Bir süre önce Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kamuoyuyla baylaştığı “64. Hükümet 2016 Yılı Eylem Planı”nda OSB’lerin geleceğini şekillendirecek çok önemli bir madde var…
Eylem planı göre; “OSB’lerde yetki karmaşasını ortadan kaldıran etkili bir yönetim yapısı oluşturulacak.”
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın sorumlu olduğu eylemin ilgili kuruluşları ise; KOSGEB ve TOBB…
OSBÜK ve OSBDER ayrıca belirtilmemiş, “ilgili kurum ve kuruluşlar” notu düşülmüş.
Eylem maddesiyle ilgili açıklama kısmında ise; “OSB uygulamalarında yaşanan sorunların çözümüne yönelik mevzuat çalışmaları yapılacaktır” ifadesine yer verilmiş.

Ne dersiniz?
Bu maddeyi nasıl anlamak, nasıl yorumlamak, nasıl değerlendirmek, nasıl analiz etmek lazım…
En kritik soruyu yönelterek başlamak istiyorum.
OSB’ler TOBB’a mı bağlanıyor?
Elbette eylem planından bu sonucu çıkarmak doğru değil… 
Ancak Başbakanlık makamlarının OSB’ler için hayati öneme sahip eylem planının bu maddesinde; OSB’lerin çatı kuruluşu OSBÜK’e ve OSB’lerin sivil toplum örgütü OSBDER’e vurgu yapmaması bir ayrıntıdan ibaret değil. 
Anlaşılan o ki; bu eylem planını hazırlayan ekip; OSBÜK ve OSBDER’i yeterince bilmiyor, tanımıyor veyahut yeterli görmüyor.
Bu yüzden eylem planı için ilgili kuruluş TOBB’u yazıyor.
Oysa ki OSB’lerin yaşadığı sorunları, çektiği sıkıntıları, ihtiyaç duyduğu düzenlemeleri en iyi bilen, plana en çok katkıyı sunma potansiyeli olan kurum TOBB değil, OSBÜK ve OSBDER’dir.

Başbakanlık, güçlü bir profil ortaya koymayan, kamuoyunda ve bürokraside yeterince tanınmayan, iş dünyasında gerektiği kadar bilinmeyen OSBÜK ve OSBDER’i bu gerekçelerden ötürü göz ardı etmiş olabilir. 
Peki, kamuoyunda çok bilinen, lobisi güçlü, iş dünyasının milyar dolarlık kurumu OSB’leri ne kadar biliyor?
Bunun en iyi cevabını, yıllardır odaların kontrolünde olup arpa boyu mesafe kat edemeyen OSB’lere bakarak bulabiliriz. 

Neyse ki Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu işin başında…
Türkiye’de OSB’leri en iyi bilen, tanıyan, bugünlere gelmesinde büyük emekleri olan Müsteşar Yardımcısı Ramazan Yıldırım ve Yaşar Öztürk’ün başında bulunduğu Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü ekibi, OSB’lerin ihtiyaç duyduğu kapsamlı bir mevzuat hazırlayacak yeterliğe ve donanıma sahip.
Endişelenmeye gerek yok…  
Cumhuriyet tarihinin en başarılı projesi, üreten Türkiye’nin dinamosu OSB’ler, “Rıfat Baba”nın başında bulunduğu TOBB’u memnun etmek, odalara statü ve kaynak kazandırmak için heba edilmez.

Gelelim diğer ilgili kuruluş KOSGEB’e…
Burasını ben de anlayamadım.
Ne olacak acaba?
KOSGEB OSB’lerin zorunlu kurucu ortaklarından biri mi olacak?
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, OSB’lerin kuruluş ve gelişiminde verdiği krediyi desteğe dönüştürüp KOSGEB üzerinden mi verecek?
Yoksa, OSB’lerin cazibesini arttırmak, gelişimini hızlandırmak için OSB’ye yatırım yapan sanayicilere özel teşvik ve destekler mi verecek?
Kulağa güzel geliyor…
Neden olmasın?
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.