banner110

Söke OSB’de tahsisler başlıyor

Söke OSB Başkanı Dr. Levent Candal, yatırımcı taleplerinin gelmeye başladığını ifade ederek “Yakın bir zaman dilimi içinde parsel tahsislerine başlıyoruz” diye konuştu.

Söke OSB’de tahsisler başlıyor

Söke OSB Başkanı Dr. Levent Candal, yatırımcı taleplerinin gelmeye başladığını ifade ederek “Yakın bir zaman dilimi içinde parsel tahsislerine başlıyoruz” diye konuştu.

01 Ağustos 2011 Pazartesi 13:32
Söke OSB’de tahsisler başlıyor
Aydın Söke OSB Başkanı Dr. Levent Candal; yüzde 40 katılım payı olan Aydın İl Özel İdaresi’nin, yüzde 34 katılım payı olan Söke Belediyesi’nin, yüzde 20 katılım payı olan Söke Ticaret Odası’nın ve yüzde 6 katılım payı olan Aydın Sanayi Odası’nın Söke OSB’ye 1 milyon 200 bin TL katkı sunduklarını söyledi.
 
BAKANLIK ONAYI TAMAM
 
Başkan Dr. Levent Candal, Söke OSB’de geçen son iki yıllık dönemde 1 milyon 110 bin TL ödenerek 326 bin metrekarelik alanın kamulaştırıldığını ifade ederek, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylanan bölgemizin toplam alanı 1 milyon 850 bin metrekare. Bugün itibariyle 2 milyon 622 bin TL kamulaştırma bedeli ödeyerek 732 bin metrekare araziyi mülkiyetimize dahil ettik” dedi.
 
TEK KURUŞ KREDİ KULLANMADI
 
Başkan Candal, yakın zaman dilimi içinde arsa tahsislerine başlayacaklarını ifade ederek, “OSB’mizde tek kuruş kredi kullanmadık. Müteşebbis heyet katkı payları ve sanayicilerimizin ödedikleri 2 milyon 109 bin TL arsa katılımları ile bütün çalışmalarımızı gerçekleştirdik” diye konuştu.
 
BAĞLANTI YOLU TRAFİĞE AÇILIYOR
 
Söke OSB’deki altyapı çalışmaları hakkında da bilgi veren Candal, “Bölge trafik karşısından giriş yapılacak Çevre yolu - OSB alanı arasındaki bin 200 metrelik ana bağlantı yolumuz için Söke Belediyesi 18. madde uygulamasını başlatmıştır. Bu yol çok kısa bir süre sonra hizmete açılacak ve OSB’mizin inşaat alanlarına dolgu malzemesi nakliyelerinde büyük faydalar sağlayacaktır” dedi.
 
MALZEME TEMİNİ TAMAM
 
Candal, Batı Söke Çimento Fabrikası kalker ocağının pasa dolgu malzemesinin 0,26 krş/ton devlet hakkı ödenmeden bedelsiz alınması ile ilgili olur aldıklarını kaydederek, “Maden İşleri Genel Müdürlüğü onayından çıktı. Bunun dışındaki sahalardan dolgu malzemesi temini için yapılan çalışmalar da tamamlandı” diye konuştu.
 
ŞANTİYE BİNASI YAPILACAK
 
Yakın bir tarihte, Söke OSB şantiye binasını da inşa edeceklerini söyleyen Başkan Dr. Levent Candal “Direk tipi trafolu şantiye elektrik bağlantımız ve bir adet binek aracımız ilçemizde RES yatırımı gerçekleştiren ABK Enerji tarafından hibe olarak sağlanacak” dedi. Candal şöyle devam etti;
 
TAPULAR HAZIRLANIYOR
 
“Kamulaştırılmış 732 bin metrekare arazimizin; bir bütünlük oluşturan 306 bin metrekarelik bölümünde imar uygulaması harita işleri ile ilgili tüm çalışmalar tamamlandı. Kadastro Müdürlüğünce onaylar verilmiş ve arsa tapuları hazırlanmak üzere Söke Tapu Müdürlüğü’ne gönderildi. Önümüzdeki günlerde imar uygulaması yapılan arazilerin arsa tapuları hazır hale gelecek.”
 
1 MİLYON 350 BİN TON DOLGU
 
Parsel bütünlüğü olan 306 bin metrekare arazide altyapı dolgu çalışmalarının başladığını aktaran Candal, “Yakın civardaki inşaat hafriyat alanlarından 36 bin ton bedelsiz dolgu malzemesinin; yükleme, nakliye, serme-sıkıştırma işi bölge tarafından gerçekleştirildi. Ancak 306 dekar arazide yapılacak dolgu işimiz yaklaşık 1 milyon 350 bin tondur. Bir şekilde bu miktar malzemenin yükleme, nakliye, serme ve sıkıştırılması gerçekleştirilmek durumundadır. Bölgemizdeki katılımcı sanayiciler ile OSB’deki gelişmeler paylaşılmış ve parsel talepleri ile ödeme planları gözden geçirilmiştir” diye konuştu.
 
8 PARSELİN TAHSİSİ YAPILACAK
 
306 bin metrekarelik alan yaklaşık 750 bin metreküp dolgu planlaması için oldukça büyük miktarda kaynağa ihtiyaç duyulmakta olduğunu da belirten Levent Candal, “Kısıtlı kaynak ile mevcut ekonomik durumu dikkate alan yönetim kurulumuz planlama etaplaması ile ilgili bir takım değişiklikler yapmış ve ilk olarak daha sınırlı bir alanda altyapı çalışması ile sürecin hızlandırılması kararını vermiştir. Böylelikle değiştirilen etaplamaya uygun olarak, süratle bu kesimdeki altyapı inşaat çalışmaları tamamlanacak ve 8 sanayi parselinin tahsisi yapılıp ilk fabrika bacalarının tütmesi sağlanmış olacak” şeklinde konuştu.
 
ALTYAPI İHALESİ YAPILDI
 
Candal birinci etap dolgu çalışmaları için müteahhit firmalardan teklifler toplandığı bilgisini de vererek, “Birinci etaptaki 8 parsellik alanda; dolgu malzemesinin ocaklardan yüklenmesi, nakliyesi, serilmesi ve sulanıp sıkıştırılması işi, en uygun fiyatı veren Arhan İnşaat’a verilmiştir. Yaklaşık 1milyon 700 bin TL bedel ile beş yada altı ayda tamamlanması düşünülen 1’inci etap altyapı dolgu çalışmalarımızla ilgili ihalenin Söke OSB’ye ve sanayicilerine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.