banner110

Yatırımcıların Yeni Adresi: Akşehir OSB

Konya Akşehir OSB, yatırımcılara çok büyük imkanlar sunuyor. Akşehir OSB Başkanı Erdal Çiftçi, “Bölgemizde arsalar yüzde 90 indirimli veriyor. Bunun yanı sıra teşvik kapsamında bölgemizde sanayicilerimize sayısız imkanlar sunuluyor” dedi.

Yatırımcıların Yeni Adresi: Akşehir OSB

Konya Akşehir OSB, yatırımcılara çok büyük imkanlar sunuyor. Akşehir OSB Başkanı Erdal Çiftçi, “Bölgemizde arsalar yüzde 90 indirimli veriyor. Bunun yanı sıra teşvik kapsamında bölgemizde sanayicilerimize sayısız imkanlar sunuluyor” dedi.

28 Haziran 2011 Salı 08:37
Yatırımcıların Yeni Adresi: Akşehir OSB
Konya Akşehir OSB Başkanı Erdal Çiftçi, Sanayi Gazetesi’nin sorunlarını cevaplandırdı. Akşehir OSB’nin yatırımcılara sunduğu avantajları aktaran Çiftçi, OSB’de arsaların yüzde 90 indirimli verildiğini söyledi. Çiftçi, Akşehir OSB’nin yatırım yapmak isteyen sanayicilere çok büyük fırsatlar sunduğunu kaydetti.
 
ARSALAR YÜZDE 90 İNDİRİMLİ
 
Akşehir OSB’de yatırım yapacak sanayiciler hangi teşviklerden yararlanabilir?
Bölgemizin arsa tahsislerinde yüzde 90 indirimli bölgede yer alıyor. Teşvik mevzuatı kapsamında Akşehir İlçemiz, TR52 Konya-Karamanın dahil olduğu kalkınma bölgesinde yer alıyor. Bu kapsamda Akşehir OSB’de yatırım yapan firmaların kurumsal vergisi yüzde 20’den yüzde 4’e çekilecek ve yapılan yatırım tutarının yüzde 40’a ulaşıncaya kadar yüzde 4’den vergisini ödemeye devam edecek. 5 yıl süreyle SSK işveren payı alınmayacak. Teşvik kapsamında, yatırımlarda kullanılmak üzere çekilen kredilerin 3 puanını hazine sübvanse edecektir. Teşvik bölgesi kapsamında yapılacak makine alımlarında yurtdışından alınacak makine ve teçhizatta millileştirme sırasında ödenen hem gümrük vergisi hem de KDV vergisi alınmayacak. Yerli üretim olan makine ve teçhizat alımlarında ise sadece KDV alınmayacak.”
 
KARA VE DEMİRYOLU ÜZERİNDE KURULU
 
Akşehir OSB, yatırımcılara ne gibi avantajlar sunuyor?
 
“Akşehir OSB’nin sağladığı temel avantaj, her türlü fiziki ve sosyal altyapısı tamamlanmış fabrika arsalarının sanayicimize sunulmasıdır. Bunun yanında Akşehir OSB’nin en büyük avantajlarından biride, Orta Doğuyu Avrupa’ya bağlayan kara ve demiryolu üzerinde kurulmuş olmasıyla merkezi bir yerdir. Konya’ya 112, Afyon’a km, Ankara’ya 278, İstanbul’a 541, İzmir’e 448, Antalya’ya 382 ve Adana’ya 465 kilometre uzaklıkta olmasından dolayı hava, deniz, demiryolu ve karayolu ulaşımında hiçbir sıkıntı bulunmamasıdır.”
 
YÜKSEK GELİŞME POTANSİYELİNE SAHİP
 
Akşehir OSB’ye yatırım yapan sanayiciler neler kazanabilir?
 
Alt yapısı tamamlanmış olan sanayi bölgemizde yapılaşma kendine gösterme ve teşhir etmede öz güveni daha gelişmiş yapılara sahip olma ve ihracat ile ithalat boyutlarında da ulaşım sorunu olmayan bir bölgede yaptığı imalatların pazarlarına kolay ulaşımı sağlanmakta. Ayrıca bölgemizin arsa tahsislerinde 2 Haziran 2011 tarih ve 27952 sayılı resmi gazete de 2011/1808 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yüzde 90 indirimli. Akşehir, bölgesel düzeyde iyi ulaşım olanaklarına ve yüksek gelişme potansiyeline sahip. Orta Anadolu Bölgesi şehir ağı içinde yatırımların yöneldiği, toplama, işleme ve dağıtma işlevlerinde farklılaşma eğilimlerinin arttığı, aktif nüfusun imalat ve hizmetlerde yığıldığı ve farklılaştığı, sosyal donatım tesislerinin yoğunlaştığı bir merkez. Akşehir, ülkemizdeki 858 ilçenin gelişmişlik sıralamasında 129'uncu sırada yer almakta.

Yatırımcıların yer talepleri artıyor
 
Akşehir OSB Bölge Müdürü Murat Balaman, Akşehir OSB’de 106 parsel bulunduğunu ifade ederek, “47 parsel için 25 yatırımcı talepte bulundu. 4 Adet parselde 4 firma faaliyette. 12 Adet parselde 12 adet fabrika inşaatı devam ediyor. 31 parselde 9 adet firma proje aşamasında” dedi.
 
Konya Akşehir OSB Bölge Müdürü Murat Balaman, bölgenin yüzde 45 hissesinin Akşehir Belediyesi’ne, yüzde 30 hissesinin Konya İl Özel İdaresine, yüzde19 hissesinin Akşehir Ticaret ve Sanayi Odasına, yüzde 6 hissesinin de Reis Belediyesi’ne ait olduğunu söyledi.
Akşehir OSB’nin müteşebbis heyet sistemi ile yöneltildiğini ifade eden Balaman, 15 üyeli müteşebbis heyet sistemine Akşehir Belediyesi’nin 7, Konya İl Özel İdaresi’nin 4, Akşehir Ticaret ve Sanayi Odası’nın 3, Reis Belediyesi’nin de 1 temsilci gönderdiğini kaydetti.
Balaman, Akşehir OSB’nin D300 Afyon - Konya karayolu üzerinde D300-10 Akşehir-Konya karayolunun 18’inci kilometresinde, demiryoluna 4 kilometre uzaklıkta bulunduğunu kaydederek, “Akşehir OSB, D300 karayolundan Afyon üzerinden Ege, Eskişehir üzerinden Marmara, Isparta üzerinden Akdeniz, Konya üzerinden Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerine bağlanır. Konya’ya 112 kilometre Afyon’a 108 kilometre uzaklıkta” dedi.
Balaman, 155 hektardan oluşan Akşehir OSB’nin çoğunluğu 5 bin metrekareden oluşan 106 parsel bulunduğunu ifade ederek, “47 parsel için 25 yatırımcı talepte bulundu. 4 Adet parselde 4 firma faaliyette. 12 adet parselde 12 adet fabrika inşaatı devam ediyor. 31 parselde 9 adet firma proje aşamasında” diye konuştu.
Bölgenin yol, su, yağmursuyu, kanalizasyon ve telefon şebeke inşaatı ile elektrik şebekesi, enerji nakil hattı ve içme suyu enerji nakil hattı inşaatının tamamlandığını kaydeden Balaman, “Altyapı inşaatları tamamen Sanayi ve Ticaret Bakanlığı kredisi ile yapıldı. Yeni teşvik mevzuatı kapsamında, Akşehir sektörel ve bölgesel ayrımında Konya ile birlikte 3’üncü bölgede yer alıyor” diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.