"Genel Kurul" dar geliyor

OSB’lerde yüzde yüz sanayicilerin söz sahibi olduğu yönetim modeli olan genel kurul sistemi, bölgelerin sağlıklı ve işlevsel yönetimi için yetersiz kalıyor. Özellikle genel kurula geçiş yapan OSB yönetimleri, genel kurul sisteminin acilen geliştirilmesi gerektiğini kaydediyor.

"Genel Kurul" dar geliyor

OSB’lerde yüzde yüz sanayicilerin söz sahibi olduğu yönetim modeli olan genel kurul sistemi, bölgelerin sağlıklı ve işlevsel yönetimi için yetersiz kalıyor. Özellikle genel kurula geçiş yapan OSB yönetimleri, genel kurul sisteminin acilen geliştirilmesi gerektiğini kaydediyor.

20 Şubat 2012 Pazartesi 10:02

OSB’lerde uygulanan iki yönetim modelinden biri olan genel kurul sistemi bölgelere dar geliyor.  Hızlı ve pratik çözümler üreten bir yönetim modeline sahip olan ancak bölgeyle ilgisi olmayan yöneticileri de bünyesinde barındıran müteşebbis heyet sisteminden, OSB sanayicilerinin yüzde yüz söz sahibi olduğu genel kurul sistemine geçiş yapmak isteyen OSB’ler, yasal yetersizlikler ve kısıtlamayalar nedeniyle, yönetim modelinde değişiklik yapıp yapmama konusunda tereddütte kalıyor.

 

ÜYE SINIRLAMASI AYRIŞTIRIYOR

 

            Sanayi Bakanı Nihat Ergün’ün bizzat teşvik ettiği genel kurul sistemine geçerek, yıllarca profesyonel bir şekilde şirketini yönettiği gibi bölgeleri de profesyonel bir anlayışla yönetmek isteyen OSB sanayicileri, 5 kişisiyle sınırlandırılan genel kurul yönetim sisteminin her şeyden önce demokratik olmadığını belirtiyor. Yönetim kurulu üye sayısının üst sınırının olmaması gerektiğini ifade eden OSB katılımcıları, yönetim kurulu üye sayısı sınırlaması, özellikle katılımcısı fazla olan OSB’lerde, yönetime talip olanların fazlalığı nedeniyle gruplaşmalara, ayrışmalara sebebiyet verdiğini ifade ediyor.

 

GENEL KURULUN YAPISI HANTAL

 

Genel kurul sistemindeki yetersizlik, sadece yönetim kurulu üye sayısı azlığıyla sınırlı değil.  Minimum ayda bir toplanan müteşebbis heyetin aksine, sanayicilerin söz sahibi olduğu genel kurul biri “mali genel kurul” olmak üzere ancak iki yılda iki sefer toplanabiliyor.  OSB katılımcıları, “Bundan dolayı genel kurul sistemi ile yönetilen OSB’lerde önemli kararlar, olağanüstü genel kurul yapılmadan hızlı bir şekilde alınamıyor.  Oysa müteşebbis heyet sisteminde 15 kişilik yönetim, bölge ile ilgili her türlü kararı anında alıp uygulamaya koyabiliyor” diyor.

 

MÜTEŞEBBİS KADAR YETKİ VERİLMELİ

 

OSB katılımcıları, müteşebbis heyet sisteminin hızlı karar alabilme özelliği bulunması nedeniyle cazip görüldüğünü; vali, kaymakam, belediye başkanı, oda başkanı gibi üst düzey bürokratik erkanın müteşebbis heyette yer almasının cazibeyi artırdığını ifade ederek,  “Aynı şekilde genel kurul sistemi de cazip hale getirilmeli.  Genel kurula geçiş yapan OSB’lerde, yönetim kurulu üye sayısı bölgenin katılımcı sayısına oranlanarak en az müteşebbis heyet kadar yetki verilmeli.  Yanlış yapan yönetimler olursa da hesap sorulmalı” diye görüş belirtiyor. 
Son Güncelleme: 20.02.2012 15:47
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.