Dünya markalarının doğduğu yer;Erbaa OSB

Kelkit Vadisi’nin parlayan yıldızı Erbaa OSB; Tekstilde dünya markalarının üretildiği yer olarak adından sıkça bahsettiren Erbaa OSB’de altyapı ve üstyapı inşaatları tamamlanmış 90 parsel yatırımcısını bekliyor.

Dünya markalarının doğduğu yer;Erbaa OSB

Kelkit Vadisi’nin parlayan yıldızı Erbaa OSB; Tekstilde dünya markalarının üretildiği yer olarak adından sıkça bahsettiren Erbaa OSB’de altyapı ve üstyapı inşaatları tamamlanmış 90 parsel yatırımcısını bekliyor.

30 Mayıs 2011 Pazartesi 11:02
Dünya markalarının doğduğu yer;Erbaa OSB
Sanayi Gazetesi olarak son zamanlarda yabancı yatırımların ilgi odağı haline gelen Tokat Merkez OSB’den sonra bu sayımızda Erbaa OSB’yi sizlere tanıtacağız. Kelkit Vadisi’nin parlayan yıldızı olan ve özellikle tekstil alanında firmaların faaliyet gösterdiği OSB’de dünya markaları üretiliyor. Dünya standartlarının üzerinde üretim yapan tekstil firmaları bünyesinde bulunduran Erbaa OSB, tekstil sektöründe kümelenmesiyle her geçen gün adından sıkça bahsettiriyor. Tokat’ta Merkez OSB’den sonra parsel büyüklüğü olarak ikinci sırada Erbaa OSB bulunuyor. 1997 yılında kurulan ve 170 hektar alan üzerine 136 parselden oluşan Erbaa OSB’de 11 firma faaliyet gösteriyor. Erbaa OSB’de Eylül 2011’de faaliyete geçecek olan Karadağ Tekstille birlikte istihdam sayısı bin 550 kişiye ulaşacak. Bütün altyapı ve üstyapısı tamamlanmış 90 parsel yeni yatırımcılarını bekliyor. Bölgede 23 parselin sanayicilere tahsisi yapılırken kısa süre bu firmalar inşaatlarına başlayacak.
 
12 FİRMA BİN 550 ÇALIŞAN
 
Tokat Valisi Şerif Yılmaz ve Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Halil İbrahim Yüksel’in bölgenin kalkınması ve istihdamının artmasına yönelik çalışmaları Erbaa OSB’de de meyvelerini vermeye başladı. Bunun neticesi olarak 2011 Eylül ayı sonunda faaliyete geçecek olan tekstil firmasıyla bölgede 550 kişi daha istihdam edilecek. Erbaa OSB’de faal durumda 8 adet tekstil, 1 adet ekmek, 1 adet çelik eşya fabrikası ve 1 adet yaprak paketleme olmak üzere 11 fabrika faaliyet göstermekte. Eylül 2011 tarihinde faaliyete geçecek tekstil fabrikasıyla birlikte bin 200 olan istihdam sayısı 12 fabrikada toplam bin 550 kişiye çıkacak. Erbaa OSB’de firmalar özellikle tekstil alanında faaliyet gösterirken bu alanda kümelenme gösteriyor. Hugo Boss, Mexx, M&S, Vero Moda, LTB, ONLY gibi dünya markalarının üretim yapıldığı Erbaa OSB’de bulunan bazı firmaların isimleri şöyle; Ulupınar tekstil, Canicas tekstil, Dumanlar konfeksiyon, Şentürk tekstil ve Safa tekstil.
 
BEDELSİZ ARSA TAHSİSİ
 
Erbaa OSB’de; 12 Nisan 2011 tarih ve 27903 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 6215 sayılı ‘Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ gereğince Madde – 20’de bulunan 4562 sayılı kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. “Geçici madde 9 – İl ve ilçelerin sosyoekonomik durumları dikkate alınarak OSB’lerdeki parsellerin tamamen veya kısmen bedelsiz tahsisleri Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenir”. Buna göre; müteşebbis heyet, “Bakanlık kredisi kullanan organize sanayi bölgelerindeki tahsis edilmemiş parseller, organize sanayi bölgesinin yetkili organlarının karar almaları halinde en az on kişilik istihdam öngören yatırımlara girişen gerçek veya tüzel kişilere tamamen veya kısmen bedelsiz olarak tahsis edilebilir”. Hükmü gereği Erbaa OSB’de parsellerin bedelsiz tahsis edilmesine ilişkin karar alınmıştır.
 
TOKAT TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ
 
Üniversite – sanayi işbirliğini güçlendirmek amacıyla 20 Mart 2008 tarih ve 26822 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile "Tokat Teknoloji Geliştirme Bölgesi' kuruldu.  Bölgenin ilk etapta toplam alanı 16 bin 467 metrekare ön görülerek üniversite ve OSB’ler arasında konuşlandırılmış. Bu projeyle üniversite-sanayi işbirliğinin sağlanması amaçlanırken ortak Ar-Ge çalışmalarının yapılması için hazırlıklara başlandı.
 
İŞGEM VE KOSGEB DESTEĞİ
 
Tokat genelinde büyük ve küçük ölçekli sanayinin desteklenmesi için İŞGEM ve KOSGEB çeşitli projeler uygulayarak hayata geçirdi. İŞGEM projesinin temel amacı; aklında bir iş fikri olan ama işini nasıl kuracağını bilemeyen girişimcileri desteklemek, sıkıntılarına çözüm bulmak, bu kişileri bir araya toplayıp işlik vererek kendi ayakları üzerinde duracak düzeye getirene kadar büyütmek, yönlendirmek, danışmanlık ve eğitim hizmetleri sunarak ufkunu açmak. `İşletme Kuluçkaları` veya `KOBİ Fidanlığı` olarak adlandırılan İŞGEM`ler, bünyelerinde barındırdıkları yeni işletmelere yönetim danışmanlığı desteği, finans kaynaklarına erişim imkanı, uygun koşullarda iş yeri mekanı, ortak ofis ekipmanı ve ofis hizmetleri sunarak iş kurma aşamasını sağlıklı bir şekilde aşmalarını ve büyümelerini sağlamaktadır. 2006 yılından itibaren KOSGEB Sinerji Odağı Tokat Ticaret ve Sanayi Odası’nda hizmet vermeye başladı. Faaliyete geçtiği tarihten bugüne kadar Tokat ilinde KOSGEB aracılığı ile 403 firmaya 25 milyon 19 bin 542 TL tutarında (istihdam, ihracat, esnaf ve cansuyu v.b) kredi ve danışmanlık, nitelikli eleman istihdamı, tanıtım ve fuarlara katılım v.b) destek sağlanmıştır.
 
ATIK SU ARITMA TESİSİ
 
Türkiye’de atık su arıtma tesisi bulunan 36. OSB olma özelliğini taşıyan Erbaa OSB, sanayileşirken çevreye ve doğaya zarar verilmediğinin en güzel örneği olarak kendisini gösteriyor. 1998 yılının sonuna faaliyete geçen Erbaa OSB atık su arıtma tesisinin yüzde 90’ı Avrupa Birliği fonlarından karşılanırken yüzde 10’u da Erbaa Belediyesi tarafından karşılandı. Türkiye’de arıtma tesisi bulunan 36. tesis arasına giren Erbaa OSB atık su arıtma tesisi, Kelkit Çayı’nın kirlenmesi önlenirken doğal çevreyi ve insan sağlığının ön plana çıktığının en belirgin örneğini teşkil etmekte.
 
Anahtar Kelimeler:
Erbaa Osb
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Safi Arican 2014-10-11 20:56:17

toket erbaa osb dev yapi ürünleri firmasina ulasamiyorum,ogre isimli ürettikleri dus kabini hakkinda bilgi almak istiyorum,sitemizde bulunan bu kabinlere parca lazim.firmaya nasil ulasabiliriz .simdiden tesekkür ederim.tel 0506 107 94 02

Avatar
Mustafa Ünal 2017-03-21 14:15:36

Organize Sanayi müdürüyle görüşmek istiyorum bana nasıl yardımcı olabilirsiniz ben Tekstil Ütü Makina ları satışı ve tamiri yapmak istiyorum bunun için yardımlarınızı rica ediyorum