İnegöl OSB Türkiye’ye örnek olmalı

GESİAD Başkanı Bahadır Özgün, “Daha yaşanabilir bir Bursa” adına, İnegöl’de çevre adına yapılan çalışmaların başta sanayinin ve yeşilin birleştiği Bursa olmak üzere tüm Türkiye’ye örnek olması gerektiğini kaydetti.

İnegöl OSB Türkiye’ye örnek olmalı

GESİAD Başkanı Bahadır Özgün, “Daha yaşanabilir bir Bursa” adına, İnegöl’de çevre adına yapılan çalışmaların başta sanayinin ve yeşilin birleştiği Bursa olmak üzere tüm Türkiye’ye örnek olması gerektiğini kaydetti.

30 Mayıs 2011 Pazartesi 11:21
İnegöl OSB Türkiye’ye örnek olmalı
Genç Sanayici İşadamları ve Yöneticileri Derneği (GESİAD) Başkanı Bahadır Özgün; “Daha az enerji ile daha az çamur atığı üreten İnegöl OSB arıtma tesisi diğer OSB’lere örnek olmalıdır. Tesis, günde ortalama 130 ton atık su arıtırken, 70 ton çamuru da kurutarak hem doğayı koruyor hem de ortaya çıkan atığı değerlendirip, organik tarımdan enerji sektörüne kadar pek çok alanda fırsata dönüştürüyor” dedi.
“Daha yaşanabilir bir Bursa” adına arıtma tesislerinde oluşan çamur atıklarının kurutularak temiz enerjiye dönüştürülmesi düşüncesini Bursa kamuoyunun gündemine taşıyan GESİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye’nin ilk ve tek atık çamur kurutma tesisine sahip olan İnegöl OSB’yi ziyaret ederek, tesisleri yerinde inceledi. 1982 yılından bu yana İnegöl OSB müdürlüğü görevini yürüten Erol Eruğur, GESİAD Başkanı Özgün ve beraberindeki yönetim kurulu üyelerini atık arıtma ve çamur kurutma tesislerinin kurulum süreci ile çalışma teknikleri hakkında bilgilendirdi.
İnegöl OSB atık su arıtma tesisi ile Kalburt deresinin ıslahı ve tarım arazilerinin korunmasının sağlandığını ifade eden Eruğur, daha az enerji ile daha az çamur üreten “Cannibal” sistemi ve atık çamur kurutma tesisini Türkiye’de ilk ve tek uygulayan OSB olduklarının da altını çizdi. Günde 130 bin metreküp arıtma kapasiteli tesislerinin neredeyse tam kapasiteyle çalıştığına dikkat çeken Eruğur, “İnegöl OSB olarak sadece sanayi bölgesinin atıklarını değil, İnegöl ilçe merkezinin de atığının tamamını biz arıtıyoruz” dedi.
SİSTEM ATIĞI AZALTIRKEN ENERJİ DÖNGÜSÜ OLUŞTURUYOR
Türkiye’deki diğer OSB’lerde yakın bir gelecekte uygulamaya başlanması beklenen “Cannibal” sistemini 2 yıldır uyguladıklarına dikkat çeken Eruğur, arıtma tesislerinde ortaya çıkan günde ortalama 70 ton civarında çamur atığının, çamur susuzlaştırma ve kurutma teknolojisiyle yüzde 60-70 oranında azalmayla 15 ton dolaylarında granül halde kuru ürünün ortaya çıktığını kaydetti. Eruğur, ayrıca tesislerde kurulan iki üniteli toplamda 4 MVA’lık doğalgaz elektrik santralinden enerji sağlanırken ortaya çıkan ısı ile de çamur susuzlaştırma ve kurutma işleminin desteklendiğine dikkat çekerek, bu sayede daha az enerji sarfiyatı ile maliyet avantajı sağladıklarını söyledi.

ÇAMUR FIRSATA DÖNÜŞÜYOR
Toplamda 22 milyon dolarlık ek kapasite artırımı ve çamur kurutma teknolojisi yatırımı sayesinde İnegöl ilçe merkezinin de atık su sorununu çözümlediklerini kaydeden Eruğur, günde 15 ton dolayında ortaya çıkan kalorisi yüksek granül haldeki kuru ürünün linyit kömüründen bile değerli bir enerjiye sahip olduğunu belirtti. Kurutma sonrası elde edilen ürünün organik tarımda da değerlendirilebileceğini ifade eden Eruğur, mısır, buğday ve patates gibi ürünlerde iyi verim elde edilebileceğine dair rapor aldıklarına dikkat çekti. Eruğur, kuru ürünün asıl enerji sektöründe kullanılabileceğini belirterek, “Organize Sanayi Bölgemiz atık arıtma tesisinin en büyük sorunu olan çamur atıklarını şimdi fırsata dönüştürmenin planlarını yapıyoruz” dedi.
İNEGÖL’DEKİ MODELİN UYGULANMASI GEREKİR

İnegöl OSB arıtma tesislerini inceleyen GESİAD Başkanı Bahadır Özgün, “Daha yaşanabilir bir Bursa” adına, İnegöl’de çevre adına yapılan çalışmaların başta sanayinin ve yeşilin birleştiği Bursa olmak üzere tüm Türkiye’ye örnek olması gerektiğini kaydetti. GESİAD Başkanlığı görevine geldiği ilk günlerde Nilüfer deresindeki kirliliğe dikkat çektiğini hatırlatan Özgün; “Bugün Bursa’da mevcut arıtma tesislerinde ortaya çıkan çamurun kurutulmadan bertaraf edilmesi mümkün değildir ve bu nedenledir ki, mevcut arıtma tesisleri bizce tam kapasite ile çalıştırılamamaktadır. Ayrıca tam kapasite ile çalışan tesislerde ortaya çıkacak çamurun kurutulmadan bertaraf edilmesi durumunda da başka türde çevre kirlilikleri ortaya çıkacaktır. Ne yazık ki, Nilüfer deresinin bu günkü durumu gerçekleri ortaya koymaktadır. Geleceğe yaşanabilir bir Bursa bırakmak için İnegöl’de gerçekleştirilen örnek modelin uygulanması, çevreye ve temiz enerjiye yatırım yapılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler:
GESİADInegöl Osb
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.