banner110

Erzurum OSB istiyor

Erzurum düşünce ve strateji kuruluşu ENER, Başbakan Erdoğan’dan Hayvancılık OSB istedi. ENER Başkanı Aksu, “Erzurum’a Hayvancılık OSB gelirse yatırım da gelir” dedi.

Erzurum OSB istiyor

Erzurum düşünce ve strateji kuruluşu ENER, Başbakan Erdoğan’dan Hayvancılık OSB istedi. ENER Başkanı Aksu, “Erzurum’a Hayvancılık OSB gelirse yatırım da gelir” dedi.

21 Haziran 2011 Salı 11:41
Erzurum OSB istiyor
Erzurum düşünce ve strateji kuruluşu ENER, bölgenin kalkınması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan Hayvancılık OSB talep etti. ENER Başkanı Vahdet Nafiz Aksu Erzurum’a Hayvancılık OSB kurulması için hazırladığı projeyi Başbakan Erdoğan’a gönderdi.
 
HAYVANCILIK YATIRIMI SONUÇ VERİR
 
            ENER Başkanı Aksu, Erzurum’un kalkınmasında hayvancılığın önemli rol üstleneceğini ifade ederek, “Tarım ve Hayvancılık alanında büyük atılımların zamanı gelmiş bulunuyor” dedi. Doğu Anadolu Bölgesi’nin, hayvancılık bakımından ekonomik-genetik bir yeteneğe sahip olduğunu söyleyen Aksu, bu alanda yapılacak isabetli yatırımların kısa sürede sonuç vereceğini söyledi.
 
ERZURUM DÖNÜŞÜM PROJESİNİN MERKEZİ
 
Türkiye’nin uygulayacağı “Hayvancılıkta Devrimsel Dönüşüm Projesi”nin Doğu Anadolu Bölgesi eksenli ve Erzurum merkezli olması gerektiğini savunan Aksu, “Bunun için Erzurum gerekli altyapıya sahiptir, daha ileri standartlara ulaşma yolunda da emin adımlarla yürümektedir. Şu haliyle Erzurum, birçok ilin ulaşmak için çaba gösterdiği hizmetlere sahip durumdadır. Coğrafi bakımdan da stratejik bir özeliliğe sahiptir” diye konuştu.
 
HAYVANCILIK OSB ERZURUM İÇİN KAÇINILMAZ
 
Gelişmiş ülkelerin kümelenmenin son derecek önemsendiğini hatırlatan Aksu, “Hangi hammadde hangi bölgede mevcutsa ona yönelik işlemede o bölgede yapılmakta ve kalite büyük ölçüde artırılmaktadır. İlimizde de kümelenme kapsamında hayvansal hammaddelerin ve ürünlerin üretildiği modern bir Hayvancılık OSB kurulması son derece önemli ve kaçınılmaz” dedi.
 
OSB 3 YIL İÇÇİNDE HİZMETE GİRMELİ
 
2011 yılı içinde Erzurum Hayvancılık OSB’nin kurulması gerektiğin aktaran Aksu, “Erzurum, Ortadoğu ve Avrasya’nın hayvancılık merkezi olabilecek konumdadır. Bunun için bölgesel altyapı düzenlemesine ihtiyaç var. Bunun adımları bir an önce atılarak Hayvancılık OSB’nin 2011 yılı içinde kurulma kararının verilmesi ve üç yıl içinde hizmete girmesi gerekiyor” dedi.  Aksu, kurulacak OSB’nin Atateknokent’le ortak çalışma koşullarının kuruluş aşamasında planlanması ve tesisleşmenin bu çerçevede yapılması gerektiğini kaydederek, “Üreticinin de kooperatifleşme ve şirketleşmesinin hızlandırılması sağlanmalı” şeklinde konuştu.
 
BÖLGE KALKINACAK, İSTİHDAM ARTACAK
 
            Yüksek teknolojiye dayalı hayvancılık sanayinin kurulabilmesinin ilk adımının, Hayvancılık OSB’nin kurulması olacağını belirten ENER Başkanı Aksu, “Hayvancılık OSB Projesi, Erzurum’un kalkınmasında, yeni istihdam alanlarının açılmasında önemli bir rol oynayacaktır. Projenin hayata geçirilmesiyle birlikte yem bitkisi üretimi ve istihdam alanları artarak gelişecek, nakliyecilik sektörü ivme kazanacaktır. Buna paralel olarak hayvancılık sektörüne bağlı sanayi yatırımları da devreye girecektir” dedi.


Hayvancılık OSB kurulmadan

Erzurum’a yatırım yapılmaz

 

ENER Başkanı Vahdet Nafiz Aksu, Türkiye’de Hayvancılık OSB kurulması gereken illerin başında Erzurum’un geldiğini söyledi. Aksu, “OSB kurmadan kamunun ve özel yatırımcının hayvancılık alanında yatırım yapması mümkün değil. Bu nedenle, konu son derece önemli ve acil. Erzurum’un Diyarbakır ve Konya’nın çabalarından alacağı örnekler var. Bu illerin girişimleri incelenmeli” dedi.Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.