banner110

Islah OSB’nin şartları çok ağır

Sanayi Bakanlığı’nın model aldığı Dilovası OSB’nin başındaki isim Mustafa Türker, Islah OSB yönetmelik taslağındaki şartların çok ağır olduğunu söyledi. Türker, “Şartların mutlaka hafifletilmesi gerekir” dedi.

Islah OSB’nin şartları çok ağır

Sanayi Bakanlığı’nın model aldığı Dilovası OSB’nin başındaki isim Mustafa Türker, Islah OSB yönetmelik taslağındaki şartların çok ağır olduğunu söyledi. Türker, “Şartların mutlaka hafifletilmesi gerekir” dedi.

23 Mayıs 2011 Pazartesi 08:54
Islah OSB’nin şartları çok ağır

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın ‘çarpık sana­yileşmeye dur demek’ için başlattığı Islah OSB çalışmalarında model aldığı Dilovası OSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Türker, eleştiri­lere neden olan ‘Islah OSB yönetmelik taslağını’ Sanayi Gazetesi’ne değerlendirdi. Islah OSB ilan edilecek bölgede ‘Yüzde yüz muvakafat, yüzde 8’lik ortak kullanım alanı, mer’i plana göre yapılaşma’ gibi ağır kriterler taşıyan yönetmelik taslağındaki şartların mutlaka hafifletilmesi ge­rektiğini söyleyen Türker, her şeye rağmen çalışmanın Türk sanayisinin geleceği için çok önemli bir adım olduğunu söy­ledi.

SANAYİCİNİN AVANTAJLARI

Türker, sanayi kuruluşlarının yoğun olduğu bölgelerin “Islah OSB” ilan edilebilecek olmasının bölge sanayicilerine çok büyük avantajlar sağlayacağını kaydederek, “Islah OSB ilan edilecek bölgedeki sanayici her şeyden önce çok daha uygun fiyata enerji kaynaklarına ulaşabilecek. OSB avantajları sa­dece bununla sınırlı değil. Aynı zamanda OSB ilan edilecek bölge sanayicisi zamanla çok daha iyi yollara kavuşacak. Sanayiciye büyük maliyetler getiren ortak arıtma tesisine ka­vuşacak” dedi.
Kurulacak Islah OSB’lerin belediyelerin sunduğu hizmet­lerin üstünde sanayiciye hizmet sunacağını da kaydeden Türker, “Bu OSB’ler sanayicisine hizmet getirecek. Suyunu getirecek, yol bakımlarını zamanında yapacak. Altyapısını güçlendirecek. Sanayicinin ihtiyaç duyduğu bütün olanakları sağlayabilecek” diye konuştu.
Sanayi kuruluşlarının yoğun olduğu bölgelerde kurula­cak Islah OSB’lerle bölge sanayicilerinin sınıf atlayacağını söyleyen Türker, “Bu OSB’ler sayesinde sanayiciler kendi kendilerini yönetme fırsatı bulacak. Yolunu yapamayan, suyunu getirmeyen, altyapısını onarmayan sanayicilere hesap sorabilecek. Ama belediyeye bunları sorma imka­nı yok” dedi.

 KRİTERLER ÇOK AĞIR
Islah OSB’lerin kurulabilmesi için hazırlanan yö­netmelik taslağındaki kriterler üzerine de değer­lendirmelerde bulunan Dilovası OSB Başkanı Türker, yönetmelik taslağında kriter olarak yer alan, Islah OSB’lerin kurulacağı bölgelerde “yüzde yüz muvakafak” şartının sağlan­masının çok zor olduğunu ifade etti. Tür­ker “O şart biraz fazla ağır. Yüzde yüz muvakafak sağlanması çok zor. 1 kişi ben kabul etmiyorum diyor diye bölge­yi Islah OSB ilan etmeyecek miyiz? Bu şart mutlaka esnetilmeli. Türkiye şartla­rına uygun hale getirilmeli” dedi. Türker şöyle devam etti;
“Islah OSB’lerin kurulabilmesi için yönet­melikteki şartlar mutlaka gözden geçirilmeli. Dilovası OSB olarak bizler bu süreçlerde yaşanan sıkıntıları çok iyi biliyo­ruz. Islah OSB’ler kurulabilmesi için aranan şartların buluna­bilir olması lazım. Yönetmelik taslağındaki kriterlere baktığı­mızda bu şartları sağlamak neredeyse imkansız. Bu kriterler çerçevesinde Türkiye’de Islah OSB’lerin kurulabileceğini düşünmüyorum.”
Türker, Islah OSB ilan edilecek bölgelerde kurulu olan tesis­lerin faaliyet alanlarına bakılmaması gerektiğini de söyledi. Türker, “Diyelim ki Tüpraş’ın olduğu bölgeyi Islah OSB yapmak istiyoruz. Ancak OSB’lerde petrol, kimya tesisleri kurulamaz. Bu kriteri Islah OSB’ler için aramamak lazım” şeklinde konuştu
Türker, Islah OSB’lerin kurulabilmesi için istenen ‘OSB ala­nında bulunan sanayi parseli ayrık nizam, mer’i plana göre yapılaşmış olması’ şartının ağır olduğunu ifade etti. Aranan yüzde 8’lik boş ortak kullanım alanının zor ancak çok gerekli olduğunu da kaydeden Türker şöyle devam etti;
“OSB ilan edilen bölgede yönetim binasından tutun da ortak sağlık merkezine, arıtma tesisinden tutun ticari modüllere ka­dar çeşitli yapılar inşa edilmesi gerekiyor. Bunun için de boş alanlara ihtiyaç var. Belki Islah OSB ilan edilecek bölgelerde yüzde 8 boş alan bul­mak zor olacak ancak bu alanlara çok ihtiyaç olacak. Gerekiyor­sa sanayiciler bir araya gelerek boş arsa satın alarak bu kriteri yerine getirmeye çalışmalı.”
 ISLAH OSB’LER SANAYİNİN GELECEGİNE YÖN VERECEK
Dilovası OSB Başkanı Mus­tafa Türker, sanayi kuruluşlarının yoğun olduğu bölgeleri Islah OSB ilan ederek çarpık sanayileşme­ye dur demek isteyen Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na başlattığı çalışmadan dolayı sanayiciler adı­na teşekkür etti. Bakanlığın Türk sanayicisi için çok büyük önem arz eden bir çalışma yürüttüğünü kaydeden Türker, “Kurulması dü­şünülen Islah OSB’ler Türkiye’de sanayinin geleceği için çok büyük önem arz ediyor. Bu OSB’ler sa­yesinde sanayici artık üretimin, is­tihdamın, ihracatın dışında hiçbir şeyle uğraşmayacak. Çalışarak, üreterek Türkiye’nin kalkınmasına büyük katkılar sağlayacak” dedi. Yönetmelik taslağındaki ağır şart­ların da hafifletileceğine de inan­dığını kaydeden Türker, “Burada maksat Türk sanayisine hizmet etmek. Bu doğrultuda eksiklikler tespit edilerek giderilecektir. Ben buna inanıyor, sanayiciye büyük kolaylıklar sağlayacak olan Islah OSB kurma çalışmalarında emeği olanlara teşekkür ediyorum” diye konuştu.
 “SANAYİCİLER BİR ARAYA GELİRSE BAŞARI GELİR”
Mustafa Türker, sanayicilerin bireysel olarak çok fazla bir şeyler yapmasının mümkün olmadığı­nı söyledi. Türker, “Sanayicilerin bir araya gelmesi sağlanmalı. Sanayiciler bir araya gelirse birçok ba­şarı da beraberinde gelir. Eğer Dilovası sanayicisi bir araya gelmeseydi, Dilovası OSB olmasaydı biz ne hava kirliği ile mücadele edebilirdik, ne su kirliliği ile mücadele edebilirdik. Şimdi OSB’nin ortak artıma tesisi var. Herkes atık suyunu bu tesise veriyor” dedi. Kurulacak Islah OSB’lerin zaman içerisinde sanayicilerin yemek, ulaşım gibi girdi­lerini kümelenme modeli ile düşürebileceğini de aktaran Başkan Türker, “Belki bu şu an mümkün değil. Ama ilerde bu mutlaka sağlanacak. Sanayici ortak hareket ederek maliyetlerini daha da azaltma imkanına kavuşacak” diye konuştu.
 
 OSGM YASASINDA EKSİK VAR

Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker, Ortak Sağlık ve Güvenlik Merkezi (OSGM) kurmak için hazırlanan yasada eksiklikler olduğunu söyledi. Türker, “ 500’den fazla işçi çalıştıran OSB içindeki sanayi kuruluşları bu yasadan yararlanamıyor. Yani OSB içindeki ortak sağlık merkezi ve iş güvenliği biriminden hizmet alamıyor. Bu yanlış bir uygula­ma. Biz Dilovası OSB’de 500’den fazla işçi çalış­tıran sanayi kuruluşlarını bir kenara koyduğumuz­da geri kalan sanayi kuruluşlarına hizmet verecek potansiyeli yakalayamıyoruz. Bu konuyla ilgili bir yasal düzenleme yapılması lazım” dedi.

OSB’LERE POZİTİFAYRIMCILIK YAPILMALI

Dilovası OSB Başkanı, Çolakoğlu Metalurji Genel Müdür Mustafa Türker, OSB’lere pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini söyledi. Türker, hükümetin OSB’leşmeyi desteklediğini kaydede­rek, “Özellikle enerji girdilerinde OSB sanayicilere yönelik avantaj olanakları sağlanmalı. OSB sanayi­cilerinin ödediği vergilerde indirim yapılmalı. Bü­tün sorumluluklarını yerine getirerek; ülkenin kal­kınmasında, istihdamda, ihracatta başı çeken OSB sanayicisinin böyle teşviklere ihtiyacı var. Bunlara sağlanacak teşvik bu memlekete iş olarak, üretim olarak geri dönecektir” diye konuştu.
 
 KOCAELİ’NİN BİRDEN FAZLA ISLAH OSB’YE İHTİYACI VAR

Dilovası OSB Başkanı Mustafa Türker, Kocaeli’nde ıslah OSB ilan edilebilecek sanayi ku­ruluşlarının yoğun olduğunu bölgeler bulunduğu söyledi. Türker, “Kocaeli’nde birden fazla bölge Islah OSB ilan edilebilir. Gebze bölgesinde de Islah OSB ilan edilebilecek yerler var İzmit bölgesinde de. Bu bölgelerin Islah OSB ilan edilmesinde fayda var. Buraların OSB ilan edilmesi hem Kocaeli’ne hem de sanayicilere katkı sağlar” dedi. Türker, Türkiye genelinde de Islah OSB ilan edilebilecek bölgelerin bulunduğunu da kaydederek, “Mesela İstanbul’da da birkaç tane kurulması gerekir, Trakya’da da üç, dört tane kurulması gerekir. İzmir tarafında da dağınık sanayi tesisleri var. Buralarda da Islah OSB’ler oluş­turulabilir. Ayrıca Adana’da sanayinin yoğun olduğu yerler var. Sanayinin yoğun olduğu bu bölgelerde de kurulması gerekir” diye konuştu.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.