OSB’ler 2023’ün dinamiği olacak

İMES OSB Bölge Müdürü Direnç Özdemir, OSB’lerin yük olan değil yük alan kuruluşlar olduğunu ifade ederek, “2023 yılı hedeflerinin en önemli paydaşı, destekçisi OSB’ler olacak” dedi.

OSB’ler 2023’ün dinamiği olacak

İMES OSB Bölge Müdürü Direnç Özdemir, OSB’lerin yük olan değil yük alan kuruluşlar olduğunu ifade ederek, “2023 yılı hedeflerinin en önemli paydaşı, destekçisi OSB’ler olacak” dedi.

04 Nisan 2011 Pazartesi 10:45
OSB’ler 2023’ün dinamiği olacak
Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün model gösterdiği OSB’ler arasında yer alan, Türkiye’nin en önemli OSB’lerinden İMES OSB’nin Bölge Müdürü Direnç Özdemir Sanayi Gazetesi’ne konuştu. Türkiye’nin belirlediği 2023 yılı hedefleri ile ilgili önemli tespitlerde bulunan Özdemir şöyle dedi;
 
ONURLU BİR HEDEF
 
Cumhuriyetimizin 100. yılına ilişkin olarak devletimizin yüksek bir ideal ve hedef koyduğu, bu yüksek ideal ve hedefin her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını olduğu gibi bizleri de mutlu, gururlu ve umutlu kıldığı gerçeğinden hareketle; söz konusu yıl itibariyle nihai hedefimiz gerek ekonomik, gerek sosyal, gerek eğitim ve gerekse yaşam kalitesi anlamında dünyada ilk on içerisine girmektir. Bu onurlu hedefin ise, tıpkı dünyadaki diğer örneklerinde olduğu gibi topyekun bir kalkınma hamlesi ile, üretimle, üretmekle yakalanacağı açık bir gerçektir. Peki, nasıl bir üretim modeli olmalıdır ki, 2023 hedeflerimize hizmet etsin?
 
HER İŞ YAPAN YIĞINLAR DEĞİL BİR İŞ YAPAN BİREYLER
 
Öncelikle; elbette, katma değeri yüksek olmalıdır ki karlılığı maksimum olsun; sonra olabildiğince yerli ve know-how'ına kadar bize ait olmalıdır ki,ürünü ortaya çıkaran bütün süreçlerden kendi vatandaşımız pay sahibi olabilsin. Başka? Olabildiğince yüksek teknolojiyi kullanmalı ve hedeflemelidir ki, üretim süreci aynı zamanda çalışan insanlarımızı daha eğitimli, daha kalifiye kılabilsin. Her işi yapan yığınlar değil, bir işi çok iyi yapan bireylerden oluşan bir topluma hızla dönüşelim. Ayrıca bu üretim, elbette çevreye ve insan sağlığına duyarlı olmalıdır ki, üretim ve oluşturduğu artı değer arttıkça halkımızın yaşam kalitesi, mutluluğu da artsın.
 
OSB’LER YÜK OLAN DEĞİL YÜK ALAN KURUMLAR
 
          Bu çerçeveden bakıldığında, OSB’lerin bu ideal resmin neresinde olduğu veya olacağı açıktır. OSB’ler, onaylı sınırları içerisinde, ticari aktivitelerden, lojistik hizmetlerine; mesleki eğitim ve kurslardan, Ar-Ge, teknopark yatırımlarına, merkezi arıtma tesislerinden, özel ağaçlandırma alanlarına; imardan iskana kadar tüm süreçlerin ‘tek durak ofis’ niteliğinde tek elden yönetildiği, yerinden yönetim anlayışının vücut bulduğu; aynı zamanda her türlü iş ve işleminde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın denetim ve onayına bağlı olan, yaptığı altyapı ve eğitim yatırımları ile de, devletimizin üzerine yük olan değil; yük alan tüzel kişiliklerdir.
 
2023 YILI HEDEFLERİNİN EN BÜYÜK DESTEKÇİSİ OSB’LER OLACAK
 
          Özel sektör dinamizmine sahip bir yönetim anlayışı ve işleyişi olan Sanayi Ticaret Bakanlığımız önderliğinde, devlet büyüklerimizin koymuş olduğu bu ümitli hedefin en önemli paydaşlarından, destekçilerinden, omuz verenlerden birinin OSB’ler olacağı da, yağmurun yağması, güneşin doğması kadar tabiidir. Bunun en büyük kanıtı, her yıl yeni bir üretim ve ihracat rekoru kırmakta olan ülkemizin bu başarısında son yıllarda doluluk oranları ve üretim potansiyeli uygulanan teşvik ve destek programlarıyla artırılan ve güçlendirilen OSB bünyesindeki sanayicilerin bu kalkınma başarısına vermiş olduğu katkılardır.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.