Kümelenme tek elden yürütülmeli

OSBÜK, kümelenmenin fotoğrafını çekti. Uzman isimlerin masaya yatırdığı kümelenmenin sorun ve eksikleri tespit edildi. Hazırlanan raporda kümelenmeye tanım getirilmesi, her türlü koordinasyonun da Sanayi Bakanlığı üzerinden yürütülmesi gerektiği vurgulandı.

Kümelenme tek elden yürütülmeli

OSBÜK, kümelenmenin fotoğrafını çekti. Uzman isimlerin masaya yatırdığı kümelenmenin sorun ve eksikleri tespit edildi. Hazırlanan raporda kümelenmeye tanım getirilmesi, her türlü koordinasyonun da Sanayi Bakanlığı üzerinden yürütülmesi gerektiği vurgulandı.

26 Mart 2012 Pazartesi 13:51
Kümelenme tek elden yürütülmeli

 
            Koordinatörlüğünü OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı’nın üstlendiği “OSBÜK Ortak Projeler Grubu”nun yürüttüğü “Kümelenme ve Destekler” konulu çalıştayın sonuçları rapor haline getirildi. Alanında uzman isimlerin masaya yatırdığı; kümelenme kavramı, rekabet analizi, üniversite sanayi işbirliği, kümelenmenin teşkilat şeması, tüzel kişiliği, yönetmelikte olması gerekenler, destekler ile kümelenmeye ilgili kurum ve kuruluşlarda yürüyen proje ve desteklerde yaşanan sorunlar ile olması gereken uygulamalar hakkındaki rapor, 264 OSB’nin çatı kuruluşu OSBÜK’e sunuldu.

BAKANLIK VE KOSGEB’E ÖNERİLER
            OSBÜK Yönetim Kurulu Üyesi Süheyl Erboz, OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın, OSBÜK Genel Sekreteri Ali Yüksel ile OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyonu Başkanı Ali İhsan Karamanlı’nın da hazır bulunduğu çalıştayda hazırlanıp OSBÜK’e sunulan raporda; kümelenme çalışmanın sağlıklı ve sorunsun bir şekilde yürütülmesi için yapılması gerekenler hakkında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na, Ekonomi Bakanlığı’na ve KOSGEB’e önerilerde bulunuldu.

SANAYİ BAKANLIĞI ANA YETKİLİ OLMALI
            OSBÜK Bölge Müdürleri Komisyonu toplantısında görüşülecek olan raporda; kümelenme çalışmalarında ana yetkili kuruluşun Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olması gerektiği ifade edilerek, “Kümelenme ile ilgili her türlü kanun, yönetmelik v.b. yasal mevzuat yetkisi ile diğer kamu kuruluşları ile her türlü koordinasyon Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülmelidir. Yapılan bir kümelenme çalışmasına veya oluşuma bu çalışma ‘bir kümelenmedir’ diyecek kuruluşun kesinlikle Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olmalıdır. Bunun için ciddi bir çalışma yapılmalı ve bir yöntem geliştirilmelidir” denildi.

KÜMELENMENİN MERKEZİ OSB’LER OLMALI
            Kümelenme çalışmalarının merkezinde OSB’lerin olması gerektiği ifade edilen raporda, “Ülkemizdeki firmaların toplu olarak bir arada bulunduğu 264 adet OSB’nin her birisi doğal kümelerdir. Kümelenme çalışmalarını sahiplenecek ve uygulayabilecek durumda olan en uygun çatı kuruluşu, organizasyonları olan OSB’ler olmalıdır” diye belirtildi. Sanayi Bakanlığı’na yapılan öneriler şöyle devam etti;

KÜMELENMEYE TANIM GETİRİLMELİ
“Kümelerin tek başlarına tüzel kişilik olarak hareket edebilmeleri için, kümelenmenin tüzel kişiliğine bir tanım getirilmelidir. Şu ana kadar en çok tercih edilen dernekleşme yapısının kümelenmeye çok uygun yapı olmadığı görülmüştür. OSB için vergi ve harçlardan muaf özel hukuk tüzel kişiliği gibi bir tanım getirildi ve sağlıklı bir şekilde işliyor ise kümelenmelere ilişkin de buna benzer bir tanım getirilerek kümelenmelere dernekleşmenin dışında bir hükmü şahsiyet kazandırılmalıdır.”

KÜMELER OSB’LER ÜZERİNDEN DESTEKLENMELİ
“Kümelenme çalışmalarında birçok açıdan en uygun kuruluş OSB’dir. Bu nedenle kümelenmeye dair her türlü destek ve teşviklerin OSB üzerinden yürütülmesi gerekmektedir. Kümelenme ile ilgili OSB aktarılacak kümelenme destekleri bütçelerinin harcanmasında daha önce uygulanarak başarı sağlanmış olan EPDK’nın elektrik bütçesi uygulaması uygulanabilir. EPDK, elektrikle ilgili mali bütçenin harcaması ve yönetmesi için ayrı bir şirkete kurulmasına gerek olmaksızın OSB’lerin elektrik bütçesini sadece elektrikte kullanabilmeleri konusunda bir yöntem geliştirilmiştir. Bu örnek uygulama ile OSB’ler kümelenme ile ilgili destekleri ayrı bir şirket v.s. organlar olmadan direk olarak kabul edebileceklerdir ve Kümelenme bütçelerini OSB’lerin diğer bütçeleriyle karıştırmadan sadece kümelenme için harcayabileceklerdir.”

OSB DIŞINDAKİ FİRMALARI DA KAPSASIN
OSB Yönetmeliği 35. Maddesi mevcut haliyle OSB dışındaki firmaları kapsamadığı anlaşılmaktadır. Bu nedenle söz konusu maddenin OSB’lerin kümelenmede OSB dışındaki firmaları da kapsayacak şekilde değiştirilmesi gerekmektedir. Kümelenme desteği verilirken derecelendirilme yapılması gerekmektedir. Çünkü her kümenin kümelenmedeki geldiği aşama farklı olmakta ve ihtiyaçları da farklı olmaktadır. Kümelenme desteklerinde küme üyesi firmaların ortak ihtiyaçları da karşılanmalı.

EKONOMİ BAKANLIĞI’NA KÜMELENME TAVSİYELERİ;


Personel maliyetinin tamamı karşılanmalı

“OSBÜK Ortak Projeler Grubu”nun hazırladığı raporda Ekonomi Bakanlığı’na da kümelenme konusunda tavsiyelerde bulunuldu. Çalıştay raporunda, “URGE projelerinde; proje boyunca çalıştırılacak personel için aranan KPDS 80 puanı şartının 70’e düşürülmeli.  Proje boyunca personel maliyetinin tamamının bakanlık tarafından karşılanmalı. Mevcut uygulama yüzde 25 firmaların desteği yüzde 75 Bakanlık desteği şeklinde fakat sahada uygulanamıyor. Firmalardan ücret alınamıyor. Proje OSB üzerinden yürüdüğü için yüzde 25’lik kısım OSB tarafından ödeniyor, firmalar duyarsız kalıyor. Bireysel danışmanlık desteği, proje süresinin bitmesi beklenmeden, projenin yürütüldüğü süre içinde verilmeli. Fuar desteği sayısı 5’ten 10’a çıkarılmalı. Kümelenmeye dair URGE projeleri gibi yeni destekler geliştirilmeli. Küme üyesi firmalara pozitif ayrımcılık yapılmalıdır” denildi.

KOSGEB’E KÜMELENME TAVSİYELERİ;

Destek talebi arttırılmalı
OSBÜK Genel Sekreterliği’ne sunulan çalıştay raporunda kümelenme çalışmalarında KOSGEB’e de önemli görev düştüğü ifade edildi. Raporda, “İşbirliği-Güç Birliği destek programındaki bazı yapısal koşulların (ortak şirket kurma veya mevcut şirketlerin birisine ortak olma zorunluluğunun kaldırılması gibi) düzeltilerek desteğin daha fazla talep edilmesi sağlanmalıdır. İşbirliği-Güç Birliği destek miktarı oldukça azdır. (Bu nedenle taşradan başvuru alıyor, büyükşehirlerden alamıyor). Destek miktarının artırılması gerekmektedir. Küme üyesi firmalara pozitif ayrımcılık yapılmalıdır. Kümelenme desteği verilirken derecelendirilme yapılması gerekmektedir. Çünkü her kümenin kümelenmedeki geldiği aşama farklı olmakta ve ihtiyaçları da farklı olmaktadır.

 


Son Güncelleme: 26.03.2012 13:55
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.