banner110

Bursa OSB'leri TEK YUMRUK

Bursa’da faaliyet gösteren 13 OSB’nin yöneticileri, ortak enerji santrali kurabilmek için ikinci kez bir araya geldi. Toplantıda birlik ve beraberlik mesajları verildi.

Bursa OSB'leri TEK YUMRUK

Bursa’da faaliyet gösteren 13 OSB’nin yöneticileri, ortak enerji santrali kurabilmek için ikinci kez bir araya geldi. Toplantıda birlik ve beraberlik mesajları verildi.

20 Haziran 2011 Pazartesi 15:39
Bursa OSB'leri TEK YUMRUK
Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi (NOSAB) ev sahipliğinde Holiday Inn Hotel’de gerçekleştirilen ikinci toplantıda yapılması gerekenler 5 madde halinde görüşüldü. Bursa OSB’leri ve Sanayi Bölgeleri Arası Ortak Güç Birliği Platformu adı altında geçen ay Bursa OSB önderliğinde yapılan ilk toplantının ardından NOSAB ev sahipliğinde ikinci toplantısını düzenleyen 13 OSB’nin yöneticileri, enerji santrali kurulması için fizibilite görüşmeleri yaptı.
 
EKSİKLER GİDERİLECEK
 
Toplantının moderatörlüğünü üstlenen Nilüfer OSB Müteşebbis Heyeti Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fikri Ünal, ilk toplantının ardından daha yapıcı kararlar alabilmek adına ikinci kez bir araya geldiklerini ve bu toplantı ile yapılması gereken çalışmaların tespit edileceğini kaydetti. 13 OSB’nin birlikte ortak bir enerji santrali kurulması fikrinden hareketle toplandığını vurgulayan Mehmet Fikri Ünal; “Toplantımızın ikincisinde bu kez eksiklerimizi ve yapılması gereken çalışmaları görme şansımız olacak. Elbette daha yolun başındayız. Yapılması gereken çok işimiz var. Ancak bir araya gelmemizdeki ana amacımız da bu eksikleri biran evvel görmek ve gidermek için çalışmalar yapmaktır” dedi.
 
OSB’LERİN VERİ TABANI OLUŞTURULACAK
 
Nilüfer OSB Başkanı Yalçın Aras da tüm OSB’lerin katıldığı toplantının sonunda alınacak kararlar ile yapılması gereken çalışmaların daha gün yüzüne çıkacağını ifade etti. Faaliyetlerin hızlandırılması için gerekirse kendi içlerinde komisyonların oluşturulacağı bilgisini veren Aras “Fikirlerimizi bu toplantılarda dile getireceğiz. Olgunlaştıkça daha hızlı yol alma şansımız olacak. Konuşulan konuların hayata geçirilmesi için 13 OSB’den seçilecek yöneticilerden bir komisyon oluşturulacak. Komisyonlar da kendi içlerinde ihtisas alanlarına ayrılacak. Bizim ilk önceliğimiz bir enerji komisyonunun oluşturulmasıdır. Bu anlamda her OSB kendi içinden bir arkadaşımızı bu konuyla ilgili görevli atayacak. Ayrıca 13 OSB’nin de sağlıklı çalışabilmesi adına geniş bir veri tabanı oluşturacağız. Bu veri tabanı hem OSB’ler hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşılmasını sağlayacak hem de ilgili mercilerin bizimle ilgili konularda sağlıklı bilgi almaları sağlanacak” dedi.
 
ÖNCELİĞİMİZ KÖMÜR SANTRALİ
 
Bugüne kadar özelleştirilen tesislerin Bursalı olmaktan çıktığının altını çizen Demirtaş OSB Başkanı Feridun Kahraman ise bir araya gelen 13 OSB’nin de ortak olacağı bir enerji santraline ihtiyaç duyulduğunu vurguladı. Yapılan toplantıların nihai sonuçlarının biran evvel alınması için toplantıların sıklaştırılması önerisinde bulunan Kahraman, OSB’lerin ortak bir enerji santrali konusunda anlaşamaması durumunda DOSAB olarak kendi santrallerini kurmak için çalışacaklarını söyledi. Önceliği OSB’lerin ortak kuracağı santrale verdiklerine işaret eden Feridun Kahraman; “Elbette ki tüm OSB’lerin ortak olacağı bir enerji santralinden yanayız. Ancak olur da bu toplantılardan herhangi bir sonuç alınamazsa, bizler kendi santralimizi oluşturma çalışmalarını hızlandıracağız. Böyle bir santrale mutlak suretle ihtiyacımız var. Önceliğimiz de kömür santrali olacak. Ancak sıfırdan bir santral kurmanın maliyetinin çok ağır olmasından dolayı hazır bir santrali devralmak istiyoruz. Elektriğimizi, buharımızı ve sıcak suyumuzu kendimiz üretmek istiyoruz. Bursa’daki OSB’ler gerçekten büyük bir güç. Birlikte hareket etmemiz halinde yapamayacağımız bir şey yok” diye konuştu.
 
ENERJİ KOMİSYONU KURULUYOR
 
Toplantının sonunda bütün OSB ve sanayi bölgelerinden temsilcilerin yer alacağı bir enerji komisyonunun kurulması yönünde karar alındı. Ayrıca 13 OSB’nin ortaklaşa oluşturduğu platformun sekreteryasının da BTSO OSB tarafından yapılması kararlaştırıldı. Öte yandan OSB yöneticileri bir sonraki toplantının Ağustos ayı içerisinde DOSAB’ta yapılması için anlaşmaya vardı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.