2012’de firma sayımız artacak

Konya Beyşehir OSB Bölge Müdürü Mutlu Korkmaz, Teşvik kanunundan dolayı şu ana kadar 16 firma ile tahsis sözleşmesi yapıldığını belirterek, “2012 yılında bu rakamın 25’e çıkarılmasını ve yaklaşık bin kişilik bir istihdam yaratması bekliyoruz” dedi.

2012’de firma sayımız artacak

Konya Beyşehir OSB Bölge Müdürü Mutlu Korkmaz, Teşvik kanunundan dolayı şu ana kadar 16 firma ile tahsis sözleşmesi yapıldığını belirterek, “2012 yılında bu rakamın 25’e çıkarılmasını ve yaklaşık bin kişilik bir istihdam yaratması bekliyoruz” dedi.

08 Şubat 2012 Çarşamba 17:29
2012’de firma  sayımız artacak

Konya Beyşehir OSB Bölge Müdürü Mutlu Korkmaz, Sanayi Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Yeni kurulmakta olan bölgelerde personel istihdam sıkıntılarının bulunduğunu belirten Korkmaz, 2012 yılında yaklaşık bin kişilik bir istihdam edilmesini beklediklerini dile getirdi. Anadolu’nun küçük ilçelerinde kurulmuş olan OSB’lerin desteklenmesi gerektiğini ifade eden Korkmaz, “OSB’ler içinde teknik okulların çoğaltılarak, nitelikli eleman yetiştirmek için uygun zemin hazırlanmalıdır” dedi.

OSB dışı alanların sanayi imarına kapatılması gerektiğini söyleyen Konya Beyşehir OSB Bölge Müdürü Mutlu Korkmaz, “Sanayi imarı sadece OSB’lerde olmalı ve ihtisas OSB’ler çoğaltılarak planlı düzenli sanayileşmenin önü açılmalı” dedi.

Bölgeniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?
4562 sayılı Organize Sanayi Bölgeleri Kanununa göre oluşturulmuş olan Beyşehir Organize Sanayi Bölgesi, Sanayi ve Ticaret Bakanlığının 23.01.2001. tarihli Kuruluş Protokolünün onayı ile 58 sicil nosu ile tüzel kişiliği tescil edilmiştir. Beyşehir Organize Sanayi Bölgesinin Müteşebbis Heyetinin Başkanlığını Konya Valisi Aydın Nezih Doğan yürütmektedir Beyşehir OSB Yönetim Kurulu Başkanlığını Beyşehir Kaymakamı Muzaffer Başıbüyük yürütmektedir. Bölgemiz içerisinde 3 adet mermer fabrikası faaliyetlerini sürdürmektedir. Altyapısı ve üst yapısı hazır halde sanayicilerimize yatırım yapmak için faaliyetlerine devam ediyor.

Bölgenizdeki ulaşım imkanları nasıl?
Beyşehir Organize Sanayi Bölgesi Beyşehir – Seydişehir Devlet karayolunun 14. kilometresinde Bayavşar Beldesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bölgemiz Konya’ya 94 kilometre uzaklıkta, Antalya limanına ise 240 kilometre uzaklıkta olup stratejik olarak önemli yol geçiş noktalarına yakın bir konumdadır.

Bölgenin ne gibi sorunları var. Yetkili makamlardan talepleriniz neler?
Bölgemizde ve bizim gibi yeni kurulmakta olan küçük bölgelerde Arıtma Tesisinin olmaması, kredi kapsamında olmamamızdan dolayı yeterli derece personel istihdam edemememiz gibi sorunlar yer alıyor.

Bölgeniz yatırımcılara ne gibi imkanlar sunuyor?
OSB kanununun geçici 9. maddesine istinaden bölgemizde yüzde 90 oranında teşvik uygulanıyor. Metrekaresi 10 TL olan parsellerimizde teşvikten dolayı metrekare birim fiyatları 1 TL'ye indi ve çok cazip hale geldi. Firmalarımızın teşvikten yararlanabilmeleri için 3 yıl sonunda üretime geçmeleri ve en az 10 kişiyi istihdam etmeleri gerekiyor. Bölgemiz yakınında bulunan Seydibey Tarım Ürünleri Fabrikası ile yapılan çalışmalar sonucunda bölgemize doğalgaz alınabilmesi için protokol yapıldı. Kısa süre içerisinde doğalgazın faaliyete geçirilebilme olanağı bulunuyor. 

Bölgenin 2012 yılı hedefleri neler? Bölgeye yönelik ne gibi çalışmalar gerçekleştireceksiniz?
Teşvik kanunundan dolayı şu ana kadar 16 firma ile tahsis sözleşmesi yapılmış olup 2012 yılında bu rakamın 25’e çıkarılması hedeflenmektedir. Yaklaşık bin kişilik bir istihdam yaratması beklenmektedir.

OSB sanayicisinin omzundaki yükleri azaltmak için emlak vergilerinin OSB’lere ödenmesi gerektiği yönünde OSB yöneticileri görüş belirtiyor. Bu konuyla ilgili sizin düşünceleriniz neler?
OSB’lerdeki vergi oranlarının düşük olması ve OSB’lere gelir sağlanması amacıyla emlak vergilerinin OSB'ler tarafından tahsil edilmesi gerekiyor. 

Boş OSB’leri doldurmak için OSB’lerde uygulanan arşa teşviki nasıl buldunuz. Uygulanan teşvikin OSB’lere ve sanayicilere sizce ne gibi faydası olacak?
Geç kalmış bir teşvik bence. Çünkü sanayiciler için altyapısı hazır olan planlı ve düzenli üretim alanlarına ihtiyaç var. Arsa bedellerinin yüksek olmasından dolayı yatırımcı için cazip değildi. Şimdi sanayici için çok cüzi miktarlar ödenerek üretim yerleri tahsis ediliyor.

OSB dışı alanların sanayi imarına kapatılması gerektiği yönünde görüşler ifade ediliyor. Bir OSB yetkilisi olarak sizce de OSB dışı alanların sanayiye kapatılması gerekiyor mu?
Kapatılırsa ne gibi fayda sağlar. Tabi ki kapatılması gerekir. Sanayi imarı sadece OSB'lerde olmalıdır. Hatta ihtisas OSB’ler çoğaltılarak planlı düzenli sanayileşmenin önü açılmalıdır.

Türkiye’deki OSB’lerin haklarını savunmak için kurulan OSBÜK ile OSBDER’in çalışmalarını nasıl buluyorsunuz.  Bu kuruluşlarla ilgili OSB olarak beklentileriniz neler?
OSBÜK ve OSBDER OSB’lerin haklarını savunmak, OSB’lere ışık tutmak teşvik etmek üzere kurulmuş başarılı çalışmalar yapan kurumlar. Beklentimiz ise, Anadolu’nun küçük ilçelerinde kurulmuş olan OSB’lere ilginin biraz daha fazla artması ve desteklenmesidir.  

OSB sanayicileri nitelikli eleman konusunda ciddi sıkıntılar yaşıyor. Çözüm önerileriniz neler?
OSB’ler içinde teknik okulların çoğaltılmalı, OSB’ler içerisine fakülte ve meslek yüksek okulları kurularak alt yapı oluşturulmalı nitelikli eleman yetiştirmek için uygun zemin hazırlanmalıdır.

Türkiye’nin belirlemiş olduğu 2023 hedefleriyle alakalı düşünleriniz nelerdir?
Ülkemiz 2023 hedeflerinde inşallah başarılı olacaktır. Siyaset kurumunun yanı sıra sanayiciler ve üretim yapan herkesin buna katkı sağlayacağını biliyoruz. Tabi ki AB üyesi olmuş, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olmuş kişi başına 25 bin doların üzerinde milli geliri olan bir ülke olma hedefine ulaşmak isteriz.

Son Güncelleme: 15.08.2015 10:11
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.