OSB’ler vergi ödemez

İçişleri Bakanlığı, OSB’lerle belediye arasında yaşanan sınır ve yetki anlaşmazlıklarına son noktayı koydu. Bakanlık, OSB’lerin her türlü vergi, resim ve harçtan muaf olduğunu kaydetti.

OSB’ler vergi ödemez

İçişleri Bakanlığı, OSB’lerle belediye arasında yaşanan sınır ve yetki anlaşmazlıklarına son noktayı koydu. Bakanlık, OSB’lerin her türlü vergi, resim ve harçtan muaf olduğunu kaydetti.

26 Aralık 2011 Pazartesi 08:44
OSB’ler vergi ödemez


OSB’lerle belediye ve il özel idareleri arasında sınır ve yetki konusunda yaşanan anlaşmazlıklara OSBÜK’ün talebiyle Sanayi Bakanlığı ve belediyelerin ve il özel idarelerinin bağlı olduğu İçişleri Bakanlığı son noktayı koydu. Yetki ve sınır konusunda yaşanan anlaşmazlıkların giderilmesi için talep edilen görüş üzerine İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği rapor hazırladı. Müşavirlik, OSB yer seçim yönetmeliği ve OSB uygulama yönetmeliğinde tanımlanmış yetki ve görevlerin dışında belediyelerin ve il öze idarelerinin OSB’lerde herhangi yetki ve görevinin bulunmadığını kaydetti.
 
OSB’LERİN HAKLARI SAKLI

İki bakanlık tarafından imzalanan raporda; OSB’lerin, 5216 sayılı büyükşehir belediyesi kanununda, 5302 sayılı il özel idareler kanununda ve 5393 sayılı belediyeler kanununda kapsam dışı tutulduğu ifade edildi. Hukuk Müşavirliği’nin görüşünde özellikle 5393 sayılı belediyeler kanununa vurgu yapılarak detaylı bilgiler aktarıldı. OSB haklarının saklı olduğu belirtilen görüşte, bölgelerdeki imar ve parselasyon planlarından OSB’lerin sorumlu olduğu, ruhsat ve izinlerin OSB’ler tarafından verilip denetlendiği, işyeri açma ve çalışma ruhsatı ile ilgili harçların OSB’ler tarafından tahsil edildiği, altyapı, genel hizmet ve üretim tesislerini kurma ve işletme hakkının OSB’lerin yetki ve sorumluluğunda olduğu kaydedildi.

TALEPLER HAKSIZ VE YERSİZ

Hukuk Müşavirliği’nin görüşünde OSB’lerin muaf olduğu konulara da vurgu yapıldı. 5393 sayılı belediyeler kanununun 21’inci maddesinde OSB tüzel kişiliğinin kanunun uygulanması ile ilgili her türlü vergi, resim ve harçtan muaf olduğu, arıtması olan OSB’lerden belediyelerin hiçbir ad altında atık su bedeli talep edemeyeceği ifade edildi. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde, belediyeler kanunu gerekçe gösterilerek OSB’lerden atık su bedeli, tabela vergisi adı altında para talep edildiğini tespit eden OSBÜK, İşçileri Bakanlığı Hukuk Müşavirliği’nin raporunun gayet açık olduğunu, OSB’lerden talep edilen bedelin haksız ve yersiz kaydetti.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.