvekili Abdulkadir Çelenk, Yönetim Kurulü Üyeleri Mustafa Dost ve Mustafa Çiftçi ile OSB Müdürü Yüksel Önal, OSB’nin son durumuyla ilgili ortak basın açıklaması yaptı. Başkanvekili Abdulkadir Çelenk, Mayıs 2011 tarihinden itibaren OSB’nin sivil kişilerden oluşan yönetiminin oluştuğunu söyledi. 185 hektar alan üzerine kurulan Adıyaman OSB’nin, 2000 yılı sonunda altyapı inşasının, 2001 yılı sonunda OG-AG elektrik şebekesinin tamamlanarak müteşebbislerin hizmetine sunulduğunu anlatan Çelenk, şöyle konuştu: “5084 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte bölgemizde hızlı bir sanayileşme süreci başlamıştır. 2004 yılında yapılan yer seçiminden sonra 1. tevsii alanı olarak 35 hektarlık alan ilave edilmiştir. Bugün itibariyle, toplam 78 tesis faaliyete devam etmektedir. Bu tesislerde yaklaşık 5 bin kişi istihdam edilmektedir. 13 tesisin inşaatı devam ederken, 1 tesis proje aşamasındadır. Bu parsellerde de işletmelerin faaliyete geçmesiyle birlikte tahmini olarak 8 bin kişi istihdam edilecektir. Bölgemizde boş parsel bulunmamaktadır.”
 
2. OSB’NİN KURULMASI GEREKİYOR
 
Şu an 34 yatırımcının işletme kurmak için müracaat ettiğini aktaran Çelenk, şunları söyledi: “Fakat yer olmadığından parsel tahsisi yapılamıyor. Öncelikli olarak OSB’nin Doğu ve Batı bölgelerindeki kısımların birleştirilerek OSB’ye dahil edilmesi gerekiyor. İkinci aşamada ise 2. OSB’nin kurulması gerekİYOR. Bunların yanında dünya mermer rezervinin yüzde 4 gibi yüksek bir oranının bulunduğu ilimizde Mermer Sanayi Bölgesi’nin ayrıca kurulması gerekmektedir. Mermer sanayisinin potansiyeli bakımından ayrı bir yerde olması gerekmektedir.” Adıyaman OSB’de son bir yılda önemli bazı hizmetlerin yapıldığına dikkat çeken Çelenk, sözlerine şöyle devam etti:
 
ENERJİ DAĞITIMINI KENDİ YAPIYOR
 
“OSB’miz 2006 yılından bu yana OSB içindeki tesislere enerji dağıtımını kendi yapıyor. 2012 yılında yaklaşık 200 milyon KW/h enerji dağıtımının gerçekleşmesi öngörülüyor. Bu rakam her geçen gün yeni faaliyete geçen tesislerle birlikte artmaktadır. Bugün itibariyle, mevcut bölgemiz için Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan 1.7 milyon TL kredi kullanılırken, bölgemizde kurulan ve kurulmakta olan tesislerin yatırım tutarının ise yaklaşık 400 milyon TL’yi aştığı bilinmektedir.” Son bir yıl içerisinde elektrik altyapısının iyileştirilmesine yönelik yeni tesis ve şebekeler yapıldığını anlatan Çelenk, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bölgeye enerji sağlayan enerji nakil hattının mevcut gücü kaldıramaması ve son zamanlarda meydana gelen arızalar nedeniyle yaklaşık 4.5 kilometre uzunluğunda yeraltı enerji nakil hattı yapılarak, bölgenin 60 MWA’ya kadar olan enerji ihtiyacı sorunsuz karşılanabilecektir. Böylece yaklaşık yıllık yüzde 2,5 oranındaki kayıp oranımız yüzde 1’lerin altına inmiş olacaktır. Bu da OSB için yıllık toplam yaklaşık 300 bin TL’ye yakın bir bedelin sanayicilerin cebinde kalması anlamına gelmektedir. OSB içinde yaklaşık harca esas değeri 2 milyon 750 bin TL tutarındaki hazine arazisi, Maliye Bakanlığı nezdinde yürütülen çalışmalarla bedelsiz devralındı.”
 
ELEMAN SIKINTISI GİDERİLİYOR
 
Abdulkadir Çelenk, “Türkiye’de yeni yapılmaya çalışılan ve her OSB’ye bir teknik, endüstri meslek lisesi, meslek yüksekokulu veya mühendislik fakültesi kurma çalışması, Adıyaman OSB’de bir endüstri meslek lisesi kurularak yerine getirildi. 2010-2011 yılında eğitim öğretime açılan teknik ve endüstri meslek lisesi ile OSB içindeki tesislerin kalifiye eleman sıkıntısının giderilmesi öngörülmektedir” dedi. Bölgede tekstil, mobilya, plastik, gıda, oto yedek parça, sağlık, orman ürünleri gibi sektörlerde faaliyet gösteren tesislerin mevcut olduğunu belirten Çelenk, açıklamasını şöyle tamamladı: “OSB’nin doğalgaz altyapı şebekesi nedeniyle bozulan yolları ile daha önce deforme olan kaldırım, refüj gibi üst yapıların büyük bölümünün mali imkanlar çerçevesinde 2012 yılı içinde yenilenmesi öngörülmektedir. Yine bölgeye bir iş merkezi ile bölge nizamiyesi için giriş projesi tamamlanmış ve yakında yapımına başlanması öngörülmektedir.”
Son Güncelleme: 04.06.2012 09:02
Anahtar Kelimeler:
Adıyaman OsbYatırımcı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.