Gıda OSB’ye sahip çıkın

Kandıra Gıda OSB Başkanvekili Bülent Karagöz, kamulaştırma sorunun yaşayana Gıda OSB’ye herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi. Karagöz, “Bu OSB faaliyet geçtiğinde herkes kazanacak” dedi.

Gıda OSB’ye sahip çıkın

Kandıra Gıda OSB Başkanvekili Bülent Karagöz, kamulaştırma sorunun yaşayana Gıda OSB’ye herkesin sahip çıkması gerektiğini söyledi. Karagöz, “Bu OSB faaliyet geçtiğinde herkes kazanacak” dedi.

04 Nisan 2011 Pazartesi 16:03
Gıda OSB’ye sahip çıkın
Türkiye’deki OSB mantığına yeni bir anlayış getiren Kandıra Gıda OSB, yatırımcısının hazır olmasına rağmen kamulaştırma sorunu nedeniyle duraklama dönemine girdi.
          Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün ihtisas OSB’leşme konusunda “model” gösterdiği Gıda OSB’de yatırımcılar kamulaştırma sürecinin hızlı bir şekilde neticelenmesini istiyor.
          Sanayi Gazetesi’ne konuşan Kandıra Gıda OSB Başkanvekili Bülent Karagöz, ihtisas OSB’lerin kurulduğu bölgelerin çok kısa sürede kalkındığını ifade ederek, “Kandıra, Kocaeli, Türkiye bu projeye sahip çıkmalı. Herkes elinden gelen imkânı ortaya koymalı. Çünkü Gıda OSB bütün Türkiye’ye örnek teşkil edecek” dedi.
          Kamulaştırma sorununu 6 ay içinde çözmeyi hedeflediklerini ifade eden Karagöz, “2012’de fabrika temellerimizi atmak istiyoruz. Bu bölge faaliyete geçtiğinde herkes kazanacak. Türkiye kazanacak, Kocaeli kazanacak, Kandıra kazanacak, çiftçi kazanacak” diyor.
 
MAHKEME SÜRECİ İŞLİYOR
 
Türkiye’ye örnek gösterilen Kandıra Gıda İhtisas OSB’de çalışmalar ne aşamada?
 
Kamulaştırma çalışmaları devam ediyor.  Takdir komisyonunu belirlemiş olduğu fiyatlar muhataplarına tebliğ ediliyor.  Eğer ki anlaşma sağlanamaz ise kanun gereği oradaki arazi sahiplerini mahkemeye vermek zorundayız.  Anlaşma sağlayamadığımız yerler için adalete müracaatta bulunduk. İlk duruşmalar yapıldı, süreç devam ediyor.
 
Bölge içinde kalana hak sahiplerinin yüzde kaçı ile anlaştınız, yüzde kaçı ile mahkeme önünde anlaşmaya çalışıyorsunuz?
 
Şu anda yüzde 20’lık bölümü ile uzlaşı sağladık. Geri kalanlar için şu an mahkeme süreci işliyor. Toplan 2 bin dönüm arazimiz içinde sadece 36 dönümü hazine arazisi. Geri kalan arazinin tamamı kişilere ait.
 
DİĞER OSB’LERE ÖRNEK OLDUK
 
Kamulaştırmayı ne zaman bitirmeyi hedefliyorsunuz. Gıda OSB içinde fabrika inşaatları ne zaman yükselmeye başlayacak?
 
Biz 2008 yılının sonlarına doğru bu bölge için çalışmaya başladık. Daha önce burası OSB olarak belirlenmişti ancak bir çivi dahi çakılmamıştı. Yatırımcı bulunamadığı için OSB çalışması girişimde kalmıştı. Biz bundan dolayı önce yatırımcıları bulup sonra OSB için kolları sıvadık. Türkiye’de bunun başka bir örneği yok. Öncelikle gıda sektöründe faaliyet gösteren Kocaeli’nden, İstanbul’dan hatta Türkiye’nin diğer yerlerinden birçok firma ile görüştük. Burayı anlattık. Bu sürecim sonunda gıda sektöründeki girişimciler olarak bir araya gelerek çalışmalara başladık.
Tabi ihtisas OSB’lerin yönetmeliği diğerlerinden daha farklı. Burada bir takım kurallar var. Bu kuralları da yatırımcılara tebliğ ediyoruz. İşte 3 yıl içinde yatırımın bitmesi şartı var. Dolayısıyla buradaki araziler diğer OSB’lerde olduğu gibi alıp satılamıyor. Bunları da yatırımcılara deklare ettik. Şimdi insanlar bunu bilerek geldikleri için bizim avantajımız büyük burada. Çünkü kendimizi bir bakıma yatırım noktasında sağlama almış durumdayız. Tabi şunu da belirtmem lazım. Yatırım yapamayacağını belirten yada yatırımdan vazgeçenin yerine biz hemen alttaki yedeği alıyoruz. Kamulaştırmaya en kısa sürede başlayan OSB olarak da biz şuanda diğerlerine göre öndeyiz. Ayrıca buradaki yapılanma özellikle ihtisas OSB noktasında diğer OSB’lere de örnek teşkil etti. Yeni kurulmakta olan OSB’lerin birçoğu ihtisas OSB.
 
TÜRKİYE’NİN GELECEĞİ İHTİSAS OSB’LERDE
 
İhtisas OSB’leri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da destekliyor. Özellikle Nihat Ergün bütün konuşmalarında ihtisas OSB’lerin öneminden bahsediyor. ..
 
Evet, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı da ihtisaslaşmayı destekliyor.  Bana göre Türkiye’nin geleceği bu tür OSB’lerde. İhtisas OSB’ler avantaj. Aynı sebepleri, sorunları paylaşan insanlar bir arada oluyor. Bu pazar açısından da çok büyük avantaj sağlıyor.
 
İHTİSAS OSB’LER BÖLGESİNİ KALKINDIRIR
 
Türkiye’de bir ihtisas OSB’nin kuruluşunda yer alan birisi olarak size göre ihtisas OSB’lerin avantajları neler?
 
Birincisi; bölgenin özelliklerine göre yatırım alıyor. Bizden örnek verecek olursak; Kocaeli Kandıra, tarıma, hayvancılığa, yönelmiş bir bölge. Dolayısıyla buraya gıda OSB kurduğumuzda; buranın dokusuna olmak durumunda.  Türkiye’nin farklı bölgelerinde de durumun aynı olması lazım. Antalya gibi sebzenin, meyvenin bol olduğu bölgeye gidip de makine OSB, deri OSB kurmak doğru olmaz. Bölgenin özelliğine göre ihtisas OSB’ler kurmak lazım. Bu anlayış içerisinde kurulacak olan ihtisas OSB’ler bölgelerin kalkınmasına çok ciddi katkılar sağlar, sağlıyor.  İkincisi; ihtisas OSB’lerde aynı tip işletmeler faaliyet gösteriyor. Birbirine benzer işler icra ediyor. Biri çikolata üretiyorsa, diğeri o çikolatanın paketini üretiyor. Bunların tip olması, aynı sektörde faaliyet gösteriyor olması lojistik açından da avantaj sağlıyor.  Üçüncüsü ise; ihtisas OSB’ler işin başında ÇED raporu alıyor. Yani bölgede kurulacak olan işletmeler daha işin başındayken denetlenebiliyor.
 
KAMULAŞTIRMA SORUNU TALEBİ AZALTIYOR
 
Kuruluş amasında bölgeye yatırım talebi için oldukça fazla müracaat aldınız. Şimdi durum ne, ilk zamanlar gibi yoğun talepler geliyor mu?
 
Yaşanan olaylar ve kamulaştırmada cereyan eden sıkıntılar nedeniyle yer talebi azaldı. Zaten yasa gereği birinci etap belirli bir doluluğa ulaşmadan ikinci etaba geçmek mümkün değil. Önce kamulaştırma sorunun ortadan kalkması ardından da belli bir doluluk oranının oluşmasını beklemek durumundayız. 
 
BÖLGE HALKI İLE HİÇBİR SORUNUMUZ YOK
 
Kandıra Gıda OSB’ye engel olmak için bazı grupların çeşitli girişimleri oldu. Bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?
 
          Öncelikle şunu ifade edeyim; Kandıra Gıda OSB’nin ne olduğunu, bölgeye ne katacağını, ne gibi gelişmeler sağlayacağını bilmek u bölgede yaşayan insanların hakkı. Ancak bazı siyasi grupların tahriklerine kapılıp projeye karşı çıkmak doğru değil. Bu bölgenin halkı bu tahriklere kapılmamalı. Bizzat bilgi sahibi olup ona göre tutum belirlemeli. Bütün yatırımcımız şunu gayet iyi biliyor ki, projeye karşı çıkan bölge halkı projenin içeriğini bilmiyor. Bilgi sahibi olanların çoğu fikir değiştiriyor. “Gıda OSB’nin biran önce kurulup faaliyete geçmesi için katkı sağlamalıyız” diyor. Bizler de Kandıra halkı ile iç içe olalım, birlikte çalışalım diyoruz. Zamanla zaten aramızda o sıcaklık oluştu köylerde ve şuanda bizim onlarla hiçbir sorunumuz yok. Bizim bir problemimiz yok. Onların ürettiklerini işleyeceğiz biz orada.
 
TÜM TÜRKİYE GIDA OSB’YE SAHİP ÇIKSIN
 
Son olarak, hem ilgili makamlara, hem sanayicilere hem de bölge insanına yönelik ne söylemek istersiniz?
 
Proje geliştirmek bir projeyi ortaya çıkarmak gerçekten hem çok zor hem de çok kıymetli. Çünkü hem yöremiz hem de ülkemizin elbet bu projelere ihtiyacı var. Bazı işler hem yorucu hem de zor olan işler ama bunları yapmak lazım. Ülke için yöre için yapmak lazım. İsterim ki hem bu yöredeki köylüler, hem Kandıra, hem Kocaeli hemde Türkiye bu projeye sahip çıksın. Yapılabilmesi içinde herkes elinden gelen imkânı ortaya koysun. Çünkü Gıda OSB bütün Türkiye’ye örnek olacak.

2012’DE YATIRIMA GEÇMEK İSTİYORUZ
 
Müteşebbis heyetinizde vali gibi, belediye başkanları gibi kentin önemli yöneticileri görev alıyor. Buna rağmen yatırıma geçme konusunda sıkıntılar yaşıyorsunuz. Önünüzdeki en büyük engel kamulaştırma. Bu sorunun üstesinden nasıl gelmeyi düşünüyorsunuz?
 
Şu anda yasal süreç işliyor. Mahkemelerin 6 ay içerisinde sonuçlanmasını bekliyoruz. Bizim hedefimiz 2012 yılı başında bu bölgede yatırıma başlamak. 3 yıl içinde de fabrikaları üretime geçirmek. Zaten yasa gereği de işletmeler 3 yıl içinde faaliyete geçmek zorunda. Bizim de arzu ettiğimiz bu. Sağ olsunlar; hem Sanayi Bakanımız hem de Kocaeli Valimiz bizlere çok destek oluyor.
 
GIDA OSB KANDIRA ÇİFTÇİSİNE PARA KAZANDIRACAK
 
Evet, özellikle Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, Kandıra Gıda OSB’ye çok destek veriyor. İhtisas OSB’lerle ilgili yapmış olduğu konuşmalarda sizleri örnek gösteriyor. Nihat Ergün, OSB’nin, Kocaeli’nin diğer ilçelerine göre çok geri kalmış olan Kandıra’nın gelişmesine çok ciddi katkılar sağlayacağını söylüyor. Kandıra, Kocaeli’nin diğer ilçelerini gelişmişlik anlamında yakalayabilecek mi?
 
Ben size şu örneği vermek istiyorum. 1946’da Kandıra’nın köyleri ile beraber nüfusu 48 bindi. Bu nüfus sayımında Kandıranın nüfusu köyleriyle beraber 52 bin. Geçen yıllara rağmen çok cüzi bir artış var. Tabi bunda göçün çok büyük etkisi var. Oralarda iş yok, insanlar para kazanmak için Kandıra’yı terk etmek zorunda kalıyor. Nesiller değiştikçe topraklar küçülüyor, hisseler artıyor. Örneğin Kandıra Gıda OSB’nin içindeki 690 tane parselde 2600 hissedar var. Kişi başına bire dönüm arazi bile düşmüyor. İşte Kandıra’daki bu durumu yenmek için Kandıra Gıda OSB çok önemli bir proje.
          Sayın Sanayi Bakanımız Nihat Ergün de hem Türkiye’deki bir gıda OSB’nin ilk olması hem de tabi bunun Kandıra bölgesinde olması ve oranın talihini değiştirecek olmasından dolayı sağ olsunlar bize çok büyük destek verdiler. Sonrasında Sayın Valimiz, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Kandıra Belediye Başkanımız, Sanayi Odası ile birlikte herkes burada bir bütün oldu. Bütün kurumlar yatırımcılar ellerinden geleni yapmaya başladılar. Bu güzel uyumun neticesinde ortaya bu kadar çabuk bir proje çıktı ve engeller tek tek aşıldı. İnşallah bundan sonrasında da devam edecektir. Yani bu çalışma bitecektir. Bizim gönlümüz aslında 2011’in başında burada en azından temelini atmaktı. Ama sizlerde biliyorsunuz kamulaştırma süreçlerinde sıkıntılı geçiyor işlemler. O sebepten de 2012’nin başında artık biz de başlamak istiyoruz. Ama tabi bu yatırımcının da öncelikle kafasından hesap ettiği kendi maliyetlerini yaptığı yerlerin içinde kalması çok önemli.
Biz bakanlık kredisi kullanmayan bir OSB’yiz. Bu büyük projeyi kredi kullanmadan yürütmeye çalışıyoruz. Takdir edersiniz ki o da başlı başına bir değer. Ayrıca Kandıra Gıda OSB bölgenin arazi değerlerini de katladı. Gıda OSB ile birlikte bölgede bitme noktasına gelen tarım ve hayvancılık da değer kazanacak. Bölge insanı tarımdan, havyacılıktan para kazanacak.
          Biz Kandıra Gıda OSB katılımcıları olarak çiftçilerle bir bütünüz.Çünkü orada üretilenler bizce değerlendirilecek. O sebeple onların da kazançları artacak. Bizim şuandaki hesaplarımıza göre ilk olarak kurulacak 62 fabrika ve bunların yan tesisleri ile birlikte bölgedeki diğer sektörler de canlanacak. Neticede bu bölgede 7 bin kişi istihdam edilecek. 
Bölgedeki fabrikalar için Kandıra insanı tercih edilecek. Burada yatırım yapacak olan birçok kişi mevcut fabrikalarını kapatıp ta buraya gelmiyor. Yeni fabrikalar yapıyor. Dolayısıyla da bunlar yeni eleman almak zorunda. Doğal olarak her işletme maliyetten kaynaklı bulunduğu bölgeden işçi istihdam etmek ister.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.