banner110

Tarım İhtisas OSB için güç birliği

Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir'in, OSB açıklamasına, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kefeli'den destek geldi.

Tarım İhtisas OSB için güç birliği

Bayındırlık ve İskân Bakanı Mustafa Demir'in, OSB açıklamasına, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası(TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Kefeli'den destek geldi.

30 Mayıs 2011 Pazartesi 11:12
Tarım İhtisas OSB için güç birliği
Başkan Kefeli yaptığı açıklamasında, “Uzun yılardan bu yana Çarşamba'da Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurabilmek için mücadele etmekteyiz. Ancak, yüzölçümünün tamamına yakını birinci sınıf tarım arazisi olan ilçemizin, bu konumu, tarımsal açıdan büyük bir avantaj gibi görünse de, aynı tarım arazileri, OSB kurulmasında en önemli engel olarak karşımıza çıkmıştır. Diğer taraftan, OSB'lerin konumu ve ulaşım kolaylığı, alan seçiminde çok önemli bir etkendir. Yapmış olduğumuz tüm girişimler sonrasında kazandığımız deneyimler sonucu şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, Çarşamba'da OSB kurulacak en uygun alan Şeker Fabrikası'nın da kurulu olduğu arazilerdir” dedi.
Bu konuda TMMOB Şehir Plancıları Odası Samsun Şubesi'yle önceki yıl ortak bir çalışma yaptıklarını ve Çarşamba için mülkiyet yapısı ve orman bilgilerini dikkate alarak bir plan hazırlattıklarını anlatan Kefeli, “Öncelikle şunu vurgulamak istiyorum. Bu planlamaya konu olan yaklaşık 300 dönümlük alan üzerinde orman şerhi bulunmamaktadır. Bu alan Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. mülkiyetinde bulunan ilçemiz Sarıcalı Mah. 198 ada 1parsel, 30 ada 7 ve 8 parselleri kapsayan yaklaşık 300 dönümlük bir arazidir. Arazi, gerek 26.02.2008 tarihinde Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanan, Samsun-Çorum-Tokat Planlama Bölgesi 1/100.000 ölçekli, çevre düzeni planında ve gerekse de Çarşamba Belediyesi'nin 1/5000 nazım planında 'sanayi alanı' olarak belirlenmiştir. Diğer taraftan, çevre düzeni planı, plan hükümleri bölümünde 1.5.8 çalışma alanları başlığı bölümünde tarif edilen OSB alanları, mevcut planda sanayi alanı kullanımı bulunması halinde, plan değişikliğine gerek kalmaksızın OSB alanı olarak kullanılabileceği ifade edilmektedir. Tüm bu bilgiler bize, Çarşamba'da OSB kurulabilecek alanın Şeker Fabrikası arazisi içerisinde yer aldığı gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Bu konuda da, Bakanımıza detaylı bir rapor sunmuştuk” diye konuştu.
ŞEKER FABRİKASI İLÇENİN GÖZBEBEĞİ
Çarşamba'da tek sanayi kuruluşu olan Çarşamba Şeker Fabrikası'nın ilçenin gözbebeği olduğunu vurgulayan Başkan Kefeli, “Bizim planımızda, Şeker Fabrikası'nın kapatılması düşünülmemektedir. Şeker Fabrikası'nın yaklaşık bin 500 dönüm arazisinden sadece 300 dönümlük bir alanda, tarıma dayalı OSB kurulmasını istiyoruz. Daha sonraki dönemlerde ise yatırım taleplerine göre ve Şeker Fabrikası'nın durumuna göre OSB alanını genişletebiliriz” şeklinde konuştu.
Çarşamba'da tarıma dayalı OSB kurulmasının, ilçenin kaderini değiştirebileceğini vurgulayan Kefeli, şöyle konuştu; “Çünkü ilçemizde tarımsal sanayi yatırımları için tahsis edebileceğimiz yer bulunmamaktadır. Yatırımcılar OSB olmayan yerlere sıcak bakmıyor. Şeker Fabrikası'nda halen ortalama 400-450 kişi çalışmakta ve her geçen yıl bu sayı azalmaktadır. OSB kurulması halinde binlerce kişinin istihdamı mümkün olacaktır. Bu açıdan bakıldığında, Bayındırlık ve İskan Bakanımız Mustafa Demir'in açıklamalarını önemli buluyor ve katılıyorum. Biz de Çarşamba Tarıma Dayalı İhtisas OSB ile ilgili, ön yatırım taleplerini toplamaya başlamıştık. Bakanımız ve milletvekillerimizin desteğiyle seçimler sonrasında, bu konuda somut gelişmeler kaydedileceğini umuyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.