banner110

Yatırımcı Van OSB’ye akın ediyor

Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren 113 firma, Van OSB’ye yatırım yapmak için sıraya girdi. Van OSB Başkanı Sinan Hakan, 12 yıllık OSB’nin, son yıllarda artan yatırımlarla, Van’a üretici bir kimlik kazandırdığını söyledi.

Yatırımcı Van OSB’ye akın ediyor

Türkiye’nin farklı bölgelerinde faaliyet gösteren 113 firma, Van OSB’ye yatırım yapmak için sıraya girdi. Van OSB Başkanı Sinan Hakan, 12 yıllık OSB’nin, son yıllarda artan yatırımlarla, Van’a üretici bir kimlik kazandırdığını söyledi.

21 Haziran 2011 Salı 10:48
Yatırımcı Van OSB’ye akın ediyor
Türkiye’nin yeni dönemde değer kazanan OSB’leri arasında yerin almaya başlayan Van OSB’nin Başkanı Sinan Hakan, Van’ın artık sadece tüketen değil, üreten ve mal ihraç eden bir il olmaya başladığını söyledi. Hakan, “Şu an geldiğimiz nokta, Van OSB’nin ilk kuruluşunda, bir çok insana rüya gibi geliyordu. Kimse Van’da fabrikaların kurulacağına ve sanayileşmenin olacağına inanmıyordu. Şu an birinci ve ikinci etabın üzerine, yüzde 70 oranında üretim yapan, yaklaşık 80 fabrika bulunuyor. Arsa tahsisi konusunda artan talepler üzerine 51 parsellik 44 hektarlık arsanın altyapı çalışmasına başladık. Bunun 5 parselinin tahsisini yaptık. Geriye kalan 46 parsel için Türkiye’nin farklı bölgelerinden 133 firma arsa tahsisi için sıraya girmiş durumda. Bu teklifleri karşılamakta zorlanınca Valiliğin desteğiyle 60 hektarlık bir mera arazisinin, önce hazineye daha sonra OSB’ye devri gerçekleşti. En yakın zamanda bu arazinin de altyapısını tamamlayarak yatırımcılara tahsis edeceğiz” dedi.
Hakan, 5088 sayılı yasayla yatırımcıya sağlanan bedelsiz arsa konusunun devamıyla ilgili çıkarılan bir kanunla, belli şartlar dahilinde yatırım yapmak isteyenlere, bedelsiz arsa sunmaya devam ettiklerini belirtti.  Türkiye’nin her bölgesindeki iş adamlarına çağrıda bulunan Hakan, yatırım yapmak isteyen işadamlarına, kentteki yatırım imkanlarının araştırılması ve fizibilite çalışması yapmaları konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.  Türkiye’nin farklı bölgelerinde, farklı sektörlerinde iş yapan yatırımcıların, arsa tahsisi talebinde bulunduğunu anlatan Hakan, “Bu da Van’ın gelecekte sanayileşmenin, farklı sektörlerde gelişeceğinin göstergesidir. Çünkü Van’da yatırım düşünenler, ihracatı düşünüyor. Van sadece İran’a komşu değil aynı zamanda Irak üzerinden Ortadoğu’ya, Azerbaycan üzerinde Orta Asya ile bağlantılıdır. Bu bağlamda Van, gelecek 15 yılda, Türkiye'nin en büyük üretici kentleri arasında yer alacaktır” diye konuştu.
Van-Çatak-Silopi ulaşım projesinin hayata geçmesi durumunda, kentin büyük bir hinterlanda sahip olacağını bildiren Hakan, “Van’ın coğrafi, ekonomik, sosyal ve kültürel yapısı, yine sermayenin buraya akmasında önemli bir etken olacaktır. Van’da son 2 yılda, sanayi yatırımlarına yönelik talep patlamasında, ulusal ve bölgesel ölçekte, istikrarın önemli katkısı vardır. Türkiye'nin farklı bölgelerinden insanların Van’a yatırım için sıraya girmesi, kurumsallaşan ekonomik istikrarın yanı sıra Van’ın etrafında kendisine rakip olarak başka bir büyük merkezin bulunmamasından da kaynaklanmaktadır” şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.