Yabancıların son gözdesi ‘Tokat Merkez OSB’

Yabancı sermayenin son dönemde en fazla yoğun ilgi gösterdiği illerden bir tanesi de Tokat. Tokat’ta son dört ayda özellikle konfeksiyon ve ilaç şirket sektöründe yabancıların yatırımlarıyla 3 bin kişiye istihdam sağlandı.

Yabancıların son gözdesi ‘Tokat Merkez OSB’

Yabancı sermayenin son dönemde en fazla yoğun ilgi gösterdiği illerden bir tanesi de Tokat. Tokat’ta son dört ayda özellikle konfeksiyon ve ilaç şirket sektöründe yabancıların yatırımlarıyla 3 bin kişiye istihdam sağlandı.

23 Mayıs 2011 Pazartesi 12:42
Yabancıların son gözdesi ‘Tokat Merkez OSB’
Tokat’a yabancı yatırımcıların ilgi göstermesi sonucu bölgede bulunan Tokat Merkez OSB, Erbaa OSB, Niksar OSB, Turhal OSB ve Zile OSB’de yatırımlardan pay alabilmek için için hareketli gönler yaşanıyor.
 Sanayi Gazetesi olarak, bedava arsa tahsisleri uygulamasının yapıldığı yabancı sermayenin ilgi gösterdiği Tokat’ta bulunan OSB’leri her sayımızda işleyerek yeni yatırımların oluşmasına aracı olmayı misyon edindik. Çünkü şunu biliyoruz, her yatırım istihdam ve her istihdam da 2023 hedefleri olan Türkiye’nin ihracatının büyümesi demek.
 
BAŞARININ KAHRAMANLARI
 
Tokat Valisi Şerif Yılmaz ve Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel, yabancı yatırımcıların ilgi gösterdiği Tokat’a yatırım yağması için mesai mefhumu dinlemeden çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürmekte. Tokat’ı yabancıların ilgi odağı haline getiren kamera arkasında bulunan iki kahramana ve bu başarıda emeği bulunanlara Sanayi Gazetesi olarak teşekkürü bir borç biliyoruz. Tokat’a istihdamı arttıracak yatırımların temelleri atıldı. Yabancılar özellikle konfeksiyon ve ilaç sektörlerinde yaptığı yatırımlar sayesinde 3 bin kişiye istihdam sağlandı.
 160 parselden oluşan ve 81 firmanın faal olarak çalıştığı Tokat OSB’de bin 700 kişiye istihdam sağlanıyor. 500 hektar alan üzerine kurulu sanayi bölgesinin 169 hektarı yeşil alan olarak düzenlenmiş. Bölgede 8 firmanın inşaatına devam edilirken 27 fabrikanın da proje çalışmalarını devam ediyor. Bedava arsa tahsisinin yapıldığı OSB’de 44 adet boş parsel yeni yatırımcılarını bekliyor. Firmalar; tarım makineleri, gıda, konfeksiyon, orman ürünleri ve madeni eşya üzerine faaliyetlerini sürdürmekte.
 
OSB OLMA HİKAYESİ
 
Tokat Merkez OSB Yönetimi, Tokat İl Özel İdaresi, Tokat Belediye Başkanlığı, Tokat Ticaret Odası Başkanlığı ve S.S. Tokat O.S.B. Yaptırma Kooperatifi Başkanlığı tarafından 27 Haziran 1978 tarihinde kurulmuştur. S.S. Tokat O.S.B. Yaptırma Kooperatifi 19 Mart 1991 yılında ortaklıktan ayrılarak müteşebbis teşekkülü eşit oranlarda katılım payı olmak üzere İl Özel İdaresi, Tokat Belediyesi ve Tokat Ticaret ve Sanayi Odası ile son halini aldı. 15 Nisan 2000 tarihinde yürürlüğe giren OSB kanununu ve 1 Nisan 2002 tarihinde yayınlanan OSB uygulama yönetmeliği sonucu yönetim kurulu seçimi yapılarak kuruluş protokolü yapılmıştır. Hazırlanan kuruluş protokolünün Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından onaylanması sonucunda 73 sicil numarası ile Tokat OSB tüzel kişilik kazandı.Tokat Merkez OSB Turhal karayolu bitişiğinde, doğusunda Tokat, batısında Gazi Osman Paşa Üniversitesi, kuzeyinde Devlet Su İşleri sulama kanalı, güneyinde Sığırcıaltı mevki olup, engebeli ve tarıma elverişsiz bir arazi üzerinde kurulmuştur. Bölge 500 hektar olan üzerinde 1.kısım ve 2.kısım olarak iki bölüm bulunuyor. OSB’nin toplam imar parselleri alanı 250 hektar, idari ve sosyal tesis alanı 10 hektar, teknik hizmetler alanı 8 hektar, spor alanları 10 hektar, otopark alanları 3 hektar, yollar 50 hektar ve yeşil alanları 169 hektar olmak üzere toplam 500 hektar
 
44 PARSEL YATIRIMCISINI BEKLİYOR
 
Bölgede 81 firmanın inşaatını tamamlayarak üretime başlamıştır. Üretime geçen 81adet firmada toplam bin 350 kişi istihdam edilmektedir. İnşaatı bitecek olan firmalarında faaliyete geçmesi neticesinde 2000 kişiye istihdam imkanı sağlanacak. 35 firma proje ve inşaat çalışmaları devam etmektedir. Bölgede bulunan 44 adet boş parsel yatırımcıları beklemektedir.
 
BEDAVA ARSA TAHSİSİ
 
Tokat OSB’de 06 Şubat 2004 tarih ve 25365 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ‘5084 Sayılı Yatırımların Ve İstihdamın Teşvikine Yönelik Kanun’ kapsamına girdikten sonra yatırımcılara bedava arsa tahsisi, vergi muafiyeti, sigorta prim muafiyeti ve yüzde 50’ye varan enerji indirimi getirilmiş. Ancak, bu kanuna 12 Mayıs 2005 tarih ve 5350 sayılı kanunla yeni düzenleme getirilmiş, yapılan ilave ile 12 il daha eklenmiş ve teşvik bölgelerinde yatırımcıların yararlanabilmesi için en az 30 kişi çalıştırması şartı getirilmiş. Yapılan yeni düzenlemelerle 25 Ocak 2007 tarihli ‘Plan Bütçe Alt Komisyon Toplantısı’nda yatırımcıların daha fazla teşvik ve desteklerden yararlandırılmaları için 30 kişi çalıştırma şartı 10’a düşürülerek 28 Mart 2007 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
 
UCUZ ELEKTRİK
 
29 Aralık 2006 tarih ve 26391 sayılı OSB’nin elektrik piyasası faaliyetlerine İlişkin yönetmelik gereği EPDK’na lisans başvurusunda bulunulmuş 05 Temmuz 2007 tarih ve ED-OSB/1245-13/904 lisans numarası ile elektrik dağıtımı OSB Müdürlüğü tarafından yapılmaya başlandı. Böylelikle OSB’de faaliyet gösteren sanayicilere daha ucuz ve sürekli enerji imkânı sağlanması amaçlanmış.
 Tokat OSB’nin demir yolu fizibilite çalışmaları tamamlanmış olup, 2011 yılı içerisinde inşaatına başlanması planlanmaktadır. 2006 yılı içerisinde tekrar açılan Tokat Havaalanı, OSB’ye 11 km uzaklıkta olup haftanın 6 günü Tokat-İstanbul seferi yapılmaktadır. Bölge içerisinde 1. sınıf gümrük hizmetleri yapılmakta ve yatırımcılara hizmet vermektedir. Arıtma Tesisi ile ilgili çalışma Tokat Belediyesi’nce yapılmakta olup, OSB ve Tokat Belediyesi aralarında düzenledikleri protokolle arıtma tesisi yapılmasını kararlaştırdı. Sağlık ve güvenlik hizmetleri için Sağlık Ocağı ve Polis Merkezi yapılacak olup binalara ilişkin projeler müdürlük tarafından temin edilmiştir. Bu hizmetlerin 2011 yılı içerisinde faaliyete geçirilmesi için çalışmalar devam etmektedir.
 
DOĞAL GAZ HİZMETİ
 
Ayrıca doğal gaz ihalesi yapılarak 2011 yılı sonu itibariyle de OSB genelinde dağıtımı gerçekleşecek. Gaziosmanpaşa Üniversitesi ile yapılan çalışma sonucunda Bölgemiz içerisinde Teknopark bölgesi belirlenerek sanayicilerin daha hızlı yatırım yapmasına olanak sağlamış. Yatırımcılar için önemli olan kalifiye eleman sıkıntısı Tokat İş Kurumu’nun açmış olduğu kurslar tarafından sağlanmaktadır. OSB’de sanayicilere ve ilave olarak İmren Yapı kooperatifi ve Osmanlı Yapı kooperatifi evleri, Çetin Birmek İlköğretim Okulu ve Kredi Yurtlar Kurumu’nun su ihtiyacı Tokat OSB tarafından sağlanmaktadır. OKA tarafından hazırlanan ‘Asbestli İçme Suyu Hatları ve İsale Hattı Yenileme Projesi’ onaylanarak proje kapsamında 1 milyon 148 bin 600 TL’lik paranın yüzde 65’ine karşılık olan 746 bin 590 TL’si ajans tarafından finanse edilecektir. Otomasyon sisteminin kurulması ile yüzde 40’lık enerji tasarrufu sağlanması sanayicilere ve diğer kullanıcılara daha temiz ve kaliteli su temini hizmeti sağlanarak çevreye ve çevre düzenine katkı sağlanması düşünülmüştür. Nisan ayında başla inşaat Kasım ayında tamamlanacağı belirtildi. Sağlanan imkânlar doğrultusunda Tokat OSB istihdam yaratacak yeni yatırımcılar beklemektedir.
 
Son dönemde inşaat çalışmalarına başlanarak yakın zamanda üretime geçmesi beklenen ve Tokat’ın kalkınması, ekonomik büyüme ve daha fazla istihdam sağlayacak firmalar.
 
Alke ilaç fabrikası
 
OSB 2.Kısımda veteriner ilaçları imalatıyla 16 milyar 400 bin TL yatırım tutarı ile yılda 2 bin 470 ton veteriner ilacı (hayvan sağlığı için) olarak üretim kapasitesine sahip, öncelikle 80 kişi daha sonra 120 kişi istihdamıyla faaliyet göstermesi planlamaktadır. Büyük oranda ihracat amaçlayan fabrika, 16 bin metrekare ile 6 bin 440 metrekare alanda 3 hizmet ve 2 destek olmak üzere toplam 5 binadan oluşmakta. Firma bünyesinde AR-GE birimi olacağından, Bölgemizde ve konusunda ilk fabrika veteriner ilaç üretiminde Türkiye’ deki en büyük üretim tesisi olması planlamaktadır. 2011 Mayıs ayı itibariyle deneme üretimine başlamış olup, Haziran ayı itibariyle de seri üretime başlayacaktır.
 
Yetersa makine
 
OSB 2.Kısımda granör imalatı – enjeksiyon baskı konusu ile, 2 milyon 500 bin TL yatırım tutarı ile yılda 2 bin 400 ton üretim kapasitesi hedeflenen firmada 60 kişilik istihdam planlanmaktadır. Firma yetkilisi Salih Yeter olup, bölgede ilk yatırım iç piyasaya yönelik çalışacaktır. Çevrede granül imalatı bulunmamaktadır.
 
Diva ahşap ve inşaat sanayi ve ticaret anonim şirketi
 
OSB 2.Kısımda inşaatı devam eden firmanın toplam yatırım tutarı 1 milyon 500 bin TL yatırım turana sahip firmanın Haziran ayında inşaatı tamamlanacak ve toplam 45 kişinin istihdam edilmesi hedeflenmektedir.
 
Er-pa yem fabrikası
 
OSB 2.Kısımda karma yem işleme tesisiyle, 1 milyon 500 bin TL yatırım tutarı ile saatte 2 ton karma yem üretim kapasitesine sahip. 40 kişi istihdamı faaliyet göstermeyi planlamaktadır.
 
Canicas tokat tekstil
 
Canicas Tekstil Erbaa OSB’de 450 kişilik istihdamı ile faaliyette olup, faaliyetlerini genişletmek ve aylık üretim kapasitesi olan 150 bin adet üretim hacmini 400 bin adet üretime çıkarmak için Tokat OSB’de yatırım yapma kararı aldı. Mayıs ayı itibariyle tam kapasite üretime geçmeyi hedefleyen firmada İlk etapta 200 kişi istihdam edilecektir. Toplam istihdam hedefi 400 kişidir.
 
Kardelen Ayakkabı ve Konfeksiyon San. Tic.Ltd. Şti.
 
Bölgemizde 2009 yılından itibaren kiracı olarak faaliyetini gösteren firma, bölge müdürlüğümüzce kendilerine tahsis edilen arsa üzerinde inşaatına başlayarak Haziran ayına kadar bitirmeyi hedeflemektedir. İş önlükleri üretimi yapan firmada yaklaşık 150 kişi istihdam edilmektedir.
Anahtar Kelimeler:
Tokat Merkez OSB
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.