OSB’lere pozitif ayrımcılık getirilmeli

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, hazırlanan teşvikin hedefinin OSB’leri cazibe merkezine dönüştürmek ve ithalatı düşürmek olması gerektiğini belirterek, “Bunun için OSB’lere pozitif ayrımcılık getirilmelidir” dedi.

OSB’lere pozitif ayrımcılık getirilmeli

Organize Sanayi Bölgeleri Derneği (OSBDER) Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, hazırlanan teşvikin hedefinin OSB’leri cazibe merkezine dönüştürmek ve ithalatı düşürmek olması gerektiğini belirterek, “Bunun için OSB’lere pozitif ayrımcılık getirilmelidir” dedi.

03 Ocak 2012 Salı 12:56
OSB’lere pozitif ayrımcılık getirilmeli


Raporu, Ekonomi, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Maliye ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına  sunduklarını belirten OSBDER Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, 31 tanesi ihtisas OSB olmak üzere toplam 264 OSB’den, 149’unda 1 veya daha fazla çalışan sanayi tesisi bulunduğunu, ancak işletme aşamasındaki OSB’lerde sanayi parsellerinin önemli kısmında ya tesis olmadığını ya da üretime geçilmediğini ifade etti. Yatırımcı potansiyeli ve gerçekleşme olasılığı araştırması yapılmadan kurulan OSB’lere yapılan kamulaştırma ve altyapı yatırımlarının boşa gittiğini anlatan Tuncay, en kısa zamanda bu yatırımların ekonomiye kazandırılmasını istedi. Hüseyin Kutsi Tuncay, yer seçimi kesinleşen, kamulaştırma, planlama ve altyapı inşaatı aşamasında toplam 115 OSB’nin bulunduğuna işaret ederek, “Tüm OSB’lerin üretime kazandırılması halinde istihdam 2 milyona çıkacaktır” dedi.

OSB ETKİ ANALİZİ RAPORU HAZIRLANMALI

Tuncay, kaynakların verimli ve rasyonel kullanılması amacıyla, OSB kuruluşuna ve genişlemeye yönelik taleplerin gerçekçi bir şekilde değerlendirilebilmesinin önem taşıdığına dikkat çekilen raporda, “OSB projelerine yönelik ihtiyaç analizi, maliyet analizi, ekonomik fayda, yatırımcı eğilimleri, hammadde, pazar ve lojistik olanakların araştırılması gibi birçok objektif veriyi içeren bir “OSB Etki Analizi Raporu” hazırlanarak ulaşılan sonuca göre OSB kurulup kurulamayacağına veya genişlemesine karar verilmelidir” diye konuştu. Yatırım kararlarını ekonomik yönden etkileyen değişkenlerin başında, potansiyel fonlar, üretim biçimi, risk ve belirsizlik, zaman, rakiplerin davranışı, fiyat değişimleri, vergiler, devlet teşvik ve desteklerinin geldiği ifade eden Tuncay, raporda mevcut devlet yardımlarının desteklenecek ve teşvik edilecek yatırımın büyüklüğüne, niteliğine veya bölgenin özelliklerine göre belirlendiği, OSB’lerde yapılacak yatırımlar için özel bir teşvik getirilmediği vurguladı.

HEDEF, OSB’LERİ İHRACAT ÜSSÜNE DÖNÜŞTÜRMEK OLMALIDIR

Tuncay şunları söyledi: “Yeni yapılacak teşvik düzenlemelerinin temel hedeflerinden birinin OSB’lere yapılan kamulaştırma ve altyapı yatırımlarının boşa girmesini önlemek, OSB’leri yatırım cazibe merkezleri haline getirmek, üretim ve ihracat üssüne dönüştürmek olmalıdır.  Diğer önemli bir konu, Türkiye ekonomisinin en ciddi problemi olan cari açıktır. Cari işlemler açığının artmasında, dış ticaret açığındaki artış etkili oluyor. Önümüzdeki dönemde yapılacak teşvik düzenlemelerinin dış ticaret açığını ve ihracatın içindeki ithalat bileşeninin payını azaltmak gibi temel bir hedefi olmalıdır. İthalatta payı yüksek olan yatırım mallarının, ara mallarının ve hammaddelerin Türkiye'de üretimini artırılabilecek destek araçları geliştirilmelidir. Mevcut sanayi tesislerinin OSB’lere taşınması ve yeni yatırımların öncelikle OSB’lerde yapılması için yatırımcıda heyecan uyandıracak bir pozitif ayrımcılık getirilmesi büyük önem taşımaktadır.”

KOSGEB’E YAPILAN ÖDEME KALDIRILMALI

OSB’ler yönünden doğalgaz fiyatı içerisindeki özel tüketim vergisi, elektrik fiyatı içerisindeki yüzde 1 enerji fonu ve yüzde 1 belediye payı ile OSB’lerde sanayi parseli satış bedelleri üzerinden yüzde 1 oranında KOSGEB’e yapılan ödeme sanayicinin üretim ve yatırım maliyetlerini yükselmesine yol açtığını söyleyen Tuncay, dolaysıyla bu kesintinin kaldırılması gerektiğini belirtti. Tuncay rapordaki şu önerileri aktardı: OSB’lerde yapılacak yatırımlarda sektör ve ölçek farkı gözetmeksizin bölgelerinde uygulanan veya uygulanacak olan desteklerden, oran, miktar ve süre yönünden pozitif ayrıcalık sağlanarak uygulanması. İthalat payı yüksek olan ve OSB’lerde üretilen yatırım malı ve ara malı üretiminde gümrük vergisi ve KDV muafiyeti getirilmeli. OSB’deki bir işletmeye, kendi bölgesi içinde bir işletmeden veya bir başka OSB’deki işletmeden yatırım ve ara malı temin etmesi durumunda KDV muafiyeti uygulanmalı. OSB’lerde bedelsiz arsa tahsisinde Devletçe karşılanan oranların çok farklı uygulamasının yarattığı iller arasında yarattığı haksız rekabeti önleyecek şekilde çözüm üretilmeli.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.