banner110

Hayaldi, Gerçek Oldu

Tamamlandığında 14 bin kişiye istihdam sağlayarak Türkiye’nin en önemli OSB’leri arasında yerini alacak olan Anadolu OSB’nin Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncat, 14 yıl önce kurulan hayalin gerçeğe dönüştüğünü söyledi.

Hayaldi, Gerçek Oldu

Tamamlandığında 14 bin kişiye istihdam sağlayarak Türkiye’nin en önemli OSB’leri arasında yerini alacak olan Anadolu OSB’nin Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncat, 14 yıl önce kurulan hayalin gerçeğe dönüştüğünü söyledi.

14 Haziran 2011 Salı 12:06
Hayaldi, Gerçek Oldu
Başkanlığını Hüseyin Kutsi Tuncay’ın yaptığı Anadolu OSB sanayicileri bölgede bir araya geldi. Tamamlandığında 15 bin kişiye istihdam sağlayacak olan Ankara Anadolu OSB’de son bir yılda gerçekleştirilen çalışmalar hakkında katılımcılara bilgiler verildi.
 
14 YIL ÖNCE HAYAL EDİLDİ
 
Aynı zamanda OSBDER’in de başkanı olan Hüseyin Kutsi Tuncay katılımcılara bölgedeki gelişmeler hakkında detaylı bilgi verdi. Tuncay, 14 yıl önce kurulan hayalin gerçeğe dönüştüğünü belirterek “İhracat içindeki ithal girdileri azaltamadığımız, yerli bileşeni artıramadığımız sürece biz bu işsizliği ve yoksulluğu önleyemeyiz. Bunların önüne geçmek için mücadele ediyoruz” dedi.
 
YERLİ ÜRETİMİ ARTTIRMALIYIZ
 
Tuncay, 2000 yılında 100 dolarlık bir ihracatta ithal girdi payının yüzde 58 olduğunu, bu oranın 2008’de yüzde 64’e çıktığını söyledi. Aslında artan ithalatla yurtdışındaki istihdamın, üretimin desteklendiğini anlatan Tuncay, yüzde 13.6’ya ulaşan işsizliğin bu politikalarla azaltılamayacağını anlattı. Tuncay, “Üretim içindeki yerli bileşeni artıramazsak bu işsizliği düşüremeyiz” dedi. Tuncay, ithalat ve ihracat arasında açılan makasın Türkiye için alarm verici düzeye geldiğine dikkat çekti.
 
MEGA PROJELERDE SANAYİ YOK
 
Tuncay, televizyon ekranlarında Ankara için mega projelerden bahsedildiğini belirtirken de “Ankara için mega projeler konuşuluyor ama o mega projelerin içinde örneğin Siteler’deki mobilyacıların sanayi sitesine kavuşturulması gündeme gelmedi. Projeler içinde ne yazık ki, üretim ve sanayi yok” dedi.
 
SANAYİ HAVZASINDA SU SORUNU
 
Yatırım yapan 4 OSB’nin üretime geçtiğinde 2500 hektarlık alanda yaklaşık 150 bin kişiyi istihdam edecek olan sanayi havzasında içme suyu bulunmadığını ve halen kullanılan kuyu sularının da sağlıklı olmadığını belirten Tuncay, bölgenin yollarının da ağır tonajlı araçların geçişine imkan vermediğine dikkat çekti ve yerel yöneticilerden bu iki soruna çözüm üretilmesini istedi.

Ankara sanayicisi OSB’leri
kendi imkanlarıyla kuruyor
 
Ankara Sincan Kaymakamı Ufuk Seçilmiş, OSB gerçeği ile 7 yıl önce tanıştığını, Ankara’daki OSB’lerin diğer kentlerdeki OSB’lere göre daha farklı bir yanının bulunduğunu söyledi. Seçilmiş, Ankara’daki OSB’lerin sanayicilerin kendi imkanlarıyla yapıldığına dikkat çekerken “Üretim, istihdam, ihracat kutsal kavramlardır” dedi.
 

 
“Sanayinin yol sorununa çözüm arıyoruz”
 
Ankara, Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, sanayi bölgeleri için ulaşımın olmazsa olmaz şartlardan biri olduğunu, göreve geldiği ilk günden beri bölgenin ulaşım probleminin nasıl çözüme kavuşturulacağı konusunda çalışma yaptığını söyledi. Eskişehir yolunun Ayaş devlet yoluna Ayaş yolunun da çevre yoluna bağlantısı için ilgili yöneticilerle sürekli toplantılar yaptıklarını belirten Tuna, Eskişehir- Ayaş yolunun Karayolları ağında olduğunu vurguladı. Son olarak Çevre ve Orman, Tarım, Enerji Bakanlığı yetkilileriyle toplantı yaptıklarını, 200 milyon lira maliyetli yolun karayollarının yatırım programında bulunduğunu anımsattı. Tuna, bölgedeki sanayinin çarpık gelişmemesi için gerekli hassasiyeti gösterdiklerini de söyledi.
 
 
“Teşvik politikaları yanlış uygulanıyor”
 
Ankara Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar fabrika bacalarının tüteceği günlere az kaldığını, üretimin bir risk olduğunu, böyle bir riskin alınması için insanın öncelikle ülkesini sevmesi gerektiğini anlattı. Üretime desteğin azaldığını belirten Yaşar, “Şekeri, tavuğu, ipliği dışarıdan getiriyoruz. Türk sanayisini büyütmek yerine ithalatı körüklüyoruz. Gelecek kuşakları borçlandırarak bir yere varmak mümkün değildir” dedi. Yaşar, teşvik politikalarının da yanlış olduğunu, teşviklerin sektörlere göre verilmesi gerektiğini belirtti.
 
 
“Savunma sanayi Ankara’da gelişiyor”
 
Ankara Sanayi Odası Başkanı (ASO) ve ASO 1. OSB Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara’nın sanayi kenti olduğunu söyledi. İstanbul’dan sonra en büyük katma değeri Ankara’nın yarattığına işaret eden Özdebir, beşeri sermayede de Ankara’nın birinci olduğunu söyledi. Savunma sanayinin de Ankara’da geliştiğini ifade eden Özdebir, 8 milyar dolarlık ihracat portföyünde 6 milyar dolarlık kısmın Ankara’ya ait olduğunu söyledi.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.