banner110

Ruhsat harcını OSB’ler alsın

Uşak’daki OSB’lerin yöneticileri çalışma ruhsatına yönelik tüm işlemlerin OSB’lerce halledildiğini ifade ederek ruhsat harçlarının da belediyeler yerine OSB’lere ödenmesi gerektiğini kaydetti.

Ruhsat harcını OSB’ler alsın

Uşak’daki OSB’lerin yöneticileri çalışma ruhsatına yönelik tüm işlemlerin OSB’lerce halledildiğini ifade ederek ruhsat harçlarının da belediyeler yerine OSB’lere ödenmesi gerektiğini kaydetti.

15 Ağustos 2011 Pazartesi 12:15
Ruhsat harcını OSB’ler alsın

Afyon, Kütahya, Manisa ve Uşak bölgesini kapsayan Zafer Kalınma Ajansı, son dönemlerde sanayi alanında iyi bir çıkış yakalayan Uşak’daki OSB’lerin sorunlarını tespit etti. Zafer Kalkınma Ajansı uzmanları, OSB yöneticileri ile birebir görüşerek derlediği sorunları Sanayi Gazetesi ile paylaştı.

 

GENİŞLEME SORUNU

 

Uşak OSB yöneticilerinin Zafer Kalkınma Ajansı Uzmanlarına aktardığı verilere göre Uşak’daki OSB’lerin en büyük sorunları arasında genişleme sorunu bulunuyor. İl genelindeki OSB’lerde aranan yüzde 75’lik doluluk şartı OSB’lerin genişlemesinin önündeki engel olarak dikkat çekiyor.

 

ÇAMUR KEKLERİNİN DEPOLANMASI

 

Uşak OSB’lerinin bir diğer sorunu ise katı atık. OSB yöneticilerinin ajans uzmanlarına aktardığına göre; “Endüstriyel atıkların ve arıtma sonrası çamur keklerinin depolanması büyük sorun teşkil etmekte. Deponi alanlarında sınırlar zorlanmakta yeni yerlere ihtiyaç duyulmakta. Ayrıca atıkların bertaraf edilmesi için gönderilebilecek yerlerin eksikliği bunu mümkün kılmamakta.”

 

SU İHTİYAÇLARI KARŞILANAMIYOR

 

Zafer Kalkınma Uzmanları, Uşak’daki OSB’lerin su ihtiyaçlarını yer altı sularından karşıladığını belirledi. Uzmanlar, “Ancak bunun zamanla azalmasından dolayı her açılan yeni kuyu daha derinlere inmektedir. Bu nedenle DSİ ile işbirliğinde hazırlanacak bir projeyle gölet yapımı düşünülebilir. Uşak OSB bunun için bir projeyi hayata geçirecek. Karma OSB’nin ise DSİ ile 2006'da başlayan bir girişimi var. Küçüker Barajı’ndan suyun getirilmesi ve hazırlanacak bir depoda veya gölette tutulması şeklinde” tespitte bulundu.

 

OSB’LER DOĞALGAZDAN ZARAR EDİYOR

 

Uşak OSB’lerin doğalgaz dağıtım lisanslarının bulunması da ciddi bir sorun olarak ortaya çıkıyor. Uzmanlar hazırladıkları raporda bu sorunu “OSB’lerde doğalgaz hatlarının hazırlanması, bakımlarının yapılması gibi işlemler OSB’lerce gerçekleştirilirken tahsilat tamamen doğalgaz dağıtım firması tarafından yapılmaktadır. Bu durumda OSB zarar etmektedir” diye belirtti.

 

OSB’LERE HAKSIZLIK YAPILIYOR

 

Uşak OSB’lerinin bir diğer sorunu ise Türkiye’deki bütün OSB’lerin ortak sorunun olarak öne çıkıyor. OSB yöneticilerinin en çok yakındığı sorun arasında da yer alan çalışma ruhsatı harcı ve emlak vergisi belediyelere ödenmesi.  Uzmanlar, “Çalışma ruhsatına dair tüm işlemler OSB müdürlüğünce halledilmesine rağmen harç ödemesi belediyeye yapılmaktadır. Ayrıca emlak vergisini de Belediye tahsil ederken elektrikte de belediyeye ayrılan bir pay mevcuttur. Bunlara rağmen Belediyeden herhangi bir hizmet alınmamaktadır” diyerek OSB yöneticilerinin gündeme getirdiği haksızlığa dikkat çekiyor.

 

TRAFO ONAYINI OSB’LER YAPSIN

 

Uzmanlar, AG-OG elektrik projelerini OSB’lerin onayabileceği personele sahip olmasına rağmen trafo onama işlemlerini gerçekleştirme yetkisinin OSB’lerde olmamasını sorun olarak aktarıyor. Uzmanlar, proje onayı için Ankara’ya gidilmesinin zorunluluğu olduğunu belirterek durumun sorun teşkil ettiğini aktarıyor. Uzmanlar, ayrıca Uşak’daki OSB’lerin önemli sorunları arasında sanayi-üniversite işbirliğinin yeterli düzeyde olmamasını ve  Teknopark, Tekmer gibi merkezlerin bölgede bulunmamasını gösteriyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.