“Küçük OSB”lere özel politika istedi

BAKKA uzmanları, küçük işletmelerden oluşan OSB’lerin ayrı değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, küçük işletmelere sahip OSB’lere “Küçük OSB’ler” gibi bir tanım getirilmesi ve bu şartlar kıstas alınarak politika üretilmesi gerektiğini kaydetti.

“Küçük OSB”lere özel politika istedi

BAKKA uzmanları, küçük işletmelerden oluşan OSB’lerin ayrı değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, küçük işletmelere sahip OSB’lere “Küçük OSB’ler” gibi bir tanım getirilmesi ve bu şartlar kıstas alınarak politika üretilmesi gerektiğini kaydetti.

18 Kasım 2011 Cuma 15:10
“Küçük OSB”lere özel politika istedi


Zonguldak, Karabük ve Bartın illerini kapsayan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA), bölgede kurulu bulunan OSB’leri analiz etti. Bölgede bulunan 5 OSB ile ilgili hazırladığı raporu Sanayi Gazetesi aracılığıyla kamuoyu ile paylaşan Bakka, “Batı Karadeniz Bölgesi OSB’leri Mevcut Durum Analizi” başlığını taşıyan raporda önemli tespitlerde bulunuldu. Çaycuma OSB, Karadeniz Ereğli OSB, Alaplı OSB, Karabük OSB ve Bardın OSB’de gerçekleştirilen saha çalışmasında önce OSB’lerin bölge müdürleri ile tek tek görüşüldü, ardından OSB’lerde detaylı çalışmalar gerçekleştirildi. BAKKA uzmanları tarafından yapılan incelemelerde Çaycuma OSB’nin yüzde 37’sinin, Karadeniz Ereğli OSB’nin yüzde 26’sının, Karabük OSB’nin yüzde 28’inin, Bartın OSB’nin yüzde 14’ünün boş durumda olduğu tespit edildi.

FİRMALARLA ANKET YAPILDI

OSB’lerde faaliyet gösteren firmaların yöneticileri ile görüşen BAKKA uzmanları 70 firmayla anket yaptı. Anketlerde, firma kuruluş yılları, faaliyet konuları ve istihdam bilgilerini içeren firma bilgilerine, firmaların içsel sorunlarına, OSB’lerde yer seçmelerine sebep olan etkenler ile bölgede karşılaştıkları sorunlara, OSB içi, bölge içi, iller arası ve ülkeler arası ticaret ilişkilerine, yenilikçilik ve markalaşmaya yönelik sorulara yer verildi. Firmaların daha çok makine ve teçhizat hariç, fabrikasyon metal ürünleri imalatı sektöründe faaliyet göstermekte olduğu, bu sektörü giyim eşyaları imalatı sektörünün izlediği ve üçüncü sırada mobilya imalatı sektörünün geldiği görüldü. OSB’ler özelinde bakıldığında ise; makine ve teçhizat hariç, fabrikasyon metal ürünleri imalatı sektörünün Karadeniz Ereğli OSB’de, mobilya sektörünün ise Çaycuma ve Bartın OSB’lerinde ön plana çıktığı anlaşıldı.

İHRACAT VE İTHALAT SINIRLI

Firmaların müşteri profillerine bakıldığında ve OSB’lerde öne çıkan sektörler de gözetildiğinde daha çok toptancılara ve ana sanayicilere yönelik üretim yapıldığı görüldü. Giyim eşyalarının imalatı sektöründe ise fason üretim yaygın olduğunun anlaşıldığı görüşmelerde müşteri profiline de bağlı olarak özellikle firmaların üç büyük kentle ticari ilişkilerinin olduğu tespit edildi. Görüşmelerde ayrıca Firmaların yüzde 56’sının İstanbul’la, yüzde 41’inin Ankara’yla, yüzde 16’sının ise İzmir’le ticari ilişkisi olduğu belirlendi.  BAKKA uzmanlarının gerçekleştirdiği çalışmalarda bölgelerde faaliyet gösteren firmaların ihracat ve ithalat kapasiteleri ise sınırlı olmakla beraber gelişmekte olduğu ve firmaların yüzde 36’sının ihracat yapmakta olduğu belirlendi. Firmaların geneli tanıtım amacıyla Türkçe tanıtım araçları kullanımını tercih ederken,  internet sitesi kullanılan en yaygın tanıtım aracı olarak ön plana çıktı.  Çalışma sonucunda, OSB’lerde yer alan firmalar için büyük problem olan rekabet edebilirliğin az olmasına çözüm olarak teşvik sisteminin yeniden ele alınmasının gerekliliği ön plana çıktı.

OSB’YE ÖZEL TEŞVİK UYGULANMALI

Bölgesel bazda uygulanan teşvikler çoğunlukla ihtiyaçlar karşısında yetersiz kaldığı belirlenen çalışmada, bölge içerisinde yer alan hazine arazileri ve OSB’ler aynı teşvik sisteminden aynı şekilde yararlanmakta ve özellikle büyük sanayi kuruluşları OSB’lerde yer seçmek yerine hazine arazilerini tercih ettiği kaydedildi. Uzmanlar, doluluk oranı düşük olan OSB’lerin bulunduğu bölgelerde bölge bazında değil OSB’lere yönelik teşvik sistemlerinin düzenlenmesi gerektiğini tespit etti. Uzmanlar, OSB’leri, barındırdıkları firma sayısı ve çalışan sayıları göz önüne alındığında kapasite yönünden Türkiye’nin pek çok OSB’sinden daha küçük ölçekli kaldıkları, buna rağmen benzer teşviklerle şekillendirildikleri tespitinde bulunuldu. BAKKA uzmanları, OSB’lerde yaptığı incelemelerde çok önemli bir tespitte de bulundu. Uzmanlar, bölgedeki OSB’lerin dezavantajlı konumdan çıkarılması amacıyla küçük işletmelere sahip OSB’lere “Küçük OSB’ler” gibi bir tanım getirilmesi ve bu şartlar kıstas alınarak politika üretilmesi gerektiği yönünde değerlendirmede bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner78