banner110

OSB’ler Uşak’ı şaha kaldırdı!

Uşak’ta kurulu bulunan üç OSB’de doluluk oranı yüzde 86’ya ulaştı. 8 bin kişinin istihdam edildiği Uşak OSB’nin Bölge Müdürü Vedat Altay, “Türkiye’nin lokomotif sanayi illeri arasında yerimizi aldık” dedi.

OSB’ler Uşak’ı şaha kaldırdı!

Uşak’ta kurulu bulunan üç OSB’de doluluk oranı yüzde 86’ya ulaştı. 8 bin kişinin istihdam edildiği Uşak OSB’nin Bölge Müdürü Vedat Altay, “Türkiye’nin lokomotif sanayi illeri arasında yerimizi aldık” dedi.

25 Temmuz 2011 Pazartesi 12:00
OSB’ler Uşak’ı şaha kaldırdı!
            Uşak OSB Bölge Müdürü Vedat Altay, Türkiye’nin sanayi anlamında lokomotif illerden birinin Uşak olduğunu söyledi. Uşak’ta 3 tane OSB bulunduğunu hatırlatan Altay, bu OSB’lerden iki tanesinin altyapısının tamamlanmış olduğunu, 1 tanesinin ise keşif ve ihalesinin yapılmış olduğu, altyapı çalışmalarının ise kısa süre içinde başlayacağını kaydetti.
 
UŞAK OSB’DE 178 FİRMA FAALİYETTE
 
            OSB’lerin özellikleri hakkında bilgiler veren Altay, Uşak OSB’nin 640 hektar, Uşak Karma OSB’nin 264 hektar, Uşak Karahallı OSB’nin ise 68 hektar olduğunu ifade ederek toplam sanayi alanının 972 hektar olduğunu aktardı. Uşak OSB’de bulunan 370 parselden 353’ünün tahsis edildiğini, 17 parselin ise tahsise hazır olduğunu kaydeden Altay, “Uşak OSB’de 178 firma faaliyette. 8 bin kişi istihdam ediliyor. Doluluk oranımız yüzde 96” dedi.
 
KARMA OSB’DEKİ İSTİHDAM SAYISI 3 BİN 500
 
            Uşak Karma OSB ile ilgili de bilgiler aktaran Altay, “Uşak Karma OSB’de toplam 294 sanayi parselinin 284 tanesi tahsis edilmiş durumda. 10 parsel de tahsise hazır olarak bekliyor. Bölgede 176 firma faaliyet gösteriyor. 3 bin 500 kişi istihdam ediliyor. Doluluk oranı yüzde 97” diye konuştu. Bölge Müdürü Altay, Uşak Karahallı OSB’de de 87 parselin bulunduğunu, 13 parselin sanayiciye tahsis edildiğini ifade ederek, “ 74 parsel de tahsise hazır durumda. Bölgede 5 firma faaliyette. 250 kişi istihdam ediliyor. Doluluk oranı yüzde 15” şeklinde konuştu.
 
3 OSB’DEKİ DOLULUK ORANI YÜZDE 86
 
            Altay, Uşak’ta kurulu bulunan 3 OSB’de toplam 752 sanayi parseli bulunduğunu da hatırlatarak, “Bu parsellerin 650 tanesi katılımcısına tahsis edilmiş olup, 101 tanesi de tahsis için hazır beklemekte. Bu parseller üzerinde 517 adet katılımcı firma bulunmakta. Bu firmalardan 359 tanesi faaliyettedir ve yaklaşık 12 bin kişi istihdam edilmekte. 3 OSB’deki doluluk oranı yüzde 86’ya ulaşmış durumda” dedi.
 
EKONOMİYE KATKISI 200 MİLYON DOLAR
 
            3 OSB’de faaliyet gösteren firmalarında ağırlık olarak tekstil, geri kazanım, seramik, deri, gıda ve sağlık sektöründe faaliyet gösterdiğini aktaran Altay, “Battaniyede Türkiye üretiminin yüzde 92’lik kısmını Uşak karşılamakta. Yine bu üretimin yüzde 90’lık kısmı ihraç edilirken, yüzde 10’luk kısmı ise iç pazara satılmakta. Sadece Uşak ilinin bu alanda Türkiye ekonomisine katkısı yıllık 200 milyon dolar civarında” diye konuştu.
 
1 MİLYAR DOLAR GERİ KAZANIM
 
             Geri kazanım konusunda Uşak’ın önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydeden Altay, “Türkiye ekonomisine yıllık 1 milyar dolar gibi çok ciddi katkı sağlanan sektörde, günlük 120 ton pet şişe, 1000 ton tekstil telefi ve kullanılmış araç lastikleri Uşak’ta işlenerek ekonomiye kazandırılmakta” dedi. Altay, Uşak OSB’lerinde söz sahibi olan sektörlerle ilgili şu bilgileri verdi;
 
TEKSTİLDE DE ÖNEMLİ PAYA SAHİP
            “İplik üretimi ile ilgili olarak tekstil teleflerinin geri dönüşümü ile rejenere iplik ve yüzde 100 pamuk iplik üretimi yapan ilimiz bu alanda Türkiye üretiminin yüzde 75 gibi büyük bir oranına sahip. Seramik de, Türkiye genelinde üretimin yıllık 320 milyon metrekare civarında olduğu göz önüne alınırsa, ilimizde bulunan 4 seramik fabrikasının özellikle yer karosu ve duvar seramiği sınıfında ülke üretiminin yüzde 20 kapasitesini karşılamakta olması İlimizin seramik üretimindeki önemini ortaya koymakta.”
 
DERİ ÜRETMİNDE DE ÖNE ÇIKIYOR
 
            Altay, deri üretiminde de Uşak’ın öne çıktığını belirterek, “Küçükbaş hayvan derisinde Türkiye üretiminin yüzde 40’lık kısmını ilimiz karşılamakta.  Süt ve süt ürünleri ile gıda sektöründe de adını duyurmaya başlayan Uşak, bu sektörde de iddialıdır. Günde 200 ton süt işlenmekte olup bu oran ilimizi Ege Bölgesinde 2’inci sıraya taşımakta.Sağlık sektöründe ise sargı bezi sınıfında ülke üretiminin yüzde 97 gibi ciddi bir bölümü İlimizde üretilmekte. Ev tekstili de ilimizde hızla gelişim gösteren sektörler arasında yer almaktadır. İlimize bu konuda uluslararası yatırımların yanı sıra yurtiçinden de büyük yatırımlar yapılmıştır” şeklinde konuştu.
 
 
 
OSB’ler amacına uygun destek istiyor
 
Uşak OSB Bölge Müdürü Vedat Altay, OSB’ler olarak markalaşmaya, kurumsallaşmaya katkı sağlayacak projelere destek beklediklerini söyledi. 
 
Zafer Kalkınma Ajansı’nın OSB Zirvesi’nde konuşan Uşak OSB Bölge Müdürü Vedat Altay, OSB ve firmalara verilecek olan desteklerin amacına uygun ve hedefe ulaşılacak nitelikleri taşımasının çok önemli olduğunu söyledi. Altay OSB’ler olarak markalaşmaya, kurumsallaşmaya katkı sağlayacak projelere destek beklediklerini ifade ederek, “Bu doğrultuda, genişleme sorunları, katı atık sorunları, su ihtiyaçları gibi sorunları çözme konusunda projeler üretilmeli. Bölgelerde su ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik olarak gölet ve baraj projelerinin yatırım odaklı olarak desteklenmeli. Elektrik, doğalgaz ve su hizmetlerinin kesintisiz ve hızlı bir şekilde son teknoloji ile sağlanabilmesi için scada - otomasyon sistemleri projelerinin yatırım odaklı olarak desteklenmeli. Arıtma tesislerinde gerçekleştirilecek olan ileri arıtma filtrasyon sistemleri projelerinin yatırım odaklı olarak desteklenmeli” dedi.
 “Yurtdışı genel sanayi ve ticaret fuarlarına katılımların, stand bedellerinin, yurtdışından alım heyeti davet edilmesi gibi giderlerin desteklendiği proje programları açıklanmalı” diyen Alyat, “Desteklenmesini talep ettiğimiz bir diğer unsur ise bilgi işlem altyapılarını çağın koşullarına taşıyacak olan projelerdir. Ayrıca OSB’lerin AB ve dünya standartlarına kavuşturulmasını sağlayacak proje konularının desteklenmesi çok önemli. Ortak sağlık birimleri kurulması yönünde hazırlanacak olan projelerin desteklenmesi, üniversite sanayi işbirliğinin gerçekleştirilmesine yönelik projeler, teknopark ve teknoloji merkezlerinin kurulmasına yönelik projelerin desteklenmesi gerekmekte” diye konuştu.
            Kalkınma ajanslarının illerin sektörel bazda kümelenme çalışmalarında öncülük yapması gerektiğini de aktaran Altay, “Yıllardır sorun olarak görünen bu eksikliklerin giderilmesi adına başlangıç olacağı düşünülmelidir. Dünyadaki örnekler de küme oluşumlarında kalkınma ajanslarının rolünü açıkca ortaya koymakta. Kümelenme potansiyeli olan sektörlerin tespit edilmesi, kümelenme girişimlerinin başlatılması, kümelenme potansiyeli olan sektörlerde ulusal ve uluslararası işbirliği ağlarının oluşturulması ve çeşitli araçlarla yatırım odaklı olarak desteklenmesi gerekmekte” şeklinde konuştu.
            Altay, Zafer Kalkınma Ajansı’nın kapsadığı Afyonkarahisar, Kütahya, Manisa ve Uşak bölgesinin çok farklı yönlerinin bulunduğunu belirterek “Her ilin kendi dinamikleri olduğu gibi her OSB kendi dinamiklerini taşımaktadır. Destek programlarının, bu dinamikler doğrultusunda hazırlanması, yürütülmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Bugüne kadar birçok çalışma birçok rapor hazırlanmıştır. Bizler sorunlarımızı ve nasıl çözülmesi gerektiğini çok iyi biliyoruz. Artık teşhis konulmuş, çözümleri üretilmiştir. Bundan böyle hızlı bir şekilde uygulamaya geçilmesi gerekmektedir” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.